Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź w regionie. Fala kulminacyjna przechodzi przez gminę Gubin

(pij)
fot. archiwum
Fala kulminacyjna przeszła już przez powiat żarski. Mieszkańcy zalanych terenów, którzy znaleźli schronienie u krewnych wrócili do swoich domów. Z żywiołem zmagają się powiaty krośnieński, żagański i zielonogórski.

Wojewoda lubuski zmobilizowała siły niezbędne do pomocy mieszkańcom. Sytuacja jest trudna, jednak służby nieustannie pracują na terenach szczególnie zagrożonych. Trwają prace przy umacnianiu wałów, z podtopionych budynków wypompowywana jest woda.

Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w mieście i Gminy Gubin. W tej chwili przechodzi tam fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej. Dotąd woda zalała 14 ulic, w miejscach tych odłączono zasilanie elektryczne. W związku z zalaniem ulicy Piastowskiej urząd miasta ewakuował się do Szkoły Podstawowej nr 2 na ul. Świerczewskiego w Gubinie, natomiast urząd gminy do zakładu usług komunalnych w Polanowicach.

Do ewakuacji mieszkańców przygotowane są samochody wojskowe, jednak dotąd nikt nie skorzystał z ich pomocy. Samemu ewakuowało się 112 osób.

Na chwilę obecną nie doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Gubin, trwają prace przy ich umacnianiu.

Sytuacja w powiecie żarskim stabilizuje się. Woda opada na Nysie Łużyckiej. Mieszkańcy, którzy opuścili podtopione domy wrócili już na tereny swoich posesji. Zalaniu uległy głównie piwnice domów. Pod wodą jest nadal droga gminna w m. Potok, rzeka poza korytem utrzymuje się również w gminie Przewóz.

W powiatach żagańskim i zielonogórskim sytuacja powodziowa stabilna. W tej chwili kulminacja na Bobrze przechodzi przez m. Szprotawa. Nie odnotowano strat, nie ma też potrzeby ewakuacji ludzi.

Na bieżąco monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna podtopionych terenów.

29 września o godz. 16. 00 ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego w gminie Nowogród Bobrzański. W tej chwili sytuacja na tym terenie jest stabilna, woda utrzymuje się w korycie. Na miejscu trwają prace zabezpieczające.

Zalane drogi

miasto Żagań
Droga krajowa nr 12 uszkodzona obwodnica na odcinku ok. 200 . w rejonie ul. Krętej ( przy zjeździe z obwodnicy w kierunku ul. Żelaznej

gmina Małomice
droga gminna 259 we wsi Chichy, podtopiony odcinek drogi ok. 130 m.
droga gminna 420we wsi Bobrzany, podtopiony odcinek drogi ok. 150m.

gmina Żagań
przepusty i rowy przy drodze powiatowej F 1066 w m Bożnów

gmina Brzeźnica
ok. 200 m. drogi powiatowej F 1048 Brzeźnica - Wichów w m. Brzeźnica ok. 500 m. dróg gminnych

gmina Iłowa
Borowe - na odcinku 600 m.
Klików na odcinku 500 m. + przykop na drodze na szer, 4m.
Kowalice - na odcinku 200 m. w tym most betonowy

Iłowa
ul. Dolanowo na odcinku 600 m., ul. Poniatowskiego na odcinku 200 m. , przekop przez ulice 3m.

Od dziś od godziny 15.00, do odwołania obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów żagańskiego i zielonogórskiego. Zarządzenie w tej sprawie wydał Wojewoda Lubuski.

Przyczyną ogłoszenia alarmu jest niestabilna sytuacja na rzece Bobrze oraz prognozowany wzrost stanów rzeki.

W tej chwili kulminacja na Bobrze przechodzi przez Szprotawę. W związku z tym traci moc zarządzenie Wojewody Lubuskiego z 29 września dotyczące ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego w powiecie żagańskim i zielonogórskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska