Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Drezdenku chce leczyć więcej

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
W sali zabiegowej w szpitalnym Centrum Kompleksowej Opieki nad Kobietą jest m.in. nowoczesna lampa operacyjna i monitoring sali wybudzeń. Na zdjęciu położna Ewa Osipowicz.
W sali zabiegowej w szpitalnym Centrum Kompleksowej Opieki nad Kobietą jest m.in. nowoczesna lampa operacyjna i monitoring sali wybudzeń. Na zdjęciu położna Ewa Osipowicz. Paweł Kozłowski
W oddalonym o 30 km Sierakowie zawieszono działalność oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego. Opiekę nad pacjentkami z Wielkopolski chce przejąć drezdenecki szpital. - Jesteśmy na to gotowi - mówi dyrektor.

W Sierakowie znajdowały się dwa oddziały szpitala powiatowego w Międzychodzie. Oba od 1 kwietnia są zamknięte. W budynku czynna jest tylko poradnia ginekologiczno-położnicza. Oddziały zostały zawieszone. Na razie do końca września, ale nie wiadomo, czy po tym okresie znów będą przyjmować. Powody są dwa: kadrowe i finansowe. - Fundusz wprowadził obowiązek całodobowej obecności anestezjologa na oddziale ginekologiczno-położniczym oraz dyżury pediatryczne. Ze względu na różne lokalizacje szpitala mieliśmy problem, by spełnić wymogi - tłumaczy dyrektor międzychodzkiej placówki Maciej Bak.

Dlatego dyrekcja postanowiła zawiesić funkcjonowanie placówki w Sierakowie i poprosić o zabezpieczenie opieki nad pacjentkami okoliczne szpitale. Lecznica z Drezdenka natychmiast odpowiedziała. - Wysłaliśmy do szpitala w Międzychodzie i starostwa międzychodzkiego ofertę. Możemy zapewnić pacjentkom z tamtego powiatu pełen zakres usług - mówi dyrektor ds. medycznych Piotr Dębicki. Drezdenecki szpital wysłał też odpowiednie informacje do gabinetów lekarskich oraz zorganizował specjalne godziny konsultacji i opieki dla kobiet z powiatu międzychodzkiego.

Szefowie drezdeneckiego szpitala podkreślają, że ich placówka - dzięki ostatnim inwestycjom - jest gotowa na przyjęcie dodatkowych osób. Argumenty są konkretne: Centrum Kompleksowej Opieki nad Kobietą (poradnia ginekologiczno-położnicza z nowoczesnym gabinetem zabiegowym o standardzie sali operacyjnej), sala porodów rodzinnych, nowoczesny fotel do porodów, wyremontowane i bardzo dobrze wyposażone pokoje oddziału położniczego, "gaz rozweselający". Do tego działająca przy szpitalu szkoła rodzenia. - W Sierakowie w ciągu roku przyjmowano około 250 porodów. W naszym szpitalu jest ich około 600. Docelowo chcielibyśmy, by rodziło u nas nawet tysiąc kobiet rocznie - podkreśla dyr. Dębicki.

Anna Płusa, kierownik oddziału położniczego, przyznaje, że po remontach zainteresowanie porodami w Drezdenku jest coraz większe. - 8 marca urodziło się u nas aż 10 dzieci - podkreśla. We wtorek na oddziale przyszło na świat pięcioro maluchów. Wszystkie mamy były z Gorzowa. W lecznicy zwracają także uwagę, że dzięki przejęciu pacjentek z powiatu międzychodzkiego, za ich pobyt będzie płacił wielkopolski fundusz zdrowia. - Pieniądze to sprawa wtórna, ale mamy nadzieję, że dzięki temu lubuski NFZ przychylnie spojrzy na nas podczas podpisywania kontraktów - dodaje P. Dębicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska