Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szóstoklasiści ciężko pracowali na wyniki

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
- Sprawdzian to dla nas pestka – zapewniają Wiktor Gralewski, Klaudia Witwicka i Dominik Rau ze szkoły podstawowej w Kaławie koło Międzyrzecza.
- Sprawdzian to dla nas pestka – zapewniają Wiktor Gralewski, Klaudia Witwicka i Dominik Rau ze szkoły podstawowej w Kaławie koło Międzyrzecza. Dariusz Brożek
Dzieci z podstawówek w Kaławie i w Wierzbnie mogą być wzorem dla rówieśników z powiatu międzyrzeckiego. Podczas sprawdzianu szóstoklasistów uzyskali bardzo dobre wyniki. Najlepsze w powiecie i znacznie wyższe od średniej w kraju.

Dzieci ze szkoły podstawowej w Kaławie myślą już o wakacjach. Najstarsi uczniowie zasłużyli na dwumiesięczną labę, gdyż ostatnio ciężko pracowali przygotowując się do pierwszego poważnego sprawdzianu. Zaliczyli go śpiewająco, gdyż ich średnia wyniosła 24,4 pkt. To o 1,7 pkt więcej, niż wynosi średnia w kraju. Jak im się udało wywalczyć taki dobry wynik?

- Pracowałem przez cały rok. Brałem udział we wszystkich konkursach. I miałem dodatkowe zajęcia z matematyki - opowiada Dominik Rau.

Do szkoły uczęszczają dzieci z siedmiu różnych wsi. Część z nich nie ma w domach internetu, nie wszyscy rodzice mogą je dowozić popołudniami na dodatkowe zajęcia do Kaławy. - Mają gorszą pozycję startową od rówieśników z miast. Tym bardziej cieszą mnie ich osiągnięcia - zaznacza dyrektor Wioletta Stadnik.

Jeszcze lepsze wyniki uzyskali szóstoklasiści z Wierzbna koło Przytocznej. Ich średnia to aż 26,14 pkt! Zdaniem dyrektora szkoły Henryka Kosickiego, przepis na sukces jest wypadkową trzech czynników - ambitnych uczniów, dobrych nauczycieli i zaangażowanych rodziców.

Dla nauczycieli i dyrektorów ważne są tzw. staniny. To grupy zaszeregowania szkół. Te z najsłabszymi wynikami są w pierwszym, najlepsze zaś w dziewiątym staninie. Dyrektor podstawówki w Przytocznej Brygida Konieczna zaznacza, że jej placówka awansowała właśnie z drugiego poziomu do czwartego. - To wynik pracy nauczycieli i uczniów - zaznacza.
Przed rokiem szkoła w Templewie pod Bledzewem była jedną z ostatnich w tych rankingu. Teraz jej uczniowie zdobyli 21 pkt, czyli więcej, niż ich rówieśnicy z sąsiednich gmin.
Dyrektor Dorota Fortuniak jest przekonana, że awans jest pokłosiem realizowanych w placówce projektów unijnych. W tym roku na trzy z nich dostała 350 tys. zł, czyli - jak wylicza - po 3,5 tys. zł na jednego ucznia.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę na fakt, że w przypadku małych szkół o niewielkiej liczbie dzieci, wystarczy trzech, czy czterech uczniów z zaległościami, żeby obniżyć poziom całej grupy. Tymczasem w niektórych klasach nawet połowa dzieci ma tzw. opinie dotyczące rozmaitych dysfunkcji. Niekiedy nawet nadzoru kuratorów w związku z rozmaitymi występkami. - W dodatku test w tym roku był trudniejszy niż w poprzednim. I nie był do końca miarodajny w ocenie kompetencji uczniów - twierdzi Ewa Szczerbakowicz, dyrektor podstawówki z Bledzewie.

W szkole społecznej w Trzebiszewie w gminie Skwierzyna w szóstej klasie jest tylko jedna uczennica. Miała indywidualne zajęcia, zdobyła jednak tylko 12 pkt..
Informacji na temat wyników sprawdzianu nie udzieliła nam dyrektor szkoły Brójcach pod Trzcielem Lucyna Nowak. Stwierdziła, że publikowane w prasie wyniki rankingów "nie są miarodajne".

Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów w powiecie międzyrzeckim

1. SP Wierzbno - 26,14
2. SP Kaława - 24,4
3. SP 3 Międzyrzecz - 23,91
4. SP 2 Międzyrzecz - 22,39
5. SP Bukowiec - 22,20
6. ZE Międzyrzecz-Obrzyce - 22,05
7. SP Trzciel - 21,85
8. SP Pszczew - 21,80
9. SP Templewo - 21,00
10. SP Przytoczna - 20,45
11. SP Bledzew - 20,40
12. SP Trzebiszewo - 12,00

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska