Oto wynalazca kostki Arkady

Dodano: 19 grudnia 2011, 16:00 Autor:

Jak się zostaje wynalazcą? – Z chęci pomocy drugiej osobie – mówi Adrian Arkada, który opatentował wymyślone przez niego urządzenie. Na sukces pracował dwa lata. Teraz jego kostka robi furorę.
- To małe urządzenie zastępuje trzy soboy - mówi Adrian Arkada

- To małe urządzenie zastępuje trzy soboy - mówi Adrian Arkada (fot. Leszek Kalinowski)

- Nie byłoby wynalazku, gdyby pewnego dnia w moim salonie nie zjawiła się klientka, która miała problem wrastających paznokci – opowiada 29-latek. – Nie wiedziałem wtedy, że to tak poważny kłopot i że dotyczy pięciu procent społeczeństwa.

Z czasem coraz więcej osób zgłaszało się do niego z prośbą o pomoc. Zarówno panie jak i panowie. Szlifował, otwierał paznokcie ręcznie. Trzeba się było nieźle namęczyć, by pokonać wrastające w skórę, kaleczące ją do krwi paznokcie.

- Ręce mdlały, bo trudno było utrzymać narzędzia przez dłuższy czas w tej samej pozycji – przyznaje wynalazca. – Długo myślałem, co zrobić, by ta moja pomoc była bardziej skuteczna i precyzyjna. Razem z kolegą, który ma wyobraźnię przestrzenną, przegadaliśmy na ten temat wiele godzin.

No i udało się skonstruować narzędzie. To mała kostka, która zastępuje trzy pary rąk.

- Nie było by jej, gdybym wcześniej znał sposoby wykonywania zabiegu. Wtedy jak większość próbowałbym doskonalić istniejące metody – podkreśla. – Czyli skupiłbym się na doskonaleniu klamry i wycinaniu paznokci.

On o tym nie myślał i stąd sukces, który – jak dodaje – dedykuje swojej pierwszej klientce – pani Reginie. Narzędzie, które zostało zatwierdzone przez Urząd Patentowy we Wrocławiu pod nazwą Kostka Arkady, okazało się rewolucją w dziedzinie światowej podologii.

- To była dla mnie ogromne zdziwienie, że nikt dotąd na nic podobnego nie wpadł – mówi Adrian Arkada. – Dla mnie jednak najważniejsze było to, iż będzie można pomóc cierpiącym przez lata osobom.

Wykonawcą wynalazku jest pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej. Pracował nad kostką cztery tygodnie.

Kiedy zjawiła się kolejna pacjentka, przygotowana już do zabiegu chirurgicznego, zadzwonił do niego lekarz.

- Czy pan wie, co pan robi? – zapytał. A pan Adrian od razu pomyślał: zaraz będzie krytyka. Że się nie zna. Że szkodzi…. Usłyszał jednak słowa pochwały. I pytanie, czy on swoich pacjentów może do niego odsyłać. Bo jest zaskoczony skutecznością wymyślonej przez pana Arkadę metody. A skoro nie trzeba ciąć…

- Pomogłem już ponad 80 osobom – mówi wynalazca i pokazuje archiwum zdjęciowe. Stopy 16 latka pełne strupów. Bo spod paznokci wychodziły bakterie i zakażały już całe nogi.

Zabieg trwa zaledwie pół godziny, jest bezbolesny. Dzięki niemu nastolatek po trzech tygodniach poszedł już grać w piłkę. Na kolejnej fotografii inny przykład mężczyzny, który przez 20 lat żył z wrośniętymi paznokciami. Jak mówił - z kolcami w nogach. Teraz zyskał nowe, komfortowe życie.

Choć nowe urządzenie pracuje w Zielonej Górze niespełna miesiąc, wieści szybko się rozchodzą pocztą pantoflową. Przyjeżdżają klientki nawet z Holandii, Luksemburga i Włoch. Zainteresowanie wynalazkiem wykazują przedstawiciele parków technologicznych, firmy. Padają propozycje jego kupna, udziałów.

- Nawet się nie spodziewałem, że tyle zamieszania zrobi się wokół tego narzędzia – przyznaje pan Adrian, prowadzący salony ,,Styl według mężczyzny” i ,,Styl według kobiety”.

A wszystko zaczęło się… dość niespodziewanie. A. Arkada skończył technikum… budowy maszyn, a potem wybrał się na studia prawnicze. Nie skończył ich jednak, bo to nie było to, co chciałby robić w życiu. Wyjechał do Włoch. Przez dwa lata stał za barem i obserwował życie w słonecznej Italii.

- Zobaczyłem, jakim powodzeniem cieszą się tam salony rekonstrukcji i pielęgnacji paznokci, prowadzone przez panów - opowiada. - Pomyślałem: może spróbować? Po powrocie do kraju zapisałem się na kurs. Okazało się, że to zajęcie mnie wciągnęło. Skończyłem wiele kursów, szkoleń, o czym świadczy cała sterta certyfikatów.

Chcąc nie chcą spogląda na paznokcie u rąk i nóg. Znajomi mówią, że w stosunku pana Arka można zmodyfikować powiedzenie: pokaż mi swoje paznokcie, a powiem ci, kim jesteś. Bo one są wizytówką człowieka.

- Samemu byłoby ciężko prowadzić taką działalność. Zwłaszcza że kobieta nie tylko chce mieć piękne paznokcie, ale i fryzurę. Stąd pomysł na salon fryzjersko-kosmetyczny – wspomina. – Zaczynaliśmy 3,5 roku temu z trzyosobowym zespołem. Dziś jest z nami 25 osób.

Co jakiś czas organizują darmowe pokazy. Takie jak ten w sobotę, w Kawonie. Początek o godz. 19.00.

Czytaj więcej o:
  • Adrian Arkada
  • kostka
  • wynalazca
  • wynalazek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Ten dom zbudował mistrz!

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.