Jesteś tu: Strona główna Porady Zdrowie Artykuł

Lekarstwa, które działają jak narkotyki

Dodano: 16 marca 2011, 0:10

Lekarstwa na kaszel i katar w dużych dawkach działają jak narkotyki. Młodzi zaczynają od nich eksperymenty z dragami i smutną "przygodę” z uzależnieniem.

Nasza Czytelniczka twierdzi, że niektóre gorzowskie apteki sprzedają młodym osobom lekarstwa zawierające pseudoefedrynę, które przy pomocy octu i nadmanganianu potasu łatwo przerobić na narkotyki. "W aptekach wiedzą, do czego młody człowiek potrzebuje S. (tu pada nazwa leku, specjalnie jej nie wymieniamy), nadmanganian potasu, strzykawkę i igły. Mimo to może je kupić bez problemu” - pisze w e-mailu Ania W.

Leki na katar lub kaszel - krople, syropy, aerozole, tabletki do ssania - można kupić bez recepty. Zawierają one efedrynę lub pseudoefedrynę, które znajdują się na liście prekursorów narkotykowych, czyli substancji mających legalne zastosowanie, ale wykorzystywanych do produkcji narkotyków. Halina Paluszewska z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego mówi, że zna sprawę. Ale według niej apteki w handlu zachowują rozsądek. - Farmaceuci sprzedają najwyżej trzy opakowania. Jeśli ktoś chce kupić więcej, słyszy odmowę - zaznacza.

Zobacz też: Najlepsze szkoły nauki jazdy z południa województwa lubuskiego - ranking

Jednak nic nie można zrobić, gdy taka osoba pójdzie po prostu do kolejnej apteki. Młodzi o swych odczuciach po zażyciu pseudoefedryny chwalą się na portalach. 19-letni internauta o pseudonimie Sergeant Matt Baker (przyznaje, że dużo pije i bierze kodeinę) opisuje jeden z wieczorów. Wziął sześć tabletek specyfiku na katar oraz jeszcze jedną inną tabletkę. Po ich zażyciu i wypiciu kawy pisze: "Ogarnął mnie jakiś lęk, rozglądałem się nie wiadomo, za czym, dreszcze były coraz silniejsze, włosy jeżyły mi się na całym ciele, klimat iście psychodeliczny”. Doznaniami na forum szczyci się też internauta podpisujący się Kozak z pomorza. On z kolei wziął tabletki na kaszel zawierające efedrynę. Opisuje psychodeliczny stan oraz że po specyfiku m.in. nie chce mu się spać, ma problemy z erekcją. Ubolewa, że szybko zwiększa się tolerancja na lek. "Z każdym razem zmuszony jesteś zjeść dużo więcej, ponieważ wcześniejsza ilość nie daje zamierzonych efektów” - twierdzi. 19-latka opisuje halucynacje po wypiciu lekarstwa zawierającego benzydaminę. Normalnie stosuje się je do leczenia zapalenia sromu i pochwy, lub higieny intymnej! Młodzi biorą leki dla przeżyć psychodelicznych lub pobudzenia, by np. uczyć się nocą.

Czy specyfiki z pseudoefedryną powinny znaleźć się na liście leków wydawanych na receptę? - Trzeba się nad tym rozsądnie zastanowić, bo 99 procent ludzi zażywa je ze względu na chorobę. Nie można ich skazywać na stanie w kolejkach do lekarzy czy płacenie za wizyty - uważa dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Opinie

ks. Wojciech Miłek, kierownik ośrodka leczenia uzależnień Anastasis w Strychach:
- W aptekach jest masa lekarstw na kaszel lub katar, które zawierają pseudoefedrynę lub inne substancje działające psychoaktywnie. Młodzi eksperymentujący z narkotykami czasem sięgają także po te środki. Osoby już uzależnione kupują je częściej, kiedy zaczyna brakować im pieniędzy. Po prostu stosują je jako tańsze zamienniki, bo syropy lub tabletki nie kosztują zbyt dużo i są stosunkowo łatwo dostępne. Zwykle nie trzeba przerabiać ich, by podać sobie narkotyk. Dziś narkoman ze strzykawką to rzadszy widok niż kiedyś. Osoby uzależnione używają tych leków doustnie w bardzo dużych ilościach.

Regiomoto.pl - Najszybsze ogłoszenia motoryzacyjne z Twojego regionu

Piotr Wiśniewski, wydział prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji:
- Gimnazjaliści są uzależnieni od napojów energetycznych, czasami wciągają do nosa oranżadę w proszku. Jednak o wiele bardziej niebezpieczne jest branie leków zawierających substancje, które są prekursorami narkotykowymi. W takich wypadkach dużą role powinni odegrać rodzice. Muszą zwrócić uwagę, czy ich dzieci zażywają specyfiki ze względu na chorobę, czy może robią to częściej. Jest wiele sygnałów sugerujących, że dziecko ma problemy z narkotykami: np. może mieć wysypkę, chroniczny katar czy podbierać pieniądze. Nie można ich ignorować. O pomoc najpierw najlepiej zwrócić się do ośrodków terapeutycznych.

Czytaj więcej o:
  • apteka
  • lekarstwa na kaszel
  • lekarstwa narkotyki
  • sprzedaż lekarstw
  • uzależnienie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.