Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu odpalili obrotowy most koło Bledzewa! (Zdjęcia)

Dariusz Brożek
Seminarium zakończyło obracanie mostu fortecznego na kanale Obry w  Starym Dworku.
Seminarium zakończyło obracanie mostu fortecznego na kanale Obry w Starym Dworku. Dariusz Brożek
We wsi Stary Dworek odbyło się seminarium na temat poniemieckich fortyfikacji w gminie Bledzew. Uczestnicy zwiedzili bunkry na Lisiej Górze. Ostatnim akordem imprezy było obracanie mostu fortecznego na kanale Obry.

Most forteczny i bunkry MRU koło wsi Stary Dworek

Most forteczny na kanale Obry koło wsi Stary Dworek w gm. Bledzew to arcydzieło inżynierii militarnej. Ma ponad 70 lat, ale wciąż działa. Wystarczy metalowa dźwignia i dwóch mężczyzn, żeby obrócić go wokół własnej osi. Udowodnili to wczoraj miłośnicy fortyfikacji i militariów, którzy obracali go kilkanaście razy. Za każdym razem oglądał to tłum ciekawskich.

- Łącznie od południa do wieczora przewinęło się tutaj z tysiąc osób - wylicza Artur Musialski z Bledzewa.

Obracanie mostu było ostatnim akordem międzynarodowego seminarium, które odbyło się wczoraj w Starym Dworku. Tematem były poniemieckie fortyfikacje w gminie Bledzew. A konkretnie most i bunkry Grupy Warownej Lüdendorff, czyli żelbetowej twierdzy na Lisiej Górze.

- Most był ważnym elementem fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Miał bronić przeprawy przez kanał i dostępu do bunkrów na Lisiej Górze - opowiada znawca fortyfikacji Jerzy Sadowski, który prowadził wczoraj międzynarodowe seminarium na temat poniemieckich umocnień w gminie Bledzew.

Bunkry niczym magnes

W seminarium uczestniczyło około 30 Polaków i Niemców. Bunkry na Lisiej Góry niczym magnes przyciągają ciekawskich z całego świata. Władze gminy zaznaczają, że to jedna z największych atrakcji turystycznych w okolicach Bledzewa.

- Mamy lasy, jeziora, Obrę i wiele zabytków. W tym most i twierdzę na Lisiej Górze. Musimy maksymalnie je wykorzystać - mówi Jerzy Dawidowicz, przewodniczący bledzewskiej rady gminy.

Odkopali korytarz

Uczestnicy seminarium zwiedzili też bunkry na Lisiej Górze. Ostatnio grupa miłośników fortyfikacji odsłoniła tam około 60 m. podziemnego korytarza, który zaczyna się w bunkrze broniącym przejazdu przez most. To jedyny obiekt w systemie MRU z kazamatą na armatę przeciwpancerną.

Pokłosiem seminarium jest książka na temat MRU, opracowana i wydana przez J. Sadowskiego. Wójt Leszek Zimny zaznacza, że seminarium zostało zorganizowane dzięki unijnej dotacji.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska