Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas 9. Święta Podgrzybka w Mierzynie zebrano 90 kg grzybów (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Uczestnicy grzybobrania zebrali 90 kg podgrzybków. Zdaniem Dariusza Molika z Nadleśnictwa w Międzychodzie, to niewiele.
Uczestnicy grzybobrania zebrali 90 kg podgrzybków. Zdaniem Dariusza Molika z Nadleśnictwa w Międzychodzie, to niewiele. fot. Dariusz Brożek
Chłodne noce nie sprzyjają grzybom. Podczas sobotniego imprezy w Mierzynie gimnazjaliści zebrali wprawdzie 90 kg podgrzybków, ale - zdaniem leśników - to niewiele. Jeśli jednak przyjdzie ocieplenie i będzie wilgotno, w lasach powinny się pojawić podgrzybki i zielonki.

Święto Podgrzybka w Mierzynie koło Międzychodu

Gimnazjada była pierwszą odsłoną sobotniego 9. Święta Podrzybka w Mierzynie. Dziewięć kilkuosobowych zespołów z woj. lubuskiego i wielkopolskiego zebrało łącznie 90 kg grzybów. Rekordzistami byli gimnazjaliści z Lipek Wielkich, którzy wygrali także poprzednią edycję tej imprezy. Teraz zebrali 22 kg grzybów i w nagrodę wrócili do rodzinnej miejscowości z telewizorem.

Drugie miejsce wywalczyli uczniowie z Pszczewa, trzecie zaś z Przytocznej. Zdaniem międzychodzkich leśników, 90 kg zebranych grzybów, to bardzo skromny wynik.

- Ostatnie noce były chłodne, dlatego grzybów jest niewiele. Jeśli jednak się ociepli i będzie wilgotno, powinny pojawić się jeszcze zielonki i jesienne podgrzybki - mówi Piotr Mleczak z Nadleśnictwa Międzychód.

Rafał Gomuła znowu najsilniejszym człowiekiem Puszczy Noteckiej

Kolejną atrakcją był turniej pilarzy. Za pomocą pił rzeźbili w kłodach drewna podgrzybki. Wygrał po raz szósty Witold Laskowski z Drezdenka, drugie miejsce zajął Mirosław Kostrzewa z Grotowa, trzeci był Ryszard Sinożeński ze Skwierzyny.

Ośmiu zawodników wystartowało w dorocznym turnieju siłaczy. Kolejny raz tytuł najsilniejszego człowieka puszczy wywalczył Rafał Gomuła z Pszczewa. Zdobył zaledwie jednopunktową przewagę nad Konradem Marciniakiem z Miedzichowa. Ubiegłoroczny zwycięzca Marcin Pawlak z Gorzowa Wlkp. wycofał się po pierwszej konkurencji.

Organizatorami Święta Podgrzybka byli leśnicy i samorządowcy z Międzychodu. Impreza odbyła się już dziewiąty raz. Jej celem jest promocja walorów rekreacyjnych i gospodarczych Puszczy Noteckiej, a także integracja mieszkańców lubusko-wielkopolskiego pogranicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska