Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze gwiazdy mówią o astronomii

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
- Współczesna astronomia jest nauką bardzo praktyczną, a wyniki naszych badań przynoszą wymierne zyski - mówi prof. Richard Wielebinski. - Teraz zastanawiamy się, jak wykorzystać energię kosmosu.
- Współczesna astronomia jest nauką bardzo praktyczną, a wyniki naszych badań przynoszą wymierne zyski - mówi prof. Richard Wielebinski. - Teraz zastanawiamy się, jak wykorzystać energię kosmosu. Dariusz Chajewski
W najbliższym czasie w środowisku astronomów będzie głośno o Winnym Grodzie. Dlaczego? Za sprawą pulsarów w Mgławicy Andromedy. I obserwacji pulsarów w zakresie fal rentgenowskich. Ale są też propozycje dla mniej wtajemniczonych.

Przeczytaj też: Zajrzyjmy do czarnej dziury

Co pulsuje, mimo że jest martwe? Przepadliście przy tej zagadce. To pulsar, główny bohater konferencji, która od wtorku trwa w Zielonej Górze. Na kilka dni Winny Gród stał się stolicą polskiej astronomii, do której zjechały największe nazwiska, przynajmniej w sferze badania pulsarów właśnie. Okazją są 60. urodziny ikony naszej astronomii prof. Janusza Gila.

Pulsar jest rodzajem gwiazdy neutronowej, która wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego. Powstaje w wyniku wybuchu gwiazdy tzw. supernowej w późnym stadium życia gwiazd. Dlaczego pulsuje? Naukowcy mówią o mechanizmie "latarni morskiej". Oto na powierzchni gwiazdy mamy jedną lub dwie bardzo gorące plamy, wysyłające promieniowanie radiowe.
Naturalnie uczestnicy konferencji o takich oczywistościach już nie mówią. A przyjechało ich ponad stu z całego świata, w tym prawdziwe gwiazdy, jak prof. Richard Wielebinski, australijski naukowiec polskiego pochodzenia i wieloletni dyrektor radioastronomicznej części Instytutu im. Maksa Plancka w Niemczech, a także Edward van den Heuvel z Holandii, laureat Nagrody Kartezjusza.
- Ja cieszę się przede wszystkim na pierwsze informacje na temat pulsarów w Mgławicy Andromedy - mówi prof. Wielebinski, który wykonał pomiary polaryzacji promieniowania radiowego Drogi Mlecznej. - To coś nadzwyczajnego.

Z kolei główny organizator konferencji prof. Jarosław Kijak nie może doczekać się wyników najnowszych obserwacji pulsarów radiowych w zakresie rentgena. Jakkolwiek by to brzmiało, to tylko kilka z wyczekiwanych premier. Jak twierdzą naukowcy, z ogłoszeniem wyników wielu badań, licznych odkryć czeka się zazwyczaj na konferencje, gdzie specjaliści będą mogli w pełni docenić to, co dla laików może brzmieć jak zaklęcie. Przy okazji to taki urodzinowy prezent dla prof. Gila, który we wtorek nie krył wzruszenia.
- Astronomia ma wiele specjalności, jedną z nich, z niesamowitą przyszłością, jest właśnie badanie pulsarów - dodaje prof. Wielebinski. - Dowodem niech będzie to, że już dwie Nagrody Nobla zostały przyznane za prace w tej sferze. To także potężny impuls do badań współczesnej fizyki. Zielona Góra jest silnym ośrodkiem właśnie dzięki profesorowi Gilowi, który zajął się pulsarami i zdobył międzynarodowe uznanie.

Konferencji towarzyszy "Tydzień z Astronomią", czyli propozycja dla każdego. Już w czwartek o 18.30 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego wystąpi prof. van den Heuvel, który opowie o ciemnej materii i ciemnej energii we Wszechświecie. A codziennie, do piątku, po zachodzie słońca można obserwować gwiazdy przez teleskop na Wieży Braniborskiej. Obserwatorium czynne będzie co najmniej do północy każdego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska