Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mechatronicy jadą do Anglii

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
Karina Jaszczak, uczestniczka projektu, pod okiem instruktora z firmy UESA zdobywa wiedzę z zakresu mechatroniki
Karina Jaszczak, uczestniczka projektu, pod okiem instruktora z firmy UESA zdobywa wiedzę z zakresu mechatroniki ZSZ Lubsko
12 uczniów technikum mechatronicznego, wyłonionych w drodze konkursu, rozpoczynają w marcu swój pierwszy staż zawodowy w angielskim mieście Plymouth. Grupa przeszła szkolenia językowe i kulturowe. Na projekt szkoła dostała 37 tys. euro.

"Praktyka zawodowa w Plymouth, to szansa i kariery wymóg" - to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych w Lubsku, w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Leonardo da Vinci. Uczniowie, którzy w marcu wyjadą na praktyki, zostaną zakwaterowani w domach rodzinnych. Ośmiogodzinne zajęcia w firmach branży metalowej, będą się odbywać według ustalonego harmonogramu. Stażyści będą analizować zatrudniające ich przedsiębiorstwa pod kątem efektywności rynkowo-gospodarczej, będą pogłębiać umiejętności w eksploatowaniu maszyn i systemów mechatronicznych. - Myślę, że dam sobie radę i w pracy i w domu przyjmującej rodziny - stwierdza Karina Jaszczak, uczestniczka projektu. - Mam nadzieję, że to da mi szansę na lepszy, życiowy start.

- Planujemy kolejne projekty zagranicznych praktyk dla innych klas naszej szkoły - dodaje Renata Jasińska, dyrektor szkoły - zamierzamy otworzyć taką możliwość uczniom wszystkich kierunków zawodowych, zarówno techników jak i szkół zawodowych:ślusarzom, mechanikom i elektrykom.
- Stażyści doświadczą wielu, czasem skrajnych emocji - mówi Andrzej Mól, zastępca dyrektora szkoły i koordynator projektu - miesięczna rozłąka z domem rodzinnym, przelot samolotem, praca na stanowiskach wymagających indywidualnego podejmowania decyzji, obsługi specjalistycznych maszyn, rozumienie branżowych i specjalistycznych określeń w języku angielskim, samodzielne poruszanie się po dużym mieście, komunikacja z pracodawcą i współpracownikami, przyswoją sobie rzadką umiejętność poruszania się w gąszczu reguł i zasad obowiązujących w świecie Brytyjczyków. Wszystkie te doświadczenia oznaczają podniesienie kwalifikacji zawodowych, które będą wykorzystane po powrocie do kraju.
Nabyte umiejętności zostaną potwierdzone europejskim certyfikatem Europass-Mobile oraz certyfikatem językowym wydanym przez angielską organizację goszczącą uczniów ZSZ w Lubsku.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska