Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak żyć? Przy tym hałasie?

Karol Bronk 724 509 669 [email protected]
T. Berger mieszka przy bardzo ruchliwej ulicy. Walczy, aby władze postawiły akustyczny ekran. Gdyż samochodów jeździ coraz więcej.
T. Berger mieszka przy bardzo ruchliwej ulicy. Walczy, aby władze postawiły akustyczny ekran. Gdyż samochodów jeździ coraz więcej. Karol Bronk
Tadeusz Berger mieszka przy drodze wojewódzkiej 296 oraz wjeździe do iłowskiej strefy ekonomicznej. Co chwilę koło jego domu i reszty mieszkańców ulicy Dolanowo, przejeżdżają tiry. W końcu postanowili zawalczyć o akustyczny ekran.

Został już opracowany projekt rozbudowy drogi wojewódzkiej oraz przebudowy wjazdu do iłowskiej strefy. Mają tam bazę wielkie firmy jak DAF, Vitrosilion, Intra czy Orlen. Przebudowa jezdni miała odbyć się w tym roku. Jednak inwestycja została przesunięta.
- Na chwilę obecną nie jest ujęta w planach zarządu dróg wojewódzkich do roku 2014 - informuje Grzegorz Jankowski, dyrektor departamentu gospodarki i infrastruktury z urzędu marszałkowskiego

T.Berger podkreśla, że rozumie potrzebę rozwoju miejscowości i dlatego razem ze swoimi sąsiadami, od lat znoszą wszystkie niedogodności związane ze zwiększonym natężeniem ruchu w pobliżu ich domostw.
- Skutkuje to wibracjami, zapyleniem, błotem i niszczeniem dojazdu do naszych domów. A nawet uszkodzeniem ogrodzeń posesji i zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu - żali się mieszkaniec. Aby przejść do swojej firmy lub aby odwiedzić rodzinę, musi przebiegać przez ruchliwą ulicę, gdyż nie ma w pobliżu żadnego przejścia dla pieszych. Już w tej chwili występują duże uciążliwości, związane z inwestycjami w strefie ekonomicznej. A dodatkowo, likwidacji uległa stacja Orlen z wjazdem "z autostrady", która znajdzie się właśnie w strefie.
- Cały ruch będzie odbywał się przy naszych domach i powszechnie wiadomo, że będzie to ruch przede wszystkim ciężkich pojazdów. Za kilka dni koło nas zapanuje piekło - mówi T.Berger.

Przerzucanie odpowiedzialności

Ratunkiem dla mieszkańców byłoby wybudowanie ekranu akustycznego, który chroniłby przed nadmiernym hałasem. Jednak w decyzji burmistrza Iłowej o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy drogi, czytamy, że dopiero rok od zakończenia rozbudowy drogi, można zrobić pomiar hałasu na tymże odcinku. W praktyce oznacza to, że ekran chroniący przed hałasem, stanie ewentualnie w roku 2015 lub 2016.
- Znając realia, badania badaniami, a realizacja działań to inna sprawa. Mam na myśli pozwolenia, projekty, przetargi czy kryzys i brak środków. Przecież to jasne i zrozumiałe, że hałas nie powstaje jedynie podczas toczenia się kół po asfalcie. Wytłumienie tego ma podobno zapewnić mieszanka SMA 11. A co z rykiem silnika, zmianą biegów, sygnalizacją dźwiękową? Co ze spalinami, pyłem i wibracjami? - pyta się mieszkaniec ulicy Dolanowo.

T.Berger interweniował i w urzędzie marszałkowskim i w urzędzie miasta.
- Jeśli chodzi o uciążliwości związane z działalnością strefy ekonomicznej, to nie odpowiada zarządca dróg wojewódzkich ani urząd marszałkowski. Za miejscowe zagospodarowanie przestrzenne odpowiadają władze gminy - tłumaczy G.Jankowski.

Sekretarz gminy Iłowa Roman Andzel podkreśla, że wydana decyzja dotyczy zamierzenia przyszłego, a nie stanu aktualnego.
- Burmistrz Iłowej nałożył na inwestora obowiązek wykonania po upływie roku od dnia oddania obiektu do użytkowania, analizy porealizacyjnej w zakresie oddziaływania - mówi sekretarz.
Pan Tadeusz Berger nie zraża się przerzucaniem odpowiedzialności przez jednostki. Zaczyna wśród mieszkańców ulicy, zbierać podpisy pod kolejnym listem. Tym razem do zarządu województwa lubuskiego.
- Władze w Iłowej i Zielonej Górze skazują nas na kilka lat gehenny Nie chcę na razie namawiać sąsiadów do blokady drogi i robienia happeningów. Mam inne pomysły, jeżeli władze nie zareagują na moje prośby - stwierdza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska