Obra wylala w centrum Zbąszynia. Są problemy...

Dodano: 2 grudnia 2010, 7:15 Autor:

Kładka świętomikołajska nad Obrze w Zbąszyniu jest teoretycznie zamknięta. Woda w rzece osiągnęła tak wysoki poziom, że zalała dojście do mostku od strony starego miasta. Mimo to nie brak przechodniów, którzy tędy wędrują.
Taśmy, deski, ostrzeżenia nie pomagają. Przeprawa przez kładkę świętomikołajską jest wygodnym skrótem dla mieszkańców i raczej nie zrezygnują z tego przejścia...

fot. Krzysztof Kubasiewicz Taśmy, deski, ostrzeżenia nie pomagają. Przeprawa przez kładkę świętomikołajską jest wygodnym skrótem dla mieszkańców i raczej nie zrezygnują z tego przejścia...

Obra wylala w centrum Zbąszynia. Są problemy...

(fot. fot. Krzysztof Kubasiewicz)

- Poziom wody w rzece podniósł się gdzieś tak tydzień temu i wtedy zostało zalane dojście do kładki od strony Rynku - mówi Patrycja Winiarz, uczennica Technikum Ekonomicznego, która wraz z kolegą właśnie tędy przechodzi. - Chyba były nawet tabliczki, żeby tu nie chodzić, ktoś zawiesił taśmy w poprzek, ale je zerwano - dodaje Łukasz Banaszak.

Młodzi radzą sobie przechodząc zalaną uliczkę po betonowych podmurówkach, na których stoi metalowy płot ograniczający drogę z obu stron. Tuż tą parą wędruje kolejna grupka młodzieży. Nie dziw, kładka nad Obrą łączy dwie części miasta przedzielone rzeką. Po jednej stronie jest duża szkoła podstawowa, obok gimnazjum, nie wspominając o osiedlu Na Kępie. Jeśli ktoś chce pieszo dotrzeć do centrum, tędy ma najkrótszą drogę.

Co dziwne, wysoki poziom wody w rzece nie dotknął samego mostku usytuowanego na palach, natomiast spowodował zalanie nisko położonych łąk i ogródków, szczególnie po stronie starego miasta.

- Można iść dookoła - Łukasz pokazuje rękę. Kto jednak miałby ochotę wędrować niemal kilometr dalej, jeśli pod ręką jest skrót.

Obra wylala w centrum Zbąszynia. Są problemy...

(fot. fot. Krzysztof Kubasiewicz)

Trzeba czekać, aż woda opadnie

Nie pomogły więc taśmy i tabliczki ostrzegawcze. Połamano nawet deski, którymi zamknięto wejście na kładkę od strony osiedla. Dlatego internauci na stronie www.zbaszyn.com alarmują, że może dojść do wypadku. Założyli nawet oddzielny wątek poświęcony tej sprawie pt. "Kładka nad Obrą, czyli...”. Na początek Biup zaproponował: - To nie jest najlepsze rozwiązanie, ale może na razie porozkładać palety, by dzieci nie chodziły po kałużach.

Co może zaskakiwać w naszej rzeczywistości, od razu zareagował tę propozycję na forum wiceburmistrz Tomasz Kurasiński. Stwierdził, iż takiego rozwiązania nie można zastosować. - Za dwa dni przyjdzie mróz, na oblodzonych paletach ktoś złamie nogę - odpisał. - Rozumiem tok rozumowania tyle, że takie rozwiązania możemy stosować na własną odpowiedzialność u siebie na podwórku. Gminie nie wolno. Póki co przejście zostanie dla bezpieczeństwa zamknięte.

Długo nie trwało, gdy wypowiedział się silu: - Taśmy zerwane, ruch pieszy wznowiony. A następnie dorzuciła głos makoho: - I kto myślał, że to kogoś powstrzyma? Nasza przekochana młodzież niszczy wszystko co napotka na drodze. Przeszłam się wczoraj - tak dla ciekawości zobaczyć czy to prawda, że przejście jest zalane - i się przeraziłam. Tam nie ma jak przejść! Prośba do władz - zróbcie coś, a nie czekajcie na tragedię.

- Wyjątkowo wysoki stan wody uniemożliwia jakiekolwiek, nawet interwencyjne prace budowlane - uważa wiceburmistrz Kurasiński. - Musimy to przeczekać, a na razie zapobiegać przechodzeniu tamtędy. Przecież nie nasypiemy tam piasku...

Wiceburmistrz informuje, iż jest gotowy projekt przebudowy uliczki nad Obrę. Czeka tylko na pozwolenie na budowę.

Czytaj więcej o:
  • Obra
  • woda
  • Zbąszyń
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.