Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety żyją w strachu, nie wiedzą, jak leczyć raka

Tatiana Mikułko 95 722 57 72 [email protected]
Na profilaktykę chorób piersi Fundusz nie ogłosi konkursu, bo nie widzi takiej potrzeby
Na profilaktykę chorób piersi Fundusz nie ogłosi konkursu, bo nie widzi takiej potrzeby fot. archiwum GL
Od stycznia w Gorzowie nie działa poradnia patologii sutka, bo nie ma kontraktu z NFZ. - Czy opieszali urzędnicy zastąpią dzieciom matki, a mężom żony? - pytają byłe pacjentki poradni. Ich zdaniem to skazywanie na śmierć. Fundusz odpiera zarzuty.

"Uważam, że nie może być tak, że w XXI wieku, kiedy sprzęt medyczny jest coraz lepszy, lekarze coraz bardziej wyszkoleni, a kobiety coraz bardziej świadome, to urzędnik decyduje o czyimś życiu lub śmierci!" - napisała do nas była pacjentka poradni patologii sutka przy szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. Leczyła się tam od trzech lat. I kiedy chciała zapisać siebie i teściową na kontrolną wizytę, odesłano ją do poradni ginekologicznej. "Jak to możliwe, żeby kobiety, które wyczuwają u siebie zgrubienia i guzki, żyły w stresie, nie mając możliwości uspokojenia swoich emocji u fachowca, który poczyni odpowiednie badania?" - pyta nasza Czytelniczka.

Bożena Ambroży, szefowa gorzowskich Amazonek, codziennie rozmawia z paniami, które płaczą, bo nie wiedzą, jak się leczyć. - Nie każdą stać na to, by prywatnie robić usg! Do onkologa trudno się dostać. A jeśli kobieta jest zaniepokojona, to potrzebuje szybkiej diagnozy. Jeśli chodzi o ginekologów, to nie każdy potrafi dobrze zbadać piersi. W poradni patologii sutka miałyśmy kompleksową opiekę - przekonuje B. Ambroży.

Do końca ubiegłego roku poradnia przyjmowała pacjentki cztery razy w tygodniu. Miesięcznie trafiało tu ok. 400 pań nie tylko z północy regionu, ale i południa, bo była to jedyna tego typu poradnia w Lubuskiem. Na wizytę czekało się góra dwa tygodnie. Na miejscu robiono m.in usg i biopsję mammotomijną, która pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i co najważniejsze całkowite wyleczenie.

Teraz kobiety z niepokojącymi zmianami w piersiach muszą ustawić się w kolejce do onkologa. - Na wizytę czeka się dłużej, bo diagnozujemy chorych z różnymi nowotworami, rocznie ok. 20 tys. osób. Nie możemy na miejscu zrobić usg, więc dajemy skierowanie. Gdy kobieta do nas wraca z wynikami, jeśli jest konieczność, kierujemy na biopsję i czekamy, kierujemy na mammografię i znowu czekamy. Jednym słowem tracimy czas, który dyskwalifikuje w leczeniu nowotworów - tłumaczy dr Adam Ostrowski, kierownik poradni onkologicznej przy gorzowskim szpitalu.

Jego zdaniem zamknięcie poradni patologii sutka to był błąd. - W ten sposób ogranicza się dostępność kobiet do badań. Ta poradnia świetnie funkcjonowała, wypełniała lukę w pogłębionej diagnostyce. Dzięki niej leczymy na oddziale cztery dwudziestoparoletnie dziewczyny z zaawansowanym rakiem piersi, których program profilaktyczny NFZ przecież nie obejmuje - dodaje specjalista onkolog.

Andrzej Szmit, dyrektor szpitala, jest gotowy w każdej chwili na nowo otworzyć poradnię. Trzy razy prosił NFZ o rozpisanie konkursu. Wczoraj wysłał w tej sprawie pismo do marszałka województwa. - Bo nie mogę zrozumieć, jak to jest, że Fundusz ogłasił konkurs na poradnię chirurgii naczyń dla Zielonej Góry i okolic, a dla północy regionu nie jest w stanie tego zrobić. O chirurgię naczyń i patologię sutka proszę od połowy grudnia - mówi dyrektor gorzowskiej lecznicy.

Na profilaktykę chorób piersi Fundusz nie ogłosi konkursu, bo nie widzi takiej potrzeby. - W całym województwie kobiety leczą się w poradni ginekologicznej lub onkologicznej. Dlaczego w Gorzowie miałoby być inaczej? - pyta Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ. I dodaje, że zdaniem Funduszu w Gorzowie dostępność do onkologów jest zapewniona. Są tu trzy poradnie.
Gorzowianek to nie przekonuje.

Organizacje kobiece ze wsparciem społecznej rady szpitala i radnej miejskiej Grażyny Wojciechowskiej szykują pismo do dyrektora Funduszu. - Zamknięcie poradni to cofanie się w diagnostyce i leczeniu raka - mówi Grażyna Ćwiklińska ze społecznej rady szpitala. A radna Wojciechowska krótko podsumowuje: - Brak profilaktyki oznacza śmierć.

Gdzie jeszcze warto wpaść? Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca znajdziesz na lubuski.regiopedia.pl - największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska