Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Zielonogórski świętuje dziewiąte urodziny

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
- UZ jest OK.! Warto tu studiować – przekonują studentki drugiego roku zarządzania Daria Jaroszewicz i Anna Muniak.
- UZ jest OK.! Warto tu studiować – przekonują studentki drugiego roku zarządzania Daria Jaroszewicz i Anna Muniak. fot. Mariusz Kapała
Uniwersytet Zielonogórski kończy 9 lat. Pnie się w ogólnopolskich rankingach. Słynie nie tylko z nauki i badań, lecz i kabaretów, Big Bandu UZ, samochodu elektrycznego czy ogrodu botanicznego.

Co łączy telewizyjnego prezentera Tomasza Kamela, prezydenta Gorzowa Tadeusza Jędrzejczaka i Zielonej Góry Janusza Kubickiego, posła Bogusława Wontora i Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy? Oczywiście studia! Wszyscy mają dyplomy uczelni w Winnym Grodzie. Co prawda, ukończyli je nieco wcześniej, niż narodził się Uniwersytet Zielonogórski. Ale przecież gdyby nie Wyższa Szkoła Pedagogiczna (wcześniej Nauczycielska) i Politechnika Zielonogórska (wcześniej Wyższa Szkoła Inżynierska) nie byłoby UZ. Bo to z ich połączenia powstał ośrodek akademicki, obchodzący właśnie swoje urodziny.

Lista znanych osób, związanych z UZ jest długa, choćby kabareciarzy z Władysławem Sikorą, Dariuszem Kamysem, Joanną Kołaczkowską czy Januszem Rewersem na czele. To tu powstał zespół Raz Dwa Trzy, tu pierwsze koncerty dawała piosenkarka i kompozytorka Patrycja Kosiarkiewicz, tu wywijał mistrz świata w tańcach latynoamerykańskich Michał Malitowski czy choreograf znany m.in. z You can dance - Filip Czeszyk. Tu wiedzę zdobywali prezenterzy i dziennikarze telewizyjni: Katarzyna Senyk, Maciej Zdziarski, Rafał Darżynkiewicz, Sywlia Dekiert-Darżynkiewicz i wielu innych.

Szklane domy i zabytkowy rektorat

- Cieszę się, że przez 45 lat środowisko naukowe tak się rozwinęło w naszym mieście. I służy całemu regionowi. Ba, krajowi. Przecież naszych absolwentów można znaleźć wszędzie - mówi Janina Gryć, emerytowana nauczycielka, która na WSP skończyła filologię polską.
Najlepsze życzenia z okazji urodzin składa UZ m.in. Wiktor Patyk z Żar, który był pierwszym kadrowym w tworzonej w 1965 roku WSI.

- Do dziś przechowuję wszystkie przemówienia z pierwszej inauguracji roku akademickiego - mówi. - Cieszę się, że uczelnia tak pięknie się rozwija.
Rzecznik UZ Ewa Sapeńko przypomina - dziewięć lat temu, jako uniwersytet - zaczynaliśmy z 23 kierunkami - dzisiaj mamy 41. Mieliśmy osiem wydziałów, teraz mamy ich dziesięć.

Już za czasów UZ - w 2002 r. oddano do użytku nowoczesną siedzibę wydziału matematyki, informatyki i ekonometrii oraz wydziału fizyki i astronomii, oddano do użytku siedzibę wydziałów: inżynierii lądowej i środowiska oraz nauk biologicznych, siedzibę rektoratu przy ul. Licealnej, wyremontowano i rozbudowano siedzibę wydziału mechanicznego.
A to jeszcze nie koniec inwestycji.

Lepiej Wcześniak niż później

Trwa modernizacja słynnego już akademika Wcześniak. Zdjęto trzy piętra, powstaną w nim pokoje o wysokim standardzie. Studenci będą mogli w nim zamieszkać w drugim semestrze 2010/11.

- Po wakacjach ruszymy z budową Biblioteki Uniwersyteckiej - mówi rektor UZ prof. Czesław Osękowski.
Studenta biologii Pawła Maleszkę z Jeleniej Góry cieszy fakt, że powstaje Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie. - To dodatkowe miejsce badawcze dla studentów i pracowników - podkreśla.

To sukces uczelni, która przez ministerstwo nauki przy rozdawaniu pieniędzy była pomijana. Za to chętnie przekazywano wielkie sumy na duże ośrodki akademickie i uczelnie na ścianę wschodnią. Na szczęście UZ udało się pozyskać od marszałka unijne fundusze i poprawić swą bazę.
Miasto dorzuciło w prezencie żakom... stadion przy ul. Wyspiańskiego.

Nowości: biotechnologia, bibliotekoznawsto

Ale uniwersytet to nie tylko mury. Zielonogórska uczelnia ma dziś trzy uprawnienia do habilitowania i 11 do doktoryzowania. Zgodnie z nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nowymi wymogami - UZ by zachować uniwersytecki status musi uzyskać jeszcze - w ciągu dwóch lat - cztery uprawnienia do doktoryzowania: z ekonomii, zarządzania, biologii i ekologii.

- Wierzę, że do 2012 roku zdobędziemy dodatkowo uprawnienia z: literaturoznawstwa, językoznawstwa, sztuk pięknych oraz automatyki i robotyki. W sumie będziemy ich mieli 17 lub 18 - dodaje prof. Osękowski. - Trwa postępowanie o przyznanie wydziałowi inżynierii lądowej i środowiska praw habilitowania z budownictwa.
Z roku na rok przybywa też kierunków studiów. W tym po raz pierwszy zostanie przeprowadzony nabór na: biotechnologię, informację naukową i bibliotekoznawstwo.

Semestry za granicą lub na UJ

- Spotykam się z twierdzeniem, że łatwiej się rozwijać w większym ośrodku akademickim, a ja się z tym nie zgadzam - mówi studentka Anna Reder. - Mamy łatwiejszy dostęp do profesorów, laboratoriów, w których nie tylko oglądamy doświadczenia, ale sami możemy je przeprowadzać. Łatwiej nam wyjechać na seminaria czy warsztaty badawcze do innych ośrodków. Poza tym dzięki różnym programom, część studiów możemy zaliczyć za granicą lub innej polskiej uczelni.

UZ finansuje także kursy języków obcych. Mój chłopak był w Hamburgu na kursie. Potem dwa semestry spędził na uczelni w Giessen, a praktykę miał w Monachium. I ja od października przez rok będę studiować we Wrocławiu.

Jak podkreślają studenci, w Zielonej Górze - jeśli się tylko chce - można wiele. Choćby śpiewać w Chórze Akademickim, grać w Big Bandzie UZ, który wydał m.in. płytę z Urszulą Dudziak, występować w jednym z licznych kabaretów.
- Mamy Akademickie Radio Index słuchane przez wielu, bo także w internecie - mówi student Krzysztof Burda. - Mamy gazetę Wuzetkę, która wychodzi w nakładzie 15 tys. egzemplarzy, portal www.uzetka.pl Mamy tygodniki elektroniczne i miesięcznik Uniwersytet Zielonogórski.

A jak dodaje E. Sapeńko - właśnie powstaje internetowa telewizja uniwersytecka.
Tysiące ludzi odwiedziło też nową stronę Wirtualne Dni Otwarte UZ. Tu troje studentów oprowadza nas po uczelni, zapoznaje z władzami, studentami, absolwentami. Możemy też obejrzeć lip dup nakręcony przez studentów edukacji medialnej.

Samochód, jazz i akcje

Z czym mieszkańcom regionu jeszcze kojarzy się Uniwersytet Zielonogórski?
- Z budową samochodu elektrycznego, bo wiem, że taki studenci zbudowali. I parkometrami do ładowania - mówi Tomasz Kruk z Gubina.

- Dla mnie z kabaretami i wokalistą Mateuszem Krautwurstem, który na UZ studiował, a pochodzi z Głogowa, tak jak ja - zauważa Monika Przybylak.
Krzysztof Jeraczyński mówi zaś o Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, który pomaga rozwinąć skrzydła absolwentom UZ. - Mój kolega skorzystał z tej możliwości i bardzo mu to pomogło - dodaje. - To świetny pomysł.

- Do naszego liceum przyjechał kiedyś ,,bUZ do kariery", w tym roku Młodzieżowy Uniwersytet Zielonogórski. I właśnie z tymi akcjami - jak i charytatywną ,,Uniwersytet dzieciom" kojarzy mi się ta uczelnia - podkreśla Julita Bąk z Zielonej Góry. - No i jeszcze prof. Zbigniew Izebski mi się kojarzy z UZ.

Jolancie Kramicz z Krosna Odrzańskiego przychodzi zaś myśl, że można u nas studiować jazz i muzykę estradową. A to ewenement na uniwersytetach.
Rzeczpospolita i Perspektywy opublikowały ranking uczelni w Polsce. Sklasyfikowano ich blisko 300. UZ znalazło się na 48 miejscu. W ubiegłym roku największa lubuska uczelnia zajmowała 56. pozycję. Wśród 25 uniwersytetów - UZ zajęło 15 miejsce, wyprzedzając m.in. uniwersytety w Szczecinie, Opolu, Bydgoszczy czy Rzeszowie. I tak trzymać!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska