Szpital w Nowej Soli ma nowy rezonans magnetyczny!

Dodano: 5 kwietnia 2011, 0:10 Autor:

Miejscowy szpital wzbogacił się o niezwykle nowoczesny rezonans magnetyczny. Jego obsługi uczą się właśnie technicy z tutejszego oddziału radiologii. Pomaga zdiagnozować wiele schorzeń. A do tego ma niesamowitą siłę!
Technik elektroradiologii Alicja Rekiel ze szpitala w Nowej Soli przeprowadza badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego.

Technik elektroradiologii Alicja Rekiel ze szpitala w Nowej Soli przeprowadza badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego. (fot. Michał Kurowicki)

- W tej chwili rezonans cały czas pracuje - mówi Leszek Strep, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala w Nowej Soli. - Jednocześnie trwają szkolenia pracowników. Wkrótce przyjechać ma specjalista od obsługi takich maszyn. W połowie roku wszystko ma już w pełni funkcjonować.
Fundusze na zakup rezonansu nowosolska lecznica zdobyła dzięki konkursowi, ogłoszonemu przez ministerstwo zdrowia. Generalna zasada mówiła, że udział szpitala ma wynosić ok. 15 procent kosztów jego zakupu, a resztę daje ministerstwo.

- Koszt, razem z adaptacją niezbędnych pomieszczeń dla jego obsługi wyniósł ostatecznie ok. 4,5 mln zł. - informuje L. Strep.

Nowoczesne urządzenie magnetyczne znajduje się na oddziale radiologii. Dzięki niemu łatwiej będzie zdiagnozować wiele ciężkich schorzeń. Do jego pełnego wykorzystania przygotowują się pracujący tu lekarze.

- Jesteśmy w fazie pierwszych, podstawowych szkoleń - mówi lekarz radiolog Anna Gąsior, kierownik zakładu radiologii w szpitalu w Nowej Soli. - W tym momencie nasi technicy potrafią przebadać głowę lub kręgosłup. Natomiast w połowie kwietnia przyjedzie specjalista, który będzie przeprowadzał bardziej rozszerzone szkolenie, łącznie z podaniem tzw. środków kontrastowych. Przejdziemy też stopniowo do badania stawów.

Ostatecznie za pomocą rezonansu będzie można dokładnie przebadać głowę, m.in. dokonać rezonansu przysadki mózgowej. Oprócz tego urządzenie umożliwi m.in. badanie wszystkich odcinków kręgosłupa, stawów, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy.

Nowoczesny rezonans ma także niesamowitą siłę magnetyczną. Okazuje się, że może przyciągnąć cały wózek razem z chorym. Potem trzyma z taką siłą, że nie jest go w stanie oderwać kilku mężczyzn. A wiadomo, że nie puści, bo jest cały czas włączony.

Gdy wejdzie się do sali, w której jest zamontowany, wszystkie przedmioty z odrobiną metalu zachowują się jak pociski. Niebezpieczne są szczególnie nożyczki.

- Ponadto wszystkie metalowe elementy, które pacjent ma w sobie, a nam o tym nie powie mogą spowodować przegrzanie jego tkanek - wyjaśnia A. Gąsior. - Do tego osoby mające wstawiony rozrusznik serca, nie mogą być tu badane.

O sile rezonansu przekonała się już ekipa remontowa pracująca w piwnicy, znajdującej się dokładnie pod pomieszczeniem, w którym został on zamontowany.
- Pewnego dnia wszystkie młotki używane przez nich zostały przyciągnięte do sufitu i po prostu tam wisiały - opowiadają pracownicy oddziału radiologii - Podobnie jak metalowe szpachle do kładzenie tynku, które na zakończenie pracy mogą śmiało zostawiać pod sufitem. Na pewno będą tam rano.

Czytaj więcej o:
  • Nowa Sól
  • nowosolski szpital
  • nowy rezonans w nowosolskim szpitalu
  • rezonans magnetyczny
  • szpital
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Wraki blokują nam miejsca parkingowe!

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.