Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik województwa lubuskiego - zobacz, kto będzie nami rządził

Tomasz Czyżniewski (krzym) 68 324 88 34 [email protected]
Skład sejmiku województwa lubuskiego może się jeszcze zmienić.
Skład sejmiku województwa lubuskiego może się jeszcze zmienić. fot. archiwum
Kto będzie rządził sejmikiem województwa? Wariantów jest kilka. Rządowy, czyli PO z PSL (16 głosów), obecny, czyli PO, PSL i SLD (25 głosów) oraz podkarpacki, czyli PSL, SLD i PiS (19 głosów).

Co może sejmik wojewódzki?

Co może sejmik wojewódzki?

* uchwala strategię rozwoju województwa oraz wieloletnie programy wojewódzkie, służące realizacji celów publicznych o charakterze ponadlokalnym i regionalnym.
* opracowuje plany zagospodarowania przestrzennego
* rozdziela pieniądze uchwalając budżet województwa i określając zasady udzielania dotacji budżetowych.
* powołuje i odwołuje zarząd województwa i na wniosek marszałka województwa, skarbnika wojewódzkiego - głównego księgowego budżetu.
(krzym)

Przeczytaj też: Wybory samorządowe 2010 woj. lubuskie. Sprawdź wyniki wyborów w twoim mieście, powiecie i gminie (informacje na bieżąco)

Jak będzie? Dowiemy się w ciągu kilku najbliższych dni. Oczywiście najwięcej zależy od PO, która wygrała wybory zdobywając 11 mandatów w 30-osobowym sejmiku. Drugie było SLD - dziewięć mandatów, za nimi PiS i PSL po pięć mandatów.
Nie ma innego wyjścia - jedynie koalicja może rządzić województwem. - Nie wiem, teraz nie mam nic do powiedzenia, decyzje nie zapadły - takie stwierdzenia najczęściej padają, gdy pytamy polityków.
Najbardziej realny wydaje się jeden z dwóch wariantów: "rządowy", który będzie odzwierciedlał krajową koalicję PO z PSL lub "obecny" - kontynuowanie dotychczasowego stanu w sejmiku. Pierwszy wariant ma jedną wadę - niewielką większość. I jedną zaletę (z punktu widzenia PO), odsuwa od władzy SLD, które rośnie w siłę.

- My czekamy na ruch PO. Partia wygrywająca wybory rozdaje karty. Jeśli uzna, że do sprawnego rządzenia wystarczy jej PSL, to ich wybór - komentuje Edward Fedko, szef klubu radnych SLD w sejmiku. - Myślę, że ubiegła kadencja pokazała, że koalicja z nami daje spokój i razem mogliśmy się skupić na spokojnej pracy. My jesteśmy gotowi do kontynuowania koalicji.
Fedko dodaje, że powinna ona powstać teraz, bo w trakcie kadencji będzie to niemożliwe.
O koalicji nie chce mówić obecny marszałek. Pytamy o personalia. - Uważam, że dobrze zarządzamy województwem, dlatego chcę kontynuować pracę na tym stanowisku. Wyborcy to docenili, otrzymałem bardzo dużo głosów. To drugi wynik w PO - odpowiada marszałek Marcin Jabłoński. Najlepszy miała wicemarszałek Elżbieta Polak.
- Na razie nie ma żadnych decyzji. O strategii działania zdecydujemy podczas zarządu krajowego PO. Nic więcej nie mogę powiedzieć - mówi poseł Bożenna Bukiewicz. - Ja na pewno będę popierała marszałka Jabłońskiego.

To ważna deklaracja, bo przed wyborami doszło do napięcia między panią poseł a marszałkiem. Spekulowano nawet, że po wyborach opuści on urząd.
Możliwy jest też wariant "podkarpacki". To w tym województwie, chociaż wygrał PiS, PO chce przejąć władzę montując koalicję wszystkich pozostałych partii. Czy wariant "wszyscy przeciwko PO" jest możliwy w lubuskiem? Podobno odbywały się takie rozmowy, ale nikt się do nich nie przyznaje.
- Bardzo ciekawe - śmieje się zaskoczona Elżbieta Rafalska, posłanka PiS. - My jesteśmy gotowi do rozmów. Nie chcemy być traktowani jako partia nie mająca zdolności koalicyjnych. Ja niczego nie wykluczam.
- Dla mnie raczej nie jest to możliwe - odpowiada posłanka Bukiewicz.
Stan posiadania powiększył PSL - z trzech do pięciu radnych. Swój sukces ta partia zawdzięcza byłemu posłowi UW i PO, obecnie bezpartyjnemu Czesławowi Fiederowiczowi. On startował z listy PSL-u i zdobył mandat z Zielonej Góry wypychając z sejmiku dotychczasowego przewodniczącego Krzysztofa Seweryna Szymańskiego. O Fiederowiczu zaczęto mówić jako o przyszłym wicemarszałku. - Nie rozmawialiśmy o tym. To władze PSL-u muszą podjąć decyzję o koalicji. Ja się lojalnie do nich dostosuję - odpowiada były poseł, który jest jednak gotów przyjąć taka propozycję, gdyby się pojawiła.

Uwaga - skład sejmiku może się jeszcze zmienić. Walczący o stanowiska wójta lub burmistrza radni mogą zwolnić mandaty partyjnym kolegom. Prezydenta Gorzowa Tadeusza Jędrzejczaka zastąpi Paweł Tymszan, Wacława Maciuszonka z PO, który walczy o urząd burmistrza Żar - może zastąpić Jarosław Kropski. Zmiennikiem ludowca Józefa Rubachy - startuje na burmistrza Szprotawy - może zostać Stanisław Tomczyszyn (teraz członek zarządu województwa), a Grażynę Stawowczyk z PO, która stara się o funkcję burmistrza Żagania - zastąpi Ireneusz Ganczar.
PO- 11 mandatów

1. Mirosław Marcinkiewicz (53 l.)
2. Roman Dziduch(54 l.)
3. Marcin Jabłoński( 45 l.)
4. Tomasz Możejko ( 45 l.)
5. Wacław Maciuszone ( 52 l.)
6. Leszek Turczyniak ( 51 l.)
7. Tadeusz Pająk( 50 l.)
8. Elżbieta Polak( 51 l.)
9. Klaudiusz Balcerzak( 66 l.)
10. Bożena Osińska ( 60 l.)
11. Grażyna Stawowczyk ( 51 l.)

SLD - 9 mandatów:

1. Bogusław Andrzejczak ( 54 l.)
2. Tadeusz Jędrzejczak( 55 l.)
3. Mirosława Winnicka( 43 l.)
4. Edward Fedko( 56 l.)
5. Marek Zaręba( 49 l.)
6. Józef Bartkowiak( 69 l.)
7. Lidia Gryko( 56 l.)
8. Tomasz Wontor ( 40 l)
9. Kazimierz Pańtak(61 l.)

PiS - 5 mandatów:

1. Elżbieta Płonka( 59 l.)
2. Grzegorz Grabarek(52 l.)
3. Tadeusz Ardelli( 52 l.)
4. Zbigniew Kościk ( 44 l.)
5. Robert Paluch( 38 l.)

PSL - 5 mandatów

1. Jan Świrepo( 69 l.)
2. Zbigniew Kołodziej( 47 l.)
3. Zdzisław Paduszyński( 63 l.)
4. Czesław Fiedorowicz ( 52 l.)
5. Józef Rubacha( 52 l.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska