MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze i niezwykłe miejsca w naszych lasach: Ruszamy na bezkrwawe łowy

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Aby zatrzymać wodę spływającą z wyżyny lubuskiej, nadleśnictwo sulęcińskie od lat tworzy retencję wodną. - Robimy ją w miejscach, gdzie płyną strumienie lub gromadzi się woda. Dzięki naturalnemu spiętrzeniu wody rodzą się nowe warunki do życia dla roślin i ptaków - tłumaczy Witold Gorączka z nadleśnictwa.
Aby zatrzymać wodę spływającą z wyżyny lubuskiej, nadleśnictwo sulęcińskie od lat tworzy retencję wodną. - Robimy ją w miejscach, gdzie płyną strumienie lub gromadzi się woda. Dzięki naturalnemu spiętrzeniu wody rodzą się nowe warunki do życia dla roślin i ptaków - tłumaczy Witold Gorączka z nadleśnictwa. fot. archiwum
- Nie trzeba jeździć po Polsce, by znaleźć niezwykłe miejsca do fotografowania.

SZLI TAMTĘDY NA MOSKWĘ

SZLI TAMTĘDY NA MOSKWĘ

Do źródeł Czerwonego Potoku można dojechać Brukiem Napoleońskim. Jest to była droga z Sulęcina do Glisna, którą prowadzi jedna ze ścieżek rowerowych. Skąd taka nazwa? Na początku XIX w. przez Sulęcin wiódł stary dyliżansowy szlak z Berlina przez Frnakfurt n. Odrą, Ośno, Międzyrzecz, Pniewy, Poznań do Warszawy i dalej na wschód. Właśnie tą drogą maszerowały główne siły wojsk napoleońskich do Moskwy. 1 listopada 1806 r. generał Davos zatrzymał się wraz ze swymi oddziałami w Sulęcinie i nałożył na jego mieszkańców ogromną kontrybucję. Ludność była ciemiężona przez armię Bonapartego przez sześć lat.
(źródło UM Sulęcin)

Wystarczy wziąć aparat i zwiedzić nasze lasy - przekonuje nadleśniczy Witold Wasylków.

- Ścieżki i szlaki w naszych lasach prowadzą przez tak urokliwe miejsca, że wystarczy się nimi przejść, aby dostrzec setki ciekawych gatunków roślin i zwierząt oraz zakątków - dodaje nadleśniczy. - W dzisiejszych czasach dostęp do sprzętu fotograficznego jest tak szeroki, że nasze łowy z aparatem na pewno będą udane.

Co można więc "ustrzelić" w sulęcińskich lasach? Leśniczowie polecają Czerwony Potok (o tym gdzie się znajduje za chwilę), strumyki, znajdujące się na nich kaskady oraz zwierzęta: ptaki, jelenie, sarny, daniele, lisy, borsuki, jenoty. Choć w przypadku fotografowania zwierząt nie liczy się jedynie dobry sprzęt, lecz także cierpliwość.

Postanowiliśmy udać się tym tropem i o fotograficzne atrakcje spytaliśmy Stefana Wiernowolskiego - znanego nie tylko w naszym województwie fotografika, który od 50 lat uwiecznia na zdjęciach Sulęcin i jego okolice. - Najpiękniejszymi miejscami są Uroczysko Lubniewsko i Łagowski Park Krajobrazowy z jeziorami Buszno i Buszenko - odpowiada bez zastanowienia. - Uroczysko to przede wszystkim urozmaicony krajobraz, który ciągnie się od Wędrzyna aż do jeziora Lubiąż. Polecam wycieczkę tam szczególnie w październiku.

Bukowe lasy tworzą wtedy wręcz bajkowy krajobraz. Liście wpadają do potoku, dlatego nazywany jest czerwonym. Z kolei park krajobrazowy obfituje w piękne jeziora, wąwozy, mokradła, jamy. O ile dostęp do uroczyska jest praktycznie bez ograniczeń, to w przypadku parku jest problem, bo leży on na terenie poligonu. Przed planowaniem zwiedzania tych terenów, należy skontaktować się z komendantem poligonu - przestrzega fotografik.

FRAJDA PODRÓŻOWANIA NA DWÓCH KÓŁKACH

FRAJDA PODRÓŻOWANIA NA DWÓCH KÓŁKACH

W 1912 r. wybudowano połączenie kolejowe Sulęcin - Gorzów przez Lubniewice i Jarnatów. Po II wojnie tory jednak rozebrano, a pozostały nasyp szczególnie efektowny jest ponad Doliną Czerwonego Potoku i stanowi dziś idealną nawierzchnię do jazdy rowerem.
Sieć szlaków rowerowych w okolicach Sulęcina liczy ponad 300 km długości. W jej skład wchodzą trzy "pętle duże" (Lubniewicka, Łagowska i Słońska), każda po około 90 km oraz trzy "pętle małe" biegnące wokół Sulęcina (trasa Głaźnika i Czerwonego Potoku, licząca 19 km, trasa Doliny Postomii - 20 km oraz trasa Ostrowska - 14 km). Długość dróg rowerowych i ilość atrakcyjnych miejscowości na tych trasach gwarantuje 2-3 tygodniowy aktywny urlop "w siodełku".
(źródło UM Sulęcin)

Sulęcin i jego okolice od lat są znane z pięknych krajobrazów. Obecnie w siedzibie PTTK w Warszawie można zobaczyć wystawę zdjęć Wiernowolskiego pt. Ziemia Sulęcińska - kraina legend. - Inspiracją do wystawy była książka przedwojennej mieszkanki powiatu wschodniotorzymskiego Rosemarii Pankow - tłumaczy fotografik. - Opisuje w niej sporo miejsc, z którymi wiążą się jakieś legendy. Podczas robienia zdjęć natrafiałem na nie. Naprawdę są baśniowe.

Co można także zobaczyć na terenie Uroczyska Lubniewsko? Ściśle chronione gatunki roślin. Te najcenniejsze to: rosiczka okrągłolistna i bluszcz pospolity. Z kolei amatorzy-ornitolodzy mogą tam "upolować" m.in. bielika, bociana czarnego, żurawia i zimorodka. Uroczysko można zwiedzić poruszając się trasami rowerowymi i dla piechurów.

Na krajobraz Łagowskiego Parku Krajobrazowego składają się przede wszystkim cztery piękne jeziora: Trześniowskie, Łagowskie, Buszno i Buszenko. Wśród lasów dominują liściaste i bory mieszane, ale największą wartość przyrodniczą mają rozległe buczyny. Więcej o walorach tych miejsc pisaliśmy we wczorajszym odcinku tajemniczych i niezwykłych miejsc naszych lasów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska