Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Kostrzynie doczeka się remontu

Jakub Pikulik 95 722 57 72 [email protected]
W tym roku w czasie trwania 17. Przystanku Woodstock przez dworzec kolejowy w Kostrzynie przewinęło się ponad 120 tys. ludzi. - Mamy niezbyt dobrą wizytówkę miasta - mówili mieszkańcy.
W tym roku w czasie trwania 17. Przystanku Woodstock przez dworzec kolejowy w Kostrzynie przewinęło się ponad 120 tys. ludzi. - Mamy niezbyt dobrą wizytówkę miasta - mówili mieszkańcy. Jakub Pikulik
Teraz są tu kasy, sklepy, biura. - I brud. Dworzec wygląda paskudnie - mówią mieszkańcy. W tym roku ma jednak ruszyć remont. Po jego zakończeniu będzie tu biblioteka, hostel, a zabytkowy budynek zmieni się nie do poznania.

Zaniedbany dworzec krytykują nie tylko tubylcy. - Ładne macie miasto, wszędzie schludnie i czysto, dużo zieleni, w centrum unikatowy dworzec, ale zapuszczony jest strasznie, aż brakuje słów - mówił w tym roku Krzysztof Bolczak z Zielonej Góry, który przyjechał do Kostrzyna pociągiem na tegoroczny Przystanek Woodstock. Coś drgnęło kilka miesięcy temu. Wtedy robotnicy weszli na perony. Te na górze są już niemal zupełnie odnowione. Później zabrano się za odnawianie tuneli łączących dwie części miasta. Były pomazane sprayem, w niektórych miejscach odpadał z nich tynk, całość prezentowała się fatalnie. Teraz jest lepiej, chociaż graficiarze już pozostawili po sobie ślady na białych ścianach. Największa inwestycja wciąż jednak jest przed nami. Chodzi o gruntowny remont budynku, który od czasu powojennej odbudowy nie przechodził jeszcze tak dużej inwestycji. - O matko, nareszcie. Codziennie przechodzę tędy do pracy, z roku na rok dworzec wygląda coraz gorzej. Mija czas, a o budynku jakby wszyscy zapomnieli. A przecież jest piękny, mógłby być naszą wizytówką - zauważa kostrzynianka Aniela Taborska.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to remont ruszy jeszcze w tym roku.
Remont dworca będzie nie lada wyzwaniem. Zmienione zostaną funkcje niektórych pomieszczeń. Trzeba będzie przy tym jednak pamiętać o walorach historycznych budynku

Co będzie wyremontowane? - Wszystko - mówi krótko Tomasz Nowak z poznańskiego oddziału spółki PKP Dworce Kolejowe. Odnowiona zostanie elewacja, dzięki czemu brudne teraz cegły będą czyste i czerwone, niemal jak nowe. Fachowcy na nowo położą wszystkie instalacje, wymienione i zrekonstruowane zostaną okna, a tam, gdzie się da, fachowcy usuną ściany działowe, żeby zyskać więcej powierzchni. A ta się przyda. Po remoncie do budynku przeniesie się biblioteka miejska. Ma zajmować powierzchnię 500 m kw.! - Miasto będzie dzierżawiło te pomieszczenia, ale opłata za nie będzie symboliczna - zapewnia Zbigniew Biedulski, wiceburmistrz Kostrzyna. - Jesteśmy teraz w kontakcie z PKP w sprawie sposobu urządzenia i zagospodarowania nowej biblioteki - tłumaczy Anna Suska, sekretarz miasta. Pomieszczenia, w których obecnie znajduje się biblioteka, miasto najprawdopodobniej przeznaczy pod wynajem.

Pracę kończą już projektanci. - To już końcowy etap, wybieramy wzory wykładzin i malowania ścian - tłumaczy Nowak. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to remont ruszy jeszcze w tym roku.
Remont dworca będzie nie lada wyzwaniem. Zmienione zostaną funkcje niektórych pomieszczeń. Trzeba będzie przy tym jednak pamiętać o walorach historycznych budynku. - Najwięcej uwagi trzeba będzie poświęcić elewacji. Jest wyjątkowa, posiada bogaty detal architektoniczny. Niektóre elementy są mocno zniszczone i trzeba je zrekonstruować - tłumaczy Błażej Skaziński, konserwator zabytków z gorzowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. Z przychylnością, ale też i z ostrożnością należy podejść do tych części budowli, w których zmieni się przeznaczenie. Chodzi na przykład o bibliotekę. Tam należy się starać o zachowanie oryginalnych elementów, w tym na przykład klatki schodowej. Przed zniszczeniem w czasie drugiej wojny światowej na dachu budynku był łupek. Teraz jest papa. Po zakończeniu remontu budynek powinien odzyskać historyczne pokrycie. - Istotne jest też, aby po remoncie budynek był dobrze wyeksponowany. Myślę tutaj też o umiejętnej iluminacji zabytku - tłumaczy Skaziński. Remont ma kosztować ok. 6 mln zł. Konkretna kwota będzie jednak znana dopiero po wyłonieniu firmy prowadzącej inwestycję z przetargu.

Dworzec w Kostrzynie to prawdziwa perła. W Europie są tylko dwa takie obiekty, na których dwupoziomowo krzyżują się tory kolejowe. W czasie walk o miasto w 1945 roku wnętrze dworca zostało niemal całkowicie zniszczone i wypalone. Na szczęście ocalały ściany, w tym zabytkowa elewacja. Po wojnie wnętrza odbudowano, nie zachowując jednak ich historycznego charakteru. Od tego czasu nie było tam żadnych poważniejszych remontów.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska