Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoś zespół na festiwal szant w Międzychodzie

Dariusz Brożek
W poprzednich latach zespoły występowały na scenie ustawionej w jeziorze w Mierzynie. W tym roku festiwal odbędzie się w przystani nad Warta w Międzychodzie.
W poprzednich latach zespoły występowały na scenie ustawionej w jeziorze w Mierzynie. W tym roku festiwal odbędzie się w przystani nad Warta w Międzychodzie. fot. Dariusz Brożek
Festiwal szant odbędzie się 14 sierpnia w przystani nad Wartą. Zespoły zainteresowane udziałem mogą do 6 sierpnia przesyłać organizatorom swoje nagrania.

Festiwal miał się odbyć w połowie lipca, ale w tym samym czasie było w kraju kilkan podobnych imprez, dlatego termin przesunięto na 14 sierpnia. Impreza odbędzie się w stanicy nad Wartą w Międzychodzie. W poprzednich latach festiwale były organizowane nad mierzyńskim jeziorem. Dlaczego zmieniono miejsce imprezy? Dyrektor Centrum Animacji Kultury Jan Japas-Szumański wyjaśnia, że w przystani są lepsze warunki techniczne. Poza tym teraz przy żeglarskich pieśniach będą mogli się bawić wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta.

Oprócz znanych w kraju kapel grających i śpiewających szanty, w stanicy wystąpią też amatorzy. Wykonawcy zainteresowani występem mogą przesyłać organizatorom kasety lub płyty z minimum półgodzinnym programem. Mają czas do 6 sierpnia, potem komisja wyłoni uczestników. Materiały fonograficzne i informacje o wykonawcy należy przesyłać na adres: Nadwarciańskie Centrum Animacji Kultury "Prom", plac Kościuszki 9, 64-400 Międzychód.

Patronką imprezy jest nieżyjąca od ośmiu lat żeglarka Teresa Remiszewska, która urodziła się w 1928 r. w Międzychodzie. W 1972 r. na jachcie Komodor jako pierwsza Polka przepłynęła samotnie Atlantyk Oceaniczny rejs opisała w książce "Z goryczy soli moja radość".

Za rejs żeglarka otrzymała nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego Rejs Roku, a za książkę nagrodę im. Leonida Teligi. W latach 80. działała w Solidarności, pracowała jako dziennikarka. Pod pseudonimem Urszula Karpińska przetłumaczyła wydaną w podziemiu pracę Normana Davisa "Biały orzeł, czerwona gwiazda".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska