Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erzurum: Miasto meczetów (Zdjęcia)

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Erzurum nazywane jest miastem meczetów
Erzurum nazywane jest miastem meczetów Dariusz Brożek
Polscy turyści rzadko zaglądają do Erzurum, bo miasto jest oddalone o setki kilometrów od popularnych kurortów. Można tam zobaczyć słynna w całej Turcji medresą i zabytkowe meczetem, zaś zimą szusować na nartach po pobliskich górach.

Erzurum: Turecki bastion islamu

Do Erzurum dojeżdżam z Trabzonu. Asfaltowa droga wije się serpentynami przez góry Kackar. Pierwszy przystanek robimy na Cop Gecidi (tur. Przełącz Cop). Jestem na wysokości 2.370 m. nad poziomem morza. Podziwiam panoramę pobliskich gór. Turecki kierowca Azir zatrzymuje się przed pomnikiem. - Poświęcony jest naszym żołnierzom, którzy zginęli w walce o przełęcz podczas pierwszej wojny światowej - opowiada Azir.

Obchodzimy mauzoleum z powiewającą nad nim turecką flagą. Kilka minut później podziwiam górskie pejzaże zza szyn autokaru.

Erzurum wita nas falą ciepła. Mogę zdjąć polar. Dziwnie się w nim czuję w Turcji, którą do tej pory znałem jako kraj plaż i tropikalnych upałów. - Zimy we wschodniej Anatolii są długie i mroźne. Dlatego miasto wyrasta obecnie na stolicę narciarstwa - mówi Azir.

Trasy narciarskie są zamknięte, bo Erzurum zwiedzam w połowie lipca. Przyjechałem tutaj zobaczyć znaną w całej Turcji medresę, czyli szkołę koraniczną - Çifte Minareli. Wybudowana została w XIII w. Przed wejściem ściągamy obuwie, kobiety zakładają na głowy chusty. Takie same zasady obowiązują przed wejściem do meczetów.

Do środka wchodzimy przez ogromną bramę między dwoma wieżami minaretów. Ściany zdobią panele z misternymi ornamentami roślinnymi. Medresa została zniszczona w 1242 r. przez Mongołów. Dziewięć lat później odbudowano ją na rozkaz Huant Hatun, córki sułtana Alaeddina Keykobada. Po śmierci została tam pochowana. Jej grobowiec zdobią marmurowe dekorację, cześć z nich nie została jednak ukończona.

Bastion islamu

Przez kilkaset lat szkoła była ważnym ośrodkiem naukowym i religijnym. Dlatego miasto przez wieki uchodziło za bastion islamu. Spuścizną tych czasów jest obecny konserwatyzm mieszkańców. Na ulicach większość kobiet ma chusty, niektóre ubrane są w zakrywające całe ciało czarne burki.

Po wyjściu z medresy przewodnik prowadzi nas do parku miejskiego i średniowiecznych świątyń. Wielkiego Meczetu (Ulu Cami) jednak nie zwiedzimy, bo jest remontowany. Miłośnicy zabytków i historii mogą za to zwiedzić miejscowe muzeum z ciekawymi eksponatami z czasów bizantyjskich i seldżuckich. Kolejne atrakcje to cytadela z V wieku, skąd podziwiamy panoramę miasta i trzynastowieczna nekropola seldżucka.

Dawne miasto Greków

Miasto ma starożytną metrykę. Utożsamiane jest z staroarmeńskim Karin. W IV w. znajdowała się tutaj ormiańska faktoria handlowa. W V w. podniesione z ruin przez cesarza Teodozjusza, któremu zawdzięczało nazwę Teodozjopolis. W 1049 r. przesiedleńcy z miasta Arzan nadali mu nazwę Arzan ar-Rum (z arabskiego Miasto Greków), skąd dzisiejsza nazwa.

W 1071 r. Erzurum zostało zajęte przez Seldżuków. W 1241 r. zdobyli je Mongołowie, od 1517 pod władzą Turków Osmańskich. W XIX i XX w. kilka razy najeżdżane było przez Rosjan. 1919 r. odbył się kongres tureckich organizacji narodowych pod przewodnictwem Mustafy Kemala Ataturka - pierwszego prezydenta i twórcy nowoczesnego państwa tureckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska