Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak jeździć, by spalić jak najmniej paliwa

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Jeśli zdemontujesz relingi, zużycie paliwa może spaść o 5 proc.
Jeśli zdemontujesz relingi, zużycie paliwa może spaść o 5 proc. Mariusz Kapała
Ceny benzyny i oleju napędowego przekroczyły już 5 złotych za litr. Prognozy też nie są pocieszające. Dlatego warto spróbować oszczędzać paliwo. Jak?

Zobacz też: Zobacz, kto najlepiej uczy jazdy za kółkiem

1. Prowadź płynnie
Agresywna jazda powoduje, że auto spala o jedną trzecią, a niekiedy nawet o połowę paliwa więcej. Zużycie wzrasta szczególnie przy prędkościach powyżej 120 km/godz. Unikaj też gwałtownego przyspieszania i hamowania.

2. Zamykaj okna
Strumień powietrza wpadający przez otwarte okna działa jak hamulec. Żeby utrzymać prędkość, musisz mocniej docisnąć gaz, więc zużycie paliwa wzrośnie.

3. Dbaj o silnik
Dobrze wyregulowany, spali nawet o 4 procent paliwa mniej. Dlatego zmieniaj olej i serwisuj auto zgodnie z zaleceniami producenta.

4. Pamiętaj o prawidłowym ciśnieniu w oponach
To gwarantuje bezpieczniejszą jazdę i mniejsze zużycie opon. Ciśnienie niższe od zalecanego spowoduje wzrost zużycia paliwa nawet o 3 procent. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie to także większe ryzyko uszkodzenia opon.

5. Stosuj właściwy olej
Jaki? Zalecany przez producenta pojazdu. Przestrzeganie tego zmniejsza zużycie paliwa o 1-2 procent. Oleje lepszej jakości mogą też zwiększyć sprawność silnika. Przy mocno zużytym silniku nie wlewaj oleju syntetycznego.

6. Starannie planuj podróże
Ograniczanie czasu spędzonego w samochodzie to najłatwiejszy sposób na oszczędzanie paliwa. Łącz wszystkie krótkie trasy, przy których masz sprawy do załatwienia, w jedną dłuższą.

Zobacz też: Sprawdź, jakie auto warto kupić - testy samochodów

7. Nie woź zbędnych rzeczy
Każde 45 kilo dodatkowego obciążenia pojazdu oznacza wzrost zużycia paliwa o 1-2 procent. Nie trzymaj w bagażniku czy na tylnym siedzeniu niepotrzebnych rzeczy, które zwiększają ciężar samochodu.

8. Zdejmij relingi dachowe
Obniżają sprawność aerodynamiczną pojazdu i wytwarzają ciąg, który zwiększa zużycie paliwa nawet do 5 procent.

9. Oszczędnie korzystaj z klimatyzacji
To dodatkowe obciążenie dla silnika, więc także większe zużycie paliwa, dlatego korzystaj z niej jedynie w bardzo ciepłe i bardzo chłodne dni. Przy umiarkowanej temperaturze włączaj nawiewy.

10. Wrzuć wyższy bieg
Im wyższy, tym niższe obroty, a to zmniejsza zużycie paliwa. Dlatego jak najszybciej zmieniaj bieg, oczywiście tak, by nie zadławić silnika.

Zobacz też: Kupujesz polisę AC? Sprawdź, na co uważać - poradnik

11. Przewiduj rozwój wypadków
Gdy prowadzisz, myśl, co stanie się za chwilę. Na przykład zwolnij odpowiednio wcześniej przed skrzyżowaniem, by spokojnie zatrzymać auto, gdy zmienią się światła, albo przyspiesz nieco, zanim zaczniesz wjeżdżać pod górę.

12. Unikaj niepotrzebnej pracy silnika na biegu jałowym
Wyłącz silnik, gdy musisz dłużej postać lub czekasz na pasażera. Unikaj tzw. rozgrzewania przed wyjazdem w trasę.

Opinie

Władysław Drzazga, właściciel szkoły jazdy Driver w Gorzowie:
- Podczas szkolenia kursantów każdy instruktor powinien brać pod uwagę także kwestie związane z oszczędnością paliwa. Najważniejsze są tu dwa elementy. Należy uczyć jazdy na możliwie wysokim biegu, ale bez przeciążania silnika. Przykładowo przy zjeździe ze wzniesienia czy nawet na równej nawierzchni auto powinno jechać swobodnie, najlepiej na czwartym biegu. Wtedy obroty silnika są niższe, co skutkuje małym zużyciem paliwa. Drugim elementem jest uczenie umiejętności ruszania ze skrzyżowania. Dynamicznego, ale jednak na niskich obrotach. Wzorowanie się na żużlowcach kosztuje zbyt dużo.

Eugeniusz Kubiś, właściciel szkoły jazdy Motorex w Zielonej Górze:
- Każdy instruktor zna zasady ekonomicznej jazdy, czyli eco drivingu. Kursanci mają okazję zapoznać się z nimi zarówno podczas wykładów, jak i w trakcie jazdy po mieście. Trudno mi tu mówić o szczegółach, ale zapewniam, że tak jest. Nie bez znaczenia jest też to, że od lat nasze samochody zamiast benzyny, spalają autogaz. I o takim paliwie instruktorzy informują kursantów. Również dlatego, by ich przekonać, że spalanie autogazu jest znacznie bardziej ekonomiczne, czyli mniej obciąża kieszeń kierującego. Ważne są tu także zyski ekologiczne. Myślę, że nasi absolwenci postawią na gaz.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska