Co nam w duszy gra

Dodano: 2 maja 2011, 11:00 Autor:

Ma niewiele ponad roczek, kilkoro „rodziców” i - jak na razie - kilkuset słuchaczy. O czym mowa? O działającym przy parafii katedralnej Radiu Kanaan. jak mówią jego twórcy, to małe radio z wielkim przesłaniem.
Radio Kanaan tworzą m.in. Dorota Księżniakiewicz, Miłosz Żurawski, Piotr Jaworski, Michał Szot i Robert Sławiński

Radio Kanaan tworzą m.in. Dorota Księżniakiewicz, Miłosz Żurawski, Piotr Jaworski, Michał Szot i Robert Sławiński (fot. Kazimierz Ligocki)

- Najpierw spontanicznie nadaliśmy audycję „Mówi Się”, a po niej wpadliśmy na pomysł, by stworzyć regularne radio - mówi Michał Szot, jeden z kilku tworzących radio zapaleńców. Każdy przyniósł to, co miał w domu - jeden laptop, ktoś inny mikrofon. I tak zaczęło się nadawanie. Na początku radia słuchała zaledwie garstka osób. Dziś jego odbiorcami jest już kilkaset osób. To głównie osoby młode - maturzyści, studenci, trochę osób w średnim wieku. Większość to gorzowianie, ale za sprawą komputerowych numerów IP radiowcy wiedzą, że Kanaan słuchane jest też w Warszawie, Gdańsku czy Katowicach. - Słuchają nas też w Anglii, Irlandii, Niemczech, a nawet Australii - mówi ks. Waldemar Grzyb, duchowy opiekun radia.
Do promowania rozgłośni jej twórcy wykorzystują swoją stronę internetową, portale społecznościowe i pocztę pantoflową. Radiowe studio to niewielki pokoik na plebanii parafii katedralnej. Kilka krzeseł, dwa stoły, a na nim sprzęt: statywy, mikser, komputer emisyjny, komputer rezerwowy. Obok studia jest pokój spotkań duszpasterstwa akademickiego. - Spotykają się tam uczestniczy cotygodniowych agap (niedziela, po mszy akademickiej 19.30). Tam też rodzą się pomysły na nasze programy - mówią radiowcy.

Michał Szot ma 28 lat, rok temu przeżył - jak mówi - głębokie nawrócenie. Jest pracownikiem firmy zakładającej ogrody. Wolne chwile stara się poświęcać radiu, w którym prowadzi programy „Homiliarz” i „M2”. Miłosz Żurawski zajmuje się w radiu sprawami technicznymi. Jest także Piotr Jaworski - tegoroczny maturzysta, spec od muzyki alternatywnej oraz Paweł Pietruńko - dyplomowany anglista. Jest i Tomasz Nikodem - elektryk, a także Dorota Księżniakiewicz promująca w radiu dobrą literaturę. Swoją audycję ma też ks. Grzyb. W każdy wtorek od 22.15 prowadzi program „Co nam w duszy gra”, w trakcie którego stara się odpowiadać na problemy nurtujące słuchaczy.
Program nadawany jest przez całą dobę, wystarczy wejść na stronę www.radiokanaan.pl. Premierowe audycje pojawiają się wieczorem. Poza wtorkową audycją ks. Grzyba i środowymi programami Michała Szota, Miłosz Żurawski wraz z Robertem Sławińskim zapraszają na czwartkową „Złotą Palmę Kanaan”, audycję poświęconą filmom. W piątek od 17.00 emitowana jest natomiast lista przebojów - w niej, podobnie jak w całej ramówce radia, prym wiedzie tzw. muzyka worshipowa (uwielbieniowa).
- Poza radiem każdy z nas ma swoje zajęcia, część z nas się jeszcze uczy, część już pracuje i nie zawsze znajdujemy czas na radio. Borykamy się też z komputerem, który czasem płata figle i zamiast audycji odtwarza same jingle. Nie wszystko funkcjonuje jeszcze idealnie -przyznają radiowcy. Choć rozgłośnia prowadzona jest przez młodych katolików, Kanaan nie jest radiem typowo chrześcijańskim. - W największych stacjach religijnych Dobra Nowina jest głoszona wprost. My robimy to inaczej. Modlitwa pojawia się u nas spontanicznie, a wartości chrześcijańskie staramy się wpleść w audycje mające charakter świecki. Choć na chwilę nawiązujemy też do przeznaczonych na dany dzień fragmentów Ewangelii. Zachęcamy do przychodzenia na mszę akademicką w każdą niedzielę na 19.30. Swoimi audycjami chcemy jednak pokazać, że religia katolicka nie musi być nudna - mówi M. Szot.
W audycje nie ingeruje nikt z duchowieństwa. - Ks. Waldemar ufa, że nie zrobimy niczego, co nie jest zgodne z nauką kościoła i my tego zaufania staramy się nie zawieść - mówią zgodnie radiowcy. Na stole przed prowadzącym program leży Pismo Święte.

Czytaj więcej o:
  • kościół
  • młodzież
  • radio
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.