Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Międzychodzie ma powstać lapidarium

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
- Te płyty należy wyeksponować w godnym miejscu - postuluje Marcin Wygocki z Muzeum Historii Żydów Polskich.
- Te płyty należy wyeksponować w godnym miejscu - postuluje Marcin Wygocki z Muzeum Historii Żydów Polskich. fot. Dariusz Brożek
Na dziedzińcu muzeum niszczeje ponad 30 macew z byłego cmentarza żydowskiego. Dyrektor placówki zapowiada, że jesienią przyszłego roku zostaną przeniesione do lapidarium, które ma powstać na dawnym kirkucie.

Od kilku lat na dziedzińcu muzeum leży ponad 30 macew, czyli żydowskich płyt nagrobnych. Jedną wykonana jest z czarnego bazaltu, pozostałe z piaskowca. Można na nich odcyfrować niemieckie napisy i hebrajskie symbole. Pochodzą z żydowskiego cmentarza, który znajdował się między obecnymi ulicami Kurpińskiego i Wiatraczną.

- To świadectwo wielonarodowej Międzychodu. Właśnie stąd pochodzili między innymi malarz Lesser Ury, założyciele sieci handlowej Hertie Oscar, Herman i Leonard Tietzowie oraz kompozytor Hugo Hirsz, który jest ojcem berlińskiej operetki - wylicza Marcin Wygocki z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Macewy wrócą na dawny cmentarz

Muzealnik z Warszawy obfotografował ostatnio płyty, ale także budynki i miejsca związane z międzychodzkimi Żydami. Twierdzi, że macewy powinny wrócić na dawny cmentarz. - I właśnie tak się stanie - zapowiada Antoni Taczanowski, który jest dyrektorem biblioteki i muzeum.

Żydzi chowali swoich zmarłych na wzniesieniach. Dlatego dawny kirkut góruje nad pobliską stacją kolejową. W czasie wojny został zdewastowany przez Niemców, którzy zaczęli wykładać płytami brzegi Warty w starym porcie. Teraz rosną tam chaszcze i drzewa. A. Taczanowski zapowiada, że zostanie oczyszczony przez młodzież z Polski, Izraela, Niemiec i Holandii.

- Powstanie tam lapidarium, które będzie swoistym pomostem między naszymi narodami. Rozmawiałem już o tym projekcie z przedstawicielami gminy żydowskiej w Berlinie - zapowiada.

Posprzątają przed kongresem

Lapidarium ma powstać jesienią przyszłego roku podczas trzeciego Światowego Kongresu Międzychodzian. Dyrektor muzeum zaznacza, że w przeszłości w Międzychodzie mieszkali Niemcy, Polacy i Żydzi. Dlaczego w projekcie mają uczestniczyć także młodzi Holendrzy?

- Bo dawniej w puszczy noteckiej było wiele wsi założonych przez olenderskich osadników. Dlatego pomoc obiecał nam także konsul honorowy Królestwa Niderlandów doktor Andrzej Gawroński - wyjaśnia dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska