Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dywizja zaprasza na obchody

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
W obchodach będą brać udział również szkoły, który patronem jest „Czarna Dywizja” i gen. Maczek. Na przykład żagańską dwójkę, imienia 11LDKPanc odwiedzą panie żołnierki, które opowiedzą o swojej pracy.
W obchodach będą brać udział również szkoły, który patronem jest „Czarna Dywizja” i gen. Maczek. Na przykład żagańską dwójkę, imienia 11LDKPanc odwiedzą panie żołnierki, które opowiedzą o swojej pracy. Małgorzata Trzcionkowska
ŻAGAŃ - Najważniejszym wydarzeniem w czasie naszego święta będzie obecność aż 19 żołnierzy generała Maczka - cieszy się Waldemar Kotula, kustosz wojskowej izby tradycji. - Przyjadą do nas z Belgii, Holandii, Francji oraz z naszego kraju.

Święto 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w piątek o godz. 10.00 msza świętą w kościele przy ul. Żarskiej, zaś o 12.00 uroczysty apel na placu, z udziałem kombatantów z 1 Polskiej Dywizji Pancernej. - Nasz najstarszy gość ma 94 lata - wylicza Waldemar Kotula. - Udało nam się dotrzeć do 120 żołnierzy służących z legendarnym dowódcą. 19 postanowiło przyjechać. To dla nas ogromny zaszczyt, bo z powodu wieku, co roku od nas odchodzą. Celem ich przyjazdu jest zorganizowanie zgromadzenia żołnierzy gen. Maczka. Spotkają się w Żaganiu z szefem sztabu generalnego, generałem Mieczysławem Cieniuchem oraz wiceministrem, generałem broni rezerwy Waldemarem Skrzypczakiem. Będzie też legendarny generał Zbigniew Ścibor-Rylski, sekretarz kapituły orderu wojennego Virtuti Militari.
Będzie premiera albumu "20 lat pancerniackiej przyjaźni. 1999-2011". Jego autorami są: W. Kotula, Marek Zieliński i Jan Sosnowski. Został wydany zaledwie w 5 egzemplarzach.
Jeden może trafić do naszego Czytelnika, który do piątku 12 października prawidłowo odpowie na pytanie: który z dowódców naszej dywizji spotkał się osobiście z generałem Maczkiem. Na odpowiedzi czekamy pod numerem telefonu: 68 377 02 20. Jeśli prawidłowych odpowiedzi będzie więcej, to album zostanie wylosowany wśród naszych Czytelników.
Jednym z najważniejszych punktów programu będzie też utożsamienie sztandaru 10 batalionu
zmechanizowanego Dragonów ze Świetoszowa, z odznaczonym orderem Virtuti Militari, sztandarem 10 pułku Dragonów, który otrzymał go w latach 1944-45.
W sobotę w godz. 11.00-16.00 festyn w klubie wojskowym, przy ul. Żarskiej. Będą pokazy grup rekonstrukcyjnych, a także zabytkowego czołgu shermana, o wdzięcznym przydomku "świetlik".
Będą wystawy fotograficzne, pokazy modelarskie, gry i zabawy dla dzieci, pokazy grup rekonstrukcyjnych, występy dzieci, koncert zespołu muzyki dawnej Harmonices Mundi, II Festiwal Piosnki Żołnierskiej (11.40-12.10), teatrzyk "Bocian i żaba" (12.10-12.40), prezentacje artystyczne klubów wojskowych (13.10-13.45), 13.45 recital Gabi Gold, 14.15 Robert Makłowicz - nie będzie gotował, ale wspominał generała Maczka. 15.00-16.00 kabaret "Ciach".
- Honorowym patronatem nasze obchody objął Prezydent Bronisław Komorowski - mówi major Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy 11 LDKPanc. - Senat planuje przyjęcie uchwały, stanowiącej październik miesiącem pamięci generała Maczka i jego żołnierzy.
W piątek zostaną też wręczone medale i wyróżnienia dla żołnierzy i cywili.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska