Międzyrzecz: Żołnierze napisali książkę

Dodano: 13 września 2012, 7:17 Autor:

Ryngraf odbiera ppłk Rafał Miernik (pierwszy z prawej), pomysłodawca i współautor podręcznika  o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ryngraf odbiera ppłk Rafał Miernik (pierwszy z prawej), pomysłodawca i współautor podręcznika o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. (fot. Wojsko)

Żołnierze międzyrzeckiej brygady są współautorami podręcznika o udzielaniu pierwszej pomocy medycznej, który niebawem trafi do jednostek wojskowych w całym kraju. Zostali za to wyróżnieni przez szefa Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Autorami podręcznika są m.in. podpułkownik Tomasz Biedziak, podpułkownik Rafał Miernik, podpułkownik Wojciech Ziółkowski z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz współpracujący z nimi cywilny ratownik z Międzyrzecza Mirosław Janz, który działa w Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej. Podczas obchodów święta Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi zostali wyróżnieni przez szefa Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia pułkownika lekarza Piotra Dzięgielewskiego. Otrzymali pamiątkowe ryngrafy wykonane na wzór odznaki honorowej.

- Za zaangażowanie i osobisty wkład w przygotowanie podręcznika szkolenia medycznego żołnierza profesjonalnych Sił Zbrojnych RP, składam żołnierskie podziękowanie i wyrazy uznania. Jestem przekonany, że niniejsze opracowanie jest przydatne zarówno podczas misji bojowych jak i w życiu codziennym – gratulował im pułkownik Dzięgielewski.

Książka "Opieka nad rannymi w warunkach pola walki – procedury dla żołnierzy” przeznaczona jest dla wszystkich wojskowych, bez względu na specjalność czy stanowisko. Bogato ilustrowana, napisana prostym językiem daje praktyczne wskazówki, jak postępować z rannymi na polu walki do czasu przybycia kwalifikowanej pomocy medycznej. Ilustrują ją zdjęciami, wykonane podczas szkoleń żołnierzy.

Podręcznik powstał z inicjatywy ppłk R Miernik, który jako pierwszy zwrócił uwagę na lukę w wyszkoleniu żołnierzy w zakresie udzielania rannym i kontuzjowanym pomocy do czasu przybycia wykwalifikowanych służb medycznych. Praca nad nim trwała niemal pięć lat i wymagała zaangażowania nie tylko żołnierzy 17 WBZ, ale przede wszystkim przedstawicieli służb medycznych. Patronat nad nią objęli generał dywizji Mirosław Różański oraz generał brygady Sławomir Wojciechowski - ówcześni dowódcy "siedemnastej”.

- Potrzeba posiadania zdolności w zakresie pomocy poszkodowanym i rannym w wojsku nabrała nowego wymiaru z chwilą naszego zaangażowania w operację Iracka Wolność. Ówczesne umiejętności zdobywane podczas szkolenia sanitarnego nie były weryfikowane w praktyce, a w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia akcje ratownicze podejmowane były przez personel medyczny jednostki wojskowej. Powyższe stało się inspiracją dla żołnierzy międzyrzeckiej brygady do poszukiwania nowych rozwiązań – napisał we wstępie podręcznika gen. M Różański.

Generał nie ukrywa, że pierwsze próby szkolenia spotkały się z formalnym sprzeciwem i krytyką. - Uważam jednak z pełnym przekonaniem, że ranny żołnierz, któremu życie uratuje kolega z drużyny, zespołu czy sekcji nie będzie go pytał, czy ratujący posiadał dyplom, lub świadectwo – podsumował generał Różański.

Słuszność tych słów może potwierdzić wielu żołnierzy 17. WBZ, którzy o znaczeniu pierwszej pomocy przekonali się na własnej skórze w realnych sytuacjach bojowych w Iraku czy Afganistanie. Udzielali takiej pomocy rannym, a niektórzy zawdzięczają jej zdrowie i nawet życie. - Dlatego poświęcamy wiele czasu na doskonalenie umiejętności z zakresu tak zwanej czerwonej taktyki podczas szkolenia pododdziałów - zaznaczają.

Czytaj więcej o:
  • międzyrzecka brygada
  • podręcznik udzielania pierwszej pomocy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Czy most w Międzyrzeczu doczeka się remontu?

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy szpital w Międzyrzeczu powinien zostać przekształcony w spółkę?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 558.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.