Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie powiatu głogowskiego rozpoczęła się akcja propagująca trzeźwość za kierownicą

Anna Białęcka 76 833 56 65 [email protected]
Bogdan Kaleta zaprezentował upominki dla trzeźwych kierowców. W akcji biorą udział także dyr. MOPU Elżbieta Szarek i naczelnik drogówki Magdalena Banc.
Bogdan Kaleta zaprezentował upominki dla trzeźwych kierowców. W akcji biorą udział także dyr. MOPU Elżbieta Szarek i naczelnik drogówki Magdalena Banc. Fot. Anna Białęcka
Przez najbliższych kilka dni trzeźwi i zdyscyplinowani kierowcy mogą liczyć podczas kontroli na małe upominki od policjantów. Nietrzeźwi lepiej niech siedzą w domu.

W czwartek na terenie powiatu głogowskiego rozpoczęła się akcja propagująca trzeźwość za kierownicą. Jej organizatorami, jak co roku, są komenda powiatowa policji i Miejski Ośrodek Profilaktyki Uzależnień.
- Kierujemy naszą akcję nie tylko do kierowców - powiedziała dyr. MOPU Elżbieta Szarek. - Chcemy przede wszystkim zmieniać mentalność ludzi, którzy przyzwalają na to, by ich znajomi czy bliscy siadali za kierownica po wypiciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Pracujemy nad tym już od 2008 roku, niestety działania są mało efektywne, bo w wielu ludziach tolerancja dla pijanych kierowców jest bardzo zakorzeniona. Ale nie mamy zamiaru zaprzestać starań. Będziemy przekonywać, by zabierali kluczyki tym, którzy po wypiciu chcą usiąść za kierownicę.

Na drogach powiatu pojawi się w tym czasie wiele dodatkowych patroli. Tym razem nie tylko po to, by karać, ale także po to by nagradzać. Trzeźwi kontrolowani kierowcy będą dostawać od policjantów drogówki breloczki, "lizaki" zapachowe do aut oraz broszury, wszystko propagujące trzeźwość na drodze.
- Nasza akcja jest kilkuetapowa - mówi rzecznik policji Bogdan Kaleta. - Stroną edukacyjną zajmuje się MOPU, policja stroną egzekwowania prawa, czyli kontroli na drogach. Ponadto w lokalnej telewizji będzie prezentowany spot, propagujący trzeźwość wśród kierowców.

W spocie występuje policjant z drogówki Robert Gołębiowski, wybrany do tej roli podczas małego castingu zorganizowanego w komendzie.
- Chcielibyśmy dotrzeć do świadomości ludzi - mówi rzecznik. - Niestety, z wiedzą o nie siadaniu za kierownicę po pijanemu bywa w życiu tak jak z dziesięcioma przykazaniami. Wszyscy je znają, ale nie wszyscy stosują.

W powiecie głogowskim w 2008 roku doszło do 27 kolizji i pięciu wypadków z udziałem pijanych kierowców, w 2009 kolizji było 14 i żadnego wypadku. W 2010 roku było już pięć kolizji i jeden wypadek. W tym roku podczas kontroli drogowych zatrzymano 149 nietrzeźwych kierowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska