Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Chrystusa Króla stoi. Co dalej?

Rafał Krzymiński 68 324 88 44 [email protected]
fot. Mariusz Kapała
Figura Chrystusa Króla przyciąga wielu turystów. Ale nie mają oni gdzie zaparkować samochodów. - Myślimy o dużym parkingu - mówi burmistrz Dariusz Bekisz

Wokół pomnika jest szaro

Największy na świecie pomnik Chrystusa Króla stanął w listopadzie. Figura jest ustawiona na usypanym kopcu o wysokości 16 m. Postać ma 33 wysokości, nie wliczając korony i ramion o rozpiętości 25 m. Nic dziwnego, że monument przyciąga turystów, z kraju i za granicy.

Wielu z nich nie wyobraża sobie wyjazdu ze Świebodzina bez pamiątkowej fotografii. Tak jak Edyta Pietrzkowska, która przyjechała z Bydgoszczy. - Mam urlop. Postanowiłam go wykorzystać na podróżowanie - tłumaczy Pietrzkowska. - Nie mogłam sobie odpuścić pomnika Chrystusa Króla. I muszę przyznać, że było warto. Pomnik robi niesamowite wrażenie. Jest nawet ładniejszy niż ten w Rio de Janerio.

Kamila Furtak mieszka w Poznaniu. Wraz z mężem wybrała się w podróż poślubną po Polsce. - Bez większego namysłu postanowiliśmy zajechać do Świebodzin - przekonuje Furtak. - I nie żałujemy, bo to fantastyczny pomnik. Szkoda, tylko, że jego otoczenie jest takie przygnębiające. Żeby dojść do pomnika, trzeba przejść po błocie. Brakuje ławek, kwiatów.

Miejscowi zgadzają się z tą krytyką. - Faktycznie powinno być tu więcej zieleni - mówi Jacek Melnyk. - Bo na razie jest tak szaro. Na pewno wiosną będzie lepiej.

Miasto wybuduje parking

Zapytaliśmy Dariusza Bekisza, burmistrza Świebodzina, kiedy zmieni się otoczenie największej na świecie statui? - Bardzo byśmy chcieli, aby figura przyciągnęła do naszego miasta turystów - mówi Bekisz. - Zagospodarowanie terenu wokół pomnika to proces, który potrwa minimum pięć lat. Nie powinniśmy się spieszyć, aby nie popełnić błędów. Na pewno będziemy w tej sprawie współpracować z Kościołem.

Burmistrz przypomina, że właścicielem większości terenów wokół pomnika jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Za najbliższe otoczenie wokół figury odpowiada zaś Kościół.

Nie oznacza to jednak, że miasto będzie czekało na turystów z założonymi rękami. - W ciągu roku uchwalimy plan zagospodarowania przestrzennego dla 15 hektarów ziemi w pobliżu pomnika - deklaruje Bekisz. - Najłatwiej byłoby sprzedać grunt pod market. Ale nam bardziej chodzi o hotele i restauracje.

Jeszcze w tym roku miasto ogłosi przetarg na budowę parkingu dla 30 autobusów i 200 samochodów osobowych. Jego budowa mogłaby rozpocząć się jesienią.

Ksiądz Sylwester Zawadzki, któremu zawdzięczamy pomnik, jest już tylko rezydentem parafii. Nie udało nam się skontaktować z nowym proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego. A chcieliśmy zapytać go o plany związane z pomnikiem. Według wcześniejszych zapowiedzi wokół skarpy, na której stoi figura, powstanie droga krzyżowa. Z samego pomnika ma spływać kaskada wodna.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska