Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tropie Janka, Marusi, Gustlika i... psa Szarika

Małgorzata Trzcionkowska
Serial ,,Czterej Pancerni i Pies” jest w Żaganiu wciąż żywy. A powtórki nadawane przez różne telewizje oglądają coraz młodsi.
Serial ,,Czterej Pancerni i Pies” jest w Żaganiu wciąż żywy. A powtórki nadawane przez różne telewizje oglądają coraz młodsi. Małgorzata Trzcionkowska
To właśnie Żaganiu powstało wiele scen kultowego dziś serialu "Czterej Pancerni i Pies". Proponujemy więc niepowtarzalną wycieczkę szlakiem najpopularniejszych czołgistów i jednego zwierzaka...

SZLAK CZTERECH PANCERNYCH

SZLAK CZTERECH PANCERNYCH

1. Ulice Bracka, Długa i Keplera, sceny walk o warszawską Pragę - odc. VI ,,Most"
2. Ulica Libelta, sceny walk o warszawską Pragę - odc. VI ,,Most"
3. Dom przy ul. Nadbobrze, wizyta u nauczycielki - odc. II ,,Radość i gorycz"
4. Dawne zakłady Dekora przy ul. Chrobrego, wizyta załogi Rudego w lubelskiej fabryce - odc. II ,,Radość i gorycz"
5. Bóbr w okolicy ogrodu Zacisze, scena kąpieli Janka i Gustlika w Wiśle - odc. III ,,Gdzie my - tam granica"
6. Ul. Kościuszki, powitanie czołgistów na ulicach wyzwolonego Lublina - odc. II ,,Radość i gorycz"
7. Klub Garnizonowy przy ul. Żarskiej, szpital - odc. VI ,,Most"
8. Droga czołgowa, wiadukt kolejowy - odc. III ,,Gdzie my - tam granica"
9. Skwer Czołgisty - Centrum Tradycji Wojsk Pancernych
10. Wyrobisko piasku w okolicach ulicy gen. J. Bema - ujęcia z odc. IV ,,Psi pazur"
11. Stara papiernia, sceny walk z odc. IV ,,Psi pazur"
12. Droga czołgowa, scena śmierci kaprala Kucharka - odc. II ,,Radość i gorycz"
13. Poligon Karliki - ujęcia z odc. I ,,Załoga" i scena dekoracji pancernych Krzyżami Walecznych - odc. V ,,Rudy, miód i krzyże"
14. Rudawica, sceny zdobywania studziankowskiego folwarku - odc. V ,,Rudy, miód i krzyże"
15. Gorzupia, scena przekraczania Bugu - odc. II ,,Radość i gorycz"
16. Olszyniec, scena postoju brygady w wyzwolonej wiosce - odc. II ,,Radość i gorycz"
17. Pola między Żaganiem a Marszowem, sceny bitwy o Oksywie - odc. VIII ,,Brzeg morza"

Przejście szlakiem Czterech Pancernych to ciekawa podróż sentymentalna, nie tylko dla miłośników serialu. Po latach film oglądamy jak historię o Jamesie Bondzie.
Serial Konrada Nałęckiego powstawał w latach 1965 - 1969. Pierwszych osiem odcinków filmowcy nakręcili właśnie w Żaganiu. Miasto nie przypadkowo wybrano. Stacjonowała tu duża wojskowa dywizja. Do tego położone jest blisko Wrocławia i tamtejszej wytwórni filmowej. Dodatkowo, w Żaganiu ,,straszyło" sporo ruin, które doskonale nadawały się do kręcenia plenerów. W scenach batalistycznych występowali prawdziwi żołnierze. I to za darmo. W zasięgu ręki były też czołgi i inny specjalistyczny sprzęt. Wystarczyło jedynie namalować na pancerzu ,,Rudy 102". Jak się później okazało, większym problemem były niemieckie tygrysy, których atrapy spawano w wytwórni i zakładano na polskie czołgi.

Scenę ze spotkania z nauczycielką nakręcono w domu Tadeusza Haczkowskiego tuż nad Bobrem. W filmie o serialu, autorstwa Andrzeja Słodkowskiego, wspomina on swoje doświadczenie sprzed lat. - Filmowcom spodobały się moje malwy i okute metalem drzwi - opowiada T. Haczkowski. - Bardzo to przeżyłem, bo sam byłem żołnierzem i pokonałem drogę aż do Berlina. Po emisji duże kontrowersje wzbudziła scena, kiedy Gustlikowi ucieka jajko po talerzu. Mówiono wtedy, że tak się nie zachowywał żołnierz Ludowego Wojska Polskiego. Ale ja się nie oburzałem, bo przecież na wojnie nie jadaliśmy sztućcami, a... łyżką.
Nauczycielka Małgorzata Ponikowska-Knap słyszała opowieści taty, który jako dziecko poszedł z kolegami do lasu na jagody. Kiedy dzieci wyszły na drogę i zobaczyły niemieckie mundury, napisy i samochody, przestraszyły się. Myślały, że wybuchła nowa wojna.
Mapkę trasy szlakiem serialu "Czterej Pancerni i Pies" można znaleźć w Centrum Informacji Turystycznej. - To jedna z polecanych przez nas tras - powiedziała nam szefowa Beata Pawlikowska.

Szlak Czterech Pancernych to siedemnaście miejsc w Żaganiu i najbliższej okolicy, które posłużyły jako naturalna sceneria podczas realizacji serialu. Trasa powstała dzięki współpracy urzędu miasta ze stowarzyszeniem ,,Klub Pancernych".

Skarb grzybiarza

Na tropie Janka, Marusi, Gustlika i... psa Szarika
Małgorzata Trzcionkowska

(fot. Małgorzata Trzcionkowska )

Trzeba bardzo uważać, wchodząc do lasów w okolicach Żagania. Bo spory teren zajmuje poligon. Ludzie mówią, że najwięcej grzybów rośnie tam, gdzie strzelają. Bo ziemia jest ciągle wstrząsana od wybuchów. W 1999 r. od artyleryjskiego pocisku zginęły tu dwie kobiety, a jedna została ranna. Zdawały sobie sprawę, że przebywają w strefie, gdzie w każdej chwili mogą stracić życie. Bywa też, że starsi ludzie wychodzą na grzyby i gubią się w lesie. Jest też wiele innych wspaniałych miejsc, gdzie bez zagrożenia można zbierać grzyby.

Skarb wędkarza

Na tropie Janka, Marusi, Gustlika i... psa Szarika
Małgorzata Trzcionkowska

(fot. Małgorzata Trzcionkowska )

Bóbr jest dziką, górska rzeką. Najmniej poznany jest odcinek między Żaganiem a Bożnowem. Kończy się on na jazie przy elektrowni wodnej i pensjonacie Młynówka. W tych miejscach jest ograniczony dostęp do wody. Nie wolno też zbliżać się do tamy. Przy jazie Bóbr jest bardzo głęboki. Według wędkarzy to dobre miejsce na sandacze, sumy i leszcze. Ryby biorą na gruntówkę denną ze sprężyną lub koszyczkiem zanętowym. Czysta i zimna woda dobrze przenosi zapachy i smaki. Podobno można też złowić w tym miejscu karpie.

Skarby natury

Na tropie Janka, Marusi, Gustlika i... psa Szarika
Małgorzata Trzcionkowska

(fot. Małgorzata Trzcionkowska)

W Borach Dolnośląskich królują sosny i gatunki liściaste: dęby bezszypułkowe, szypułkowe, brzozy, buki, olchy czarne i osiki. Dominującym typem siedliskowym są bory świeże i mieszane. Dąbrowy i buczyny zajmują tylko najżyźniejsze fragmenty Borów Dolnośląskich. Kryją one wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt, np. wrzosiec bagienny, gałuszkę kulecznicę, przygiełkę brunatną, rosiczkę pośrednią, ponikło wielołodygowe, nadwodnik sześciopręcikowy i paproć długosza królewskiego. Wiele roślin występuje na torfowiskach.

Skarb historyka

Na tropie Janka, Marusi, Gustlika i... psa Szarika
Małgorzata Trzcionkowska

(fot. Małgorzata Trzcionkowska)

Siedziba książęca w Żaganiu powstała w końcu XIII w. W 1627 r. stała się własnością gen. Albrechta von Wallensteina. W 1646 r. księstwo żagańskie przeszło we władanie Vaclava Eusebiusa, księcia von Lobkovic. Kolejny właściciel, książę kurlandzki Piotr Biron ukończył prace modernizacyjne ok. 1800 r. Spadek po nim dziedziczyły córki: Wilhelmina, Paulina i Dorota. W latach 30. ubiegłego wieku pałac należał do Paula Loiusa Marie Archambauld Bosona, księcia de Valençay, młodszego brata Hélie'go de Talleyrand-Périgord.

Skarb przyrodnika

(fot. Małgorzata Trzcionkowska)

Żagań i okolice mają urozmaiconą rzeźba terenu. Samo miasto leży w niecce, ale wokół rozciągają się wzgórza, doliny, łąki, rzeki i strumienie. W Borach Dolnośląskich są głównie lasy sosnowe i mieszane. Na naszym terenie występuje m.in. storczyk szerokolistny i wrzosiec bagienny. W lasach żyją sarny, jelenie, lisy, dziki, zające, borsuki, wiewiórki, tchórze i wiele ptaków, m.in. dzięcioły, puchacze, puszczyki, czyżyki, jemiołuszki, sikorki, żurawie, czaple, orły bieliki, cietrzewie i głuszce. Dla ludzi polecamy krystalicznie czystą wodę!

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska