Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń szkoli strażników i psy na Euro 2012

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Komendant ośrodka Krzysztof Piskorski chce zacząć poważne działania od remontu kojców dla przebywających tutaj psów
Komendant ośrodka Krzysztof Piskorski chce zacząć poważne działania od remontu kojców dla przebywających tutaj psów Agata Muchowska
Kiedyś - jedyna w Polsce hodowla psów dla ochrony kolei! Dziś - także kursy sztuki walki dla strażników kolejowych. I wciąż jedyny w kraju taki ośrodek. Teraz przygotowuje się do Euro 2012.

Miasto szczyci się placówką od zakończenia wojny. Pełna nazwa jest skomplikowana: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych. Od niedawna ma nowego komendanta, po raz pierwszy od dawna miejscowego.

- Mieszkam w Zbąszyniu już 18 lat - mówi Krzysztof Piskorski, wcześniej pracownik tresury. W mieście bowiem jest nawyk określania placówki właśnie nazwą "tresura" lub jeszcze pospoliciej "psiarki". - Tłumaczę od lat, że choć w nazwie jest hodowla i tresura, to dziś głównie organizujemy kursy dla psów i ich przewodników oraz dla funkcjonariuszy straży ochrony kolei. Zarówno kolej, jak i policja dawno już zrezygnowały z własnych hodowli psów, po prostu kupuje się je. No, ale z nawykami trudno walczyć...

Komendant wpadł jednak na pomysł, jak nawyki miejscowych zmienić. Zaczął otwierać ośrodek, zwłaszcza dla szkół. Ostatnio placówka wzięła udział w akcji "Bezpieczny przejazd". Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Bo dla dzieci to, po pierwsze, wycieczka poza mury szkolne. Po drugie - pokaz filmów, do tego wyprawa na pobliską stację kolejową i nastawnię. No i wreszcie gwóźdź programu - pokaz tresury psów.

Ośrodek się otwiera

- Gościliśmy nie tylko szkoły zbąszyńskie, ale i liczne grupy przyjezdne - podkreśla K. Piskorski. - W sierpniu szykujemy dzień otwartych drzwi, będą kolejne atrakcje, tym razem nie tylko pokaz tresury psów, ale i ujęcie sprawcy przestępstwa przez psa. Będzie też pokaz sztuk walki, sprzętu straży ochrony kolei i jej osobistego wyposażenia.

Mając obecnie 65 lat, ośrodek wymaga jednak modernizacji. Główny budynek to biura, hotel dla funkcjonariuszy odbywających tu nawet trzymiesięczne kursy (to ci z psami), kuchnia ze stołówką. Obok stoi sala wykładowa (jednocześnie kinowa i sala do ćwiczeń sztuk walk). Dalej, w rozległym terenie, boksy dla psów, tych przebywających tu na stałe - z posterunków SOK w Zbąszynku i Zielonej Górze, jak i gościnnie w czasie kursów. Wreszcie najdalej - plac ćwiczeń psów.

- W planach mam stworzenie sali komputerowej, zabiegam o budowę oddzielnej sali gimnastycznej, ale w najbliższym czasie chcę remontować "gniazda" dla psów i przeprowadzić wymianę kojców - wylicza nowy komendant.

Na głowie ma jeszcze jeden problem, bieżący i poniekąd... polityczny. Mistrzostwa Europy w piłkę kopaną. Placówka musi przygotować strażników oraz psy do tego zadania. Wiadomo bowiem, jakie tłumy kibiców mogą przemieszczać się od granicy w głąb kraju.

- Za nami już kursy dla osób kierujących zespołami funkcjonariuszy, będziemy też szkolić psy służbowe, no będą i podstawowe kursy języka angielskiego dla strażników - wylicza Piskorski. Zadania te wykonuje 16 pracowników placówki: instruktorzy strzelectwa, trenerzy psów, instruktorzy technik interwencyjnych.

Kiedy to się zaczęło

Do dziś nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał ośrodek i w jakich okolicznościach. W "Monografii Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu 1945-1992" autorstwa Henryka Zięby jest tylko zapis: "Dla potrzeb SOK w Poznaniu przy ul. Kolejowej 4 została zorganizowana szkoła psów policyjno-śledczych. W drugiej połowie 1945 r. szkołę przeniesiono do Zbąszynia". Żadnych nazwisk i precyzyjnych dat. Komendanci ośrodka w Zbąszyniu mówiąc zatem o historii swej placówki, o momencie jej powstania, trzymają się mglistej daty w postaci "drugiej połowy 1945 r."...

11 komendantów ośrodka

Udało się nam ustalić pełną listę komendantów: 1. Wyszanowski - 1945, 2. Wieczorek, 3. Stanisław Witkowski - do 1960, 4. Sylwester Jackowiak 1 VII 1960 - 30 XI 1981, 5. Konrad Weigt 1981- 92. 6. Jerzy Pochylski 1992, 7. Jan Karpierz 1992 - 98, 8. Wiesław Kurzawa 1 VII 1998 - 30 V 2005, 9. Wiesław Przybysz od 1 VI 2005 do XII 2006, 10. Jacek Harkiewicz od 4 I 2007 do stycznia 2011, 11. obecnie, od lutego, Krzysztof Piskorski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska