Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gm. Łagów: W Niedźwiedziu leciały wióry. Tak dzielnie walczyli drwale

(ann)
Łupanie wałków wszystkim poszło znakomicie. Na pierwszym planie zawodnik zwycięskiej drużyny (ZUL Łukaszewski).
Łupanie wałków wszystkim poszło znakomicie. Na pierwszym planie zawodnik zwycięskiej drużyny (ZUL Łukaszewski). Anna Szmytkowska
Złożona przerzynka kłody, łupanie wałków, okrzesywanie to kilka z konkurencji, w jakich w Niedźwiedziu zmierzyli się przedstawiciele sześciu drużyn. To XII Zawody Drwali, które, jak co roku przyciągnęły prawdziwe tłumy.
Przerzynka wałka ustawionego pionowego była arcytrudnym zadaniem. Nielicznym udawało się to zrobić tak, by wałek się nie przewrócił

XII Zawody Drwali, Niedźwiedź (gm. Łagów)

Atrakcją dla tych dużych i dla tych małych były nie tylko zmagania zawodników, którzy dzielnie radzili sobie głośnymi piłami spalinowymi. Zobaczyć można było również nowoczesne maszyny, których używa się przy ścince lasów. A swoje dzieła prezentowali artyści rzeźbiarze, którzy w swojej pracy wykorzystują m.in. piły. Na ich stoiskach dumnie prezentowały się sowy, rysie, jeże, no i oczywiście niedźwiedzie. I to wszystko, oczywiście, z drewna.

Ale i tak najwięcej uwagi skupiły wokół siebie XII Zawody Drwali. Wystartowało w nich sześć trzyosobowych drużyn. Każdy zawodnik musiał mieć odpowiednie kwalifikacje (kurs drwala) oraz musiał być wyposażony w odpowiednią odzież ochronną.

- Przygotowaliśmy osiem konkurencji - mówił Norbert Stoczewski, leśniczy z Nadleśnictwa Świebodzin, organizatora zawodów. - Najpierw sprawdziliśmy wiedzę teoretyczną zawodników. Potem startujący musieli zmierzyć się z okrzesywaniem, przerzynką wałka ustawionego pionowo, złożoną przerzynką kłody, łupaniem wałków, przeniesieniem stosu i najbardziej ciekawą dla publiczności ścinką drzew. Na koniec w konkurencji "na fajrant" musieli tak rzucić kask, by ten zawisł na pieńku.

Wszystkie zadania oceniali sędziowie ze straży leśnej. Mierzyli czas, podglądali, skrzętnie notowali. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęli drwale z Zakładu Usług Leśnych Łukaszewski z Węgrzynic. Tuż za nimi uplasowali się studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a rzutem na tasmę w pierwszej trójce zmieścili się jeszcze pracownicy Zakładu Usług Leśnych Tyborski z Kurska. Pozostałe miejsca przypadły kolejno: Zakładowi Usług Leśnych Gibaszek z Bukowca, Technikum Leśnemu ze Starościna i Technikum Leśnemu z Rogozińca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska