8-letnia Weronika została brutalnie zgwałcona i zabita. Proces Kamila L. w końcu ruszy. Czy szybko?

Dodano: 21 czerwca 2010, 8:15 Autor:

8-letnia Weronika została brutalnie zgwałcona i zabita. Proces Kamila L. w końcu ruszy. Czy szybko?
Sprawa gwałtu i zabójstwa dokonanego na 8-letniej Weronice przez nastoletniego Kamila L. wywołuje dużo emocji i bulwersuje. Po roku proces jeszcze nie ruszył, bo sąd okręgowy w Zielonej Górze miał wątpliwości wobec aktu oskarżenia.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu przychylił się do stanowiska wschowskiej prokuratury w sprawie oskarżenia Kamila L. Nastolatek przed rokiem zgwałcił i zamordował ośmioletnią Weronikę ze wschowskiego domu dziecka. W apelacji uznano, że nie było nieścisłości i braków w dochodzeniu i akcie oskarżenia. Wątpliwości w ocenie postępowania miał Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, który nie wyznaczył terminu pierwszej rozprawy. Chodziło o rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczącej między innymi kwalifikacji czynu Kamila L. Wschowska prokuratura uznała, że chłopak może odpowiadać jako dorosły za dwa czyny łącznie – gwałt i morderstwo.

Sąd okręgowy stał na stanowisku, że Kamil L. jako niepełnoletni, może w takim charakterze odpowiadać wyjątkowo. Uznano, że nastolatek najpierw zgwałcił ofiarę, bez zamiaru zabójstwa, a następnie ją zamordował, dlatego sąd okręgowy sugerował rozdzielenie obu czynów do odrębnych rozpraw. - Wobec tego Kamil L., jako dorosły, karnie odpowiadałby jedynie za morderstwo. Za gwałt powinien być sądzony przed wydziałem rodzinnym – wyjaśniał sędzia Ryszard Rólka, rzecznik Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Było to ważne, bo dla nieletnich stosowane są inne procedury prawne i nie ma możliwości ukarania tak jak jest to u dorosłych. Ponadto sąd uznał, że chłopak powinien przejść dłuższą obserwację pod kątem psychiatrycznym, choć w akcie oskarżenia była już opinia, że w chwili popełnienia zbrodni Kamil L. był poczytalny. - Sąd miał wątpliwości co do kompleksowości opinii psychologicznej, by ocenić, czy stopień rozwoju sprawcy pozwala na to, by przyjąć, że nieletni jest w stanie odpowiadać jako dorosły. Opinia jest niewystarczająca dla sądu na potrzeby postępowania – informował R. Rólka.

Po zażaleniu wschowskiej prokuratury, która nie zgadzała się z tą oceną, sprawa trafiła do rozpatrzenia w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Ten uchylił postanowienie zielonogórskiego sądu okręgowego i sprawa trafi w końcu na wokandę.

- Kiedy ruszy proces nie wiem. Decyzję podejmie sąd okręgowy, czekam na zawiadomienie o terminie - mówi prokurator rejonowy we Wschowie Artur Dryjas. Ma nadzieję, że termin pierwszej rozprawy zostanie wyznaczony jak najszybciej.

- Dla obrony decyzja sądu apelacyjnego oznacza to, że proces w końcu ruszy, już po dokonaniu formalnej oceny dochodzenia prokuratury – stwierdza obrońca Kamila L. Mariusz Ratajczak. - Linia obrony się nie zmienia, wciąż uznajemy, że Kamil L. nie powinien odpowiadać jako dorosły. Będziemy wnosić o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej w ośrodku zamkniętym, takiej, która pozwoli na jednoznaczne odpowiedzenie na pytanie, czy może on odpowiadać jako dorosły. Będziemy też wnosić o opinie dodatkowych biegłych, jak seksuolog, którzy dotąd nie byli powoływani. Jednorazowe badanie jest według mnie niewystarczające do oceny, trzeba głęboko zajrzeć w życiorys i psychikę tego chłopca, by ocenić jego czyn – wyjaśnia M. Ratajczak.

- Jeśli sąd podczas procesu będzie miał wątpliwości, będzie oczywiście mógł powołać nowych biegłych. My uznaliśmy, że opinie są pełne i wyczerpujące i Kamil L. może odpowiadać za swój czyn jako dorosły. Sąd karny może teoretycznie dojść do przekonania, że sprawca może odpowiadać jako nieletni, ale ta sytuacja była badana przez nas i wypowiedział się też w tej sprawie jednoznacznie sąd rodzinny – twierdzi prokurator A. Dryjas.

Kamil L. od roku przebywa w izolacji. Na początku był w schronisku dla nieletnich, potem osadzono go w areszcie. 23 lipca mija kolejny termin tymczasowego aresztowania. Sąd będzie musiał rozstrzygną ć i tę kwestię. Obrona wnioskuje o zwolnienie chłopaka.

Czytaj więcej o:
  • gwałt
  • Kamil L.
  • nastolatek
  • prawo
  • proces
  • prokuratura
  • sąd
  • Weronika
  • Wschowa
  • zabójstwo
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.