Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żarach sypią się stare kamienice

Janczo Todorow 68 363 44 99 [email protected]
Wspólnoty same sobie nie poradzą z remontami kamienic. Musi im pomóc miasto - uważa Rafał Szymczak.
Wspólnoty same sobie nie poradzą z remontami kamienic. Musi im pomóc miasto - uważa Rafał Szymczak. Janczo Todorow
Kilka dni temu ze zdobień na elewacji kamienicy przy ul. Chrobrego 10 odpadły spore kawałki. Całe szczęście, że ruchliwym deptakiem akurat nikt nie przechodził. Coraz więcej zabytkowych budynków w mieście jest w fatalnym stanie.

Po interwencji mieszkańców ul. Chrobrego, straż miejska ogrodziła taśmą część deptaka, aby uchronić ludzi przed ewentualnym zagrożeniem. Następnego dnia taśmę usunięto, ale problem pozostał. W każdej chwili mogą się oderwać kolejne fragmenty fasady. - Doraźnie należałoby skuć uszkodzone zdobienia, ale na to nie pozwoli konserwator zabytków - tłumaczy Sabina Litwinowicz, prezes firmy Twój Dom, która zarządza tym budynkiem. - Konserwator również nie da pieniędzy na remont. Musimy je gromadzić na funduszu remontowym, no i jeszcze wziąć kredyt. Dziś możemy tylko zabezpieczyć budynek, żeby nie doszło do wypadku.

S. Litwinowicz tłumaczy, że w złym stanie są także elewacje budynków przy ul. Podchorążych 5 i 6. Koszty remontu, także w tym przypadku są bardzo duże, a obie wspólnoty małe i biedne.
- Problem fasad przerasta możliwości wspólnot, dlatego samorząd kilka lat temu powołał do życia fundację na rzecz rewitalizacji miasta - mówi Rafał Szymczak, sekretarz Towarzystwa Upiększania Miasta. - Potem się jednak okazało, że miasto nie może przekazywać pieniędzy na remont kamienic, należących do wspólnot i fundację rozwiązano. Teraz nie ma kto wspierać wspólnot i wiele zabytkowych kamienic się sypie. A to godzi w wizerunek miasta. Ludzie odwiedzający Żary podkreślają, że kamienice są piękne, ale bardzo zaniedbane.

R. Szymczak jest zdania, że problemem sypiących się fasad powinna zająć się rada miejska. - Radni mogą skorzystać z doświadczeń innych miast w kraju. Wiele razy zwracaliśmy się z apelem do konserwatora zabytków o wsparcie finansowe remontu. Bez powodzenia.
- Rzeczywiście miasto nie może dofinansowywać remontu budynków, których nie jest właścicielem - zaznacza Barbara Litewka, wiceprzewodnicząca rady miejskiej. - Ale problem jest i trzeba się zastanowić nad stworzeniem jakiegoś funduszu. Trzeba dokładnie zbadać, jakie są możliwości prawne wspierania takiego funduszu. Rewitalizacja kamienic to bardzo ważny problem - dodaje.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska