Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zdobyć indeks angielskiej uczelni?

Zofia Prucnal
Studencka grupa autorki tekstu - ponad 30 osób... 21 narodowości.
Studencka grupa autorki tekstu - ponad 30 osób... 21 narodowości. Archiwum Zofii Prucnal
Zdajesz w tym roku maturę i myślisz o nauce na Wyspach? Na złożenie aplikacji masz czas do końca czerwca. A już dziś przez proces rekrutacji przeprowadzi Cię Zofia Prucnal, studentka Uniwersytetu Westminster w Londynie.

Największą zaletą studiów w Wielkiej Brytanii jest nastawienie na doskonalenie praktycznych umiejętność, międzynarodowa społeczność i nieograniczone wręcz możliwości zdobywania doświadczenia zawodowego. Nie ma wielogodzinnego siedzenia na wykładach, jest za to dużo samodzielnej pracy, przy której zawsze można liczyć na konsultacje wykładowców. Zaczynają to doceniać Polacy, którzy są na Wyspach piątą co do wielkości grupą studentów z zagranicy. Jak więc wygląda droga po brytyjski indeks?

Wybór kierunku

W Zjednoczonym Królestwie działają 352 instytucje oferujące edukację wyższą, w tym 109 uniwersytetów. Dobrze jest zawęzić wybór biorąc pod uwagę rankingi dla wybranego kierunku lub dziedziny, a nie samej uczelni. Takie zestawienia można znaleźć na stronie: http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings.

Składanie aplikacji

Proces rekrutacji odbywa się przez system UCAS. Podania można składać na maksymalnie pięć kierunków. Powinny być one pokrewne, ponieważ wymagane jest załączenie listu motywacyjnego i listu referencyjnego od nauczyciela czy dyrektora szkoły, w których aplikant musi udowodnić, że jest dobrym kandydatem na dany kierunek, zafascynowanym dziedziną, którą chce studiować. Preferowanym na brytyjskich uczelniach certyfikatem językowym jest IELTS, jednak zwykle akceptowane są również certyfikaty CAE, CPE i TOEFL.
Aplikacje najlepiej wysłać przed 15 stycznia, ale tegoroczni maturzyści wciąż mają czas - ostateczny termin to 30 czerwca.

Zaproszenie na rozmowę

Zaproszenie oznacza, że wstępne podanie spodobało się na uczelni. Jeśli mamy możliwość stawić się osobiście, czeka nas krótka rozmowa na temat naszej motywacji do studiowania, pasji, dodatkowej pracy i zajęć, w które się angażowaliśmy. Zdarza się, że potencjalny student dostaje do rozwiązania problem związany z kierunkiem studiów. Chodzi o to, by dać się poznać z najlepszej strony i przekonać komisję, że będziemy świetnymi studentami. Co ważne, rozmowa może odbyć się przez telefon i zazwyczaj mogą się jej spodziewać kandydaci z zagranicy.

Pomoc finansowa

Studenci z Unii Europejskiej mogą ubiegać się o pożyczkę od brytyjskiego rządu, pokrywającą w całości opłaty za studia - Tuition Fee Loan. Pożyczka na życie - Maintenance Loan -dostępna jest dla osób, które przed podjęciem studiów mieszkały w Wielkiej Brytanii przez minimum trzy lata. Dla pozostałych dobrym wyjściem jest Migrant Worker's Loan, jedynym warunkiem jest praca w czasie studiów, choćby w kawiarni. Studenci dzienni z UE mogą pracować do 20 godzin tygodniowo. Więcej informacji na: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/index.htm.

Ostateczny wybór uczelni

Na stronie internetowej UCAS należy wybrać trzy interesujące nas uczelnie spośród tych, od których otrzymaliśmy ofertę "Conditional", czyli warunkową. Taka oferta oznacza, że uczelnie czekają na nasze wyniki z matury, i jeśli tylko osiągniemy dany pułap, zostaniemy przyjęci. Ostateczne potwierdzenie, czyli oferta bezwarunkowa "Unconditional" powinna pojawić się w lipcu, najdalej w sierpniu.
Na tydzień lub dwa przed rozpoczęciem zajęć wyznaczana jest data zapisów i jest to ostatni punkt procesu rekrutacyjnego.

Autorka jest studentką III roku Public Relations na Uniwersytecie Westminster w Londynie i absolwentką Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach. Na jej poradnikowym blogu (http://studia-pr-londyn.blogspot.com) można znależć cenne rady dla przyszłych słuchaczy angielskich uniwersytetów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska