Sytuacja na lubuskim odcinku S3. Policja patroluje całą trasę (informacje na bieżąco) czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Kiedy można odwołać darowiznę domu?

Dodano: 22 stycznia 2011, 0:10 Autor:

Czy jest możliwe odwołanie darowizny zgodnie z prawem? Tak. Przewidują to przepisy Kodeksu cywilnego. Określają one, kiedy, w jaki sposób oraz w jakim terminie można to zrobić. Nie jest to jednak łatwe...

Załóżmy taki scenariusz: matka podarowała synowi dom. Tak jak trzeba - u notariusza. Po pewnym czasie doszło między nimi do awantury. Syn matkę pobił i wygonił z domu. Tułając się po sąsiadach, postanowiła darowiznę wycofać. Jak ma to zrobić?

Rażąc niewdzięcznośc

Darczyńca może odwołać darowiznę z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. I nie chodzi tu o sprzeczki rodzinne, niewielkie konflikty, lecz drastyczną, rażącą niewdzięczność.

Przejawami takiej niewdzięczności mogą być, np. pobicie darczyńcy, rozpowszechnianie o nim uwłaczających informacji, nieudzielenie pomocy w chorobie, znęcanie się psychiczne, fizyczne i tym podobne przypadki.

Pomimo niegodnego zachowania obdarowanego darowizny nie można odwołać, jeśli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Przebaczenie to może mieć dowolną formę, zarówno ustną jak i pisemną.
Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Pisemne odwołanie

Darowiznę może odwołać darczyńca lub jego spadkobiercy w piśmie skierowanym do obdarowanego. Pismo to musi do niego dotrzeć.

Oświadczenie takie powinno zawierać:
- miejscowość i datę sporządzenia pisma,
- dane darczyńcy i obdarowanego, adresy zamieszkania,
- podanie, że jest to odwołanie darowizny polegającej np. na przekazaniu mieszkania w określonym dniu, na rzecz danej osoby,
- wskazanie powodu odwołania darowizny – np. pobicie darczyńcy, brak opieki nad darczyńcą w czasie choroby,
- określenie w jakim terminie obdarowany ma zwrócić darowaną rzecz, np. w ciągu 14 dni od otrzymania pisma,
- wezwanie do stawienia się w określonej kancelarii notarialnej na podany dzień i godzinę do zawarcia aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości z powrotem na darczyńcę.
Oświadczenie takie najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Kopię listu oraz potwierdzenie nadania oraz odbioru należy przechować na wypadek konieczności dochodzenia zwrotu darowizny przed sądem.

Trzeba oddać

W momencie odwołania po stronie obdarowanego powstaje obowiązek zwrotu rzeczy. Nie jest więc tak, że samo oświadczenie o odwołaniu darowizny powoduje przejście własności nieruchomości z powrotem na darczyńcę.
Obowiązek zwrotu może być zrealizowany na dwa sposoby:

1. w drodze umowy notarialnej przenoszącej własność nieruchomości z powrotem na darczyńcę,

2. na podstawie wyroku sądu zastępującego oświadczenie obdarowanego o zwrotnym przeniesieniu własności darowanej rzeczy.

Najczęściej jest tak, że obdarowany nie chce zwrócić dobrowolnie przedmiotu darowizny. Wtedy darczyńca powinien zwrócić się do sądu z pozwem o zobowiązanie obdarowanego do złożenia oświadczenia woli o przeniesienie własności nieruchomości z powrotem na darczyńcę. Prawomocny wyrok sądu zastępuje to oświadczenie. Jeśli wyrok sądu w pełni odpowiada wnioskowi darczyńcy to powoduje on, że darczyńca znów staje się właścicielem nieruchomości. I wtedy może złożyć wniosek w sądzie w wydziale ksiąg wieczystych, aby wpisać go do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Jeśli zaś wyrok nie w pełni odpowiada wnioskowi darczyńcy, to należy z wyrokiem udać się do notariusza i zawrzeć umowę przeniesienia własności nieruchomości bez udziału obdarowanego. W ten sposób darczyńca znowu staje się właścicielem.
Jednak, by uniknąć niepotrzebnych nerwów, trzeba dobrze się zastanowić, zanim podarujemy komuś dom czy mieszkanie...

Czytaj więcej o:
  • darowizna
  • dom
  • nieruchomości
  • odwołanie
  • prawo
  • przepisy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy kupując mieszkanie/dom brałeś kredyt?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1208.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.