W Nadni kolo Zbąszynia startują kowale

Dodano: 14 czerwca 2011, 15:22 Autor:

Warto przejechać się do Nądni. Można tu obejrzeć wciąż czynną, dobrze zachowaną kuźnię należącą do samorządu, pogadać z jej opiekunem, facetem, który specjalnie nauczył się kowalstwa. A w sobotę zobaczyć zawody kowali!
- Zawody kowali to dobry pomysł przypominający o ginących zawodach - ocenia Marian Kwaśny. - Jeśli sprawa wypali, to trzeba będzie ją rozwijać...

- Zawody kowali to dobry pomysł przypominający o ginących zawodach - ocenia Marian Kwaśny. - Jeśli sprawa wypali, to trzeba będzie ją rozwijać... (fot. Mariusz Kapała)

- Szykujemy nietypowe zawody, rywalizować ze sobą będą... kowale, zapraszamy "Gazetę Lubuską” - zadzwonił do redakcji Waldemar Kromski.

W podzbąszyńskiej wsi Nądnia szykuje się ciekawa zabawa, nie tylko dla mieszkańców, ale i dla gości, którzy zechcą obejrzeć to historyczne właściwie widowisko. Kowale, zaproszeni przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju wsi Nądnia, będą rywalizowali za pomocą młota i rozżarzonego żelaza.

- Jeszcze sami nie wiemy, jakie zadanie postawimy przed kowalami, ustalimy to wieczorem, w przeddzień zawodów - mówi Sławomir Przybyła, prezes stowarzyszenia.

- Wyobrażam to sobie w ten sposób, że gdy wszyscy "zawodnicy” już się zjadą, to organizatorzy przekażą nam jaki jest temat rywalizacji, wówczas my "prześpimy się” z nim, a następnego dnia na boisku w Nądni będziemy kuli - opowiada Marian Kwaśny, mieszkaniec Zbąszynia, kowal z powołania i opiekun zabytkowej kuźni w Nądni. Właśnie to miejsce, ten wciąż czynny (dzięki Kwaśnemu) zabytek, często odwiedzamy przez turystów, był natchnieniem dla działaczy stowarzyszenie.

- Pomysłodawcą zawodów był Waldek Kromski - przekazuje prezes Przybyła. - Ale to się wręcz narzucało, w końcu to najważniejszy zabytek we wsi.

Integrują wieś

Stowarzyszenie, odkąd kilka lat temu powstało, próbuje zintegrować tę sporą (liczącą ponad 700 mieszkańców) wioskę. Organizuje festyny dla mieszkańców, a zimą spotkania w sali wiejskiej. Były już rodzinne turnieje, było strzelanie z wiatrówki. Nie wszystko jednak idzie jak z płatka. S. Przybyła opowiada, że na pierwszych imprezach stowarzyszenia pojawiało się więcej osób z zewnątrz, niż mieszkańców. Dlaczego? Być może działa tu stara polska zasada "każdy sobie rzepkę skrobie”? Jednak 49 osób zrzeszonych w SPiRwN usiłuje to zmienić. Zawody kowali są kolejną próbą zintegrowania wsi.

- Zaczynamy w sobotę, 18 czerwca o godzinie 14.00 na wiejskim boisku - relacjonuje Przybyła. - Przed sceną zostaną ustawione stanowiska dla kowali, którzy przyjadą z Poznania, Brójec, spod Leszna, no i oczywiście będzie nasz Maryś. Każdy będzie mógł podglądać na czym polega praca kowala, jak powstaje dzieło sztuki.

- No, Franciszek Kopeć spod Leszna, to jest prawdziwy mistrz i to dużego formatu - uważa M. Kwaśny.

Rywalizacja mistrzów kowalstwa potrwa około czterech, pięciu godzin. Pracę oceni jury w składzie Paweł Tobys, Magdalena Rożek i Grzegorz Wójcik. W tym czasie na wiejskiej scenie pojawi się młodzież z miejscowej szkoły z programem Dzień Rodzinki. Poza uczniami wystąpią też czirliderki ze Zbąszynia oraz grupa wojów z Poznania, a na koniec koncert da zespół Warsztat z okolic Wolsztyna, grający utwory Czerwony Gitar.

Czytaj więcej o:
  • kowal
  • kuźnia
  • Nądnia
  • Zbąszyń
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.