Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu usiądziesz na ławeczce z Adamem Stawczykiem

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
Ławeczka z postacią Adama Stawczyka stanęła w pałacowym holu. Rzeźbiarz Jerzy Kupczyk zaznacza, że została wykonana doskonale.
Ławeczka z postacią Adama Stawczyka stanęła w pałacowym holu. Rzeźbiarz Jerzy Kupczyk zaznacza, że została wykonana doskonale. Małgorzata Trzcionkowska
W holu żagańskiego pałacu stanęła ławeczka z postacią legendarnego dyrektora. Jej docelowe miejsce, po zakończeniu remontu, to dziedziniec, pod platanami.

Projekt graficzny ławeczki, a także model z wosku wykonał Marek Szala. To znakomity artysta rzeźbiarz, twórca m.in. ołtarza spod Wielkiej Krokwi w Zakopanem. To tam mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 r. Pan Marek jest także twórcą figur do szopki, która stanęła w 1997 roku na placu św. Piotra w Watykanie oraz rzeźby z granitu przedstawiającej szczyt Giewontu wraz z jej podstawą, tzw. relikwiarzem polskim, które stoją w ogrodach watykańskich. Artysta doskonale znał Adama Stawczyka. Spotkali się w Lubsku, gdzie pracowali. M. Szala zna również Żagań.

Było kilka wersji postaci siedzącej na ławce. - Artysta bardzo rzetelnie przedstawił rysy twarzy zmarłego dyrektora - zaznacza Jerzy Kupczyk, żagański rzeźbiarz, twórca Galerii Dobrego Diabła w pałacu. - Ławeczka robi naprawdę wrażenie.

- Osobiście nie poznałam Adama - wspomina Barbara Paluch. - Przez wiele lat nie było mnie w Żaganiu. Ale gdy przyjechałam na Jarmark Michała, od razu rzuciła mi się w oczy barwna postać w kapeluszu. Potem dowiedziałam się o jego pracy na rzecz Żagania i pałacu.

Ławeczka wykonana jest z brązu. Ufundowało ją społeczeństwo miasta. - Zebraliśmy 46 tys. zł - wylicza Halina Zyzańska z Towarzystwa Przyjaciół Żagania. - Jesteśmy też bardzo wdzięczni za pomoc burmistrzowi i Centrum Kultury.

Adam Stawczyk zmarł w grudniu 2008 r. Był miejskim radnym, regionalistą, gawędziarzem, wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Żagania. Do pałacu trafił w 1975 r. Wówczas zabytek był zniszczony i splądrowany. Rok później w pałacowych wnętrzach odbył się pierwszy bal. Zaś w 1983 r. został oficjalnie oddany do użytku. Do końca swoich dni był dobrym duchem Żagańskiego Pałacu Kultury, który ukochał ponad wszystko. - Chcieliśmy mu w ten sposób podziękować za jego serce - dodaje H. Zyzańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska