Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź: Gorzów walczy z żywiołem, na południu kraju znów podniósł się poziom rzek (zdjęcia, wideo)

Redakcja
fot. Jakub Pikulik
O 9 cm w stosunku do wczoraj urósł poziom Warty i mierzy teraz 516 cm. Na południu kraju poziom rzek ponownie się podnosi. Odra w regionie na razie spokojna, ale synoptycy zapowiadają kolejne deszcze…

[galeria_glowna]

Gorzów, 4 czerwca

- Na razie nie ma przecieków, ale już zaczęły się podsiąki - mówi Jan Figura, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta. Oznacza to, że na Zawarciu i Zakanalu w niektórych piwnicach może się pojawić woda, podobnie jak i na niżej położonych ulicach.

- Mamy już do czynienia z falą powodziową - mówi Jerzy Hopfer z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Tłumaczy, że w jeszcze jutro i pojutrze woda może nieznacznie przybrać, ale potem powinna zacząć opadać.

Według danych zarządu woda już opadła w Poznaniu o 17 cm, w Międzychodzie przybrała o 2 cm, w Skwierzynie woda opadła o 3 cm.

Specjaliści uspokajają, że mimo opadów na południu i w centralnej Polsce na Warcie nie grozi druga fala powodziowa.

Przez Międzychód przechodzi fala kulminacyjna

Dziś o 13.00 w Międzychodzie poziom Warty wynosił 576 cm. To o 146 cm. więcej od stanu alarmowego. Mamy też dobrą wiadomość. Od 7.00 stan rzeki się nie zmienił. Oznacza to, że Warta przestała przybierać na tym odcinku i fala kulminacyjna mija już miasto. Utrzyma się jeszcze przez dwa, trzy dni, a potem zacznie opadać. Upłynie jednak co najmniej dziesięć dni, zanim spadnie poniżej poziomu alarmowego.

W kilku miejsach w Międzychodzie występują lokalne podtopienia. Zdaniem burmistrza Romana Musiała, miasto jest bezpieczne.

Aktualny poziom Warty w Gorzowie wynosi 5 metrów i 6 cm. W ciągu doby poziom rzeki podniósł się o 16 cm. Niespokojnie się zrobiło po tym, jak pod wiadukt kolejowy przy ul. Warszawskiej podeszła woda. Służby kryzysowe zdążyły jednak zagrodzić drogę żywiołowi. Fala kulminacyjna spodziewana jest z 4 na 5 czerwca i ma wynieść około 520 - 530 cm. Przy takim poziomie rzeka nie powinna się wylać z wałów, ale mogą wystąpić podsiąki.

W Nowej Soli poziom wody w Odrze na godz. 8.00 wynosił 534 cm. W związku z unormowaniem sytuacji powodziowej otwarto już most na al. Wolności. Ciągle zamknięta jest jednak droga na Przyborów i Stany.

Osoby, których gospodarstwa rolne ucierpiały w wyniku powodzi mogą otrzymać wzór podania o oszacowanie strat spowodowanych zalaniem w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli, ul. Piłsudskiego 12, w pokojach o numerze 206 i 208 (II piętro, wejście od ul. Szkolnej)

W regionie do tej pory ewakuowano 423 osoby, woda zalała 6 417 ha gruntów, w tym rolniczych 4 594 ha. Zostało zalanych około 90 domów.

W niedzielę około 16.30 Odra w Szumiłowie (kiedyś była to wieś, dziś dzielnica miasta) przedarła się przez zapory z worków i zaczęła niebezpiecznie zbliżać się do domów.

Ludzie ze strachem czekają na falę kulminacyjną na Warcie, która ma tu dotrzeć w tym tygodniu. Niedaleko od Szumiłowa Odra łączy się z Wartą. Jeśli ta dojdzie do Kostrzyna wysoka, sytuacja na osiedlu będzie bardzo poważna.

O ratunek błagają mieszkańcy podnowosolskiego Przyborowa. Zamiast czterech kilometrów do szkoły, pracy muszą jeździć 80. Wszystko za sprawą Odry, która zerwała drogę. Kiedy trasa będzie naprawiona? Może za kilka tygodni.

Stany wodowskazów w Cigacicach i w Nietkowie są niższe o metr w stosunku do najwyższego poziomu wody podczas tegorocznej powodzi. W środę o godz. 11.00 w Cigacicach odnotowano 540, a w Nietkowie 539 cm. Sytuacja na wałach jest stabilna, dlatego są patrolowane trzy razy w ciągu doby. Pojawiające się przesiąki są na bieżąco uszczelniane. W wielu miejscach ustabilizowała się ilość podsiąków.

W środę do gminy Bojadła trafiło 9, a do gminy Czerwieńsk kolejnych 10 ratowników z THW (Ratowniczej Służby Technicznej) z Berlina, którzy przy pomocy wysokowydajnych pomp wypompowują wodę z zalanych terenów.

Na polderze w okolicach Bródek (gmina Czerwieńsk) cały czas pracuje agregat pompowy o dużej wydajności, udostępniony przez KM PSP w Świebodzinie.

Mieszkańcy wsi Głęboka (gmina Trzebiechów) nadal korzystają z wody pitnej z cysterny. Jak już informowałam przedwczoraj to jest 31 maja inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zielonej Górze pobrali do badania próbki z wodą z wiejskiego wodociągu w Głębokiej. Pełne badanie wody trwa trzy doby, dlatego jego wyniki poznamy w piątek 4 czerwca. Wiadomo już, że w pobranej do badań wodzie nie stwierdzono najgroźniejszych bakterii E. coli czyli pałeczek okrężnicy.

Na polderze w okolicach Tarnawy (gmina Zabór) cały czas pracuje agregat pompowy o dużej wydajności ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

We wszystkich gminach oraz w powiecie działają komisje szacujące straty powstałe w wyniku powodzi.

Na południu kraju znów ogłoszono stany alarmowe. Po obfitych opadach deszczu na Podkarpaciu ponownie podniósł się poziom rzek. Stan alarmowy ogłoszono w powiatach bielskim, żywieckim, cieszyńskim i suskim, a także w Bielsku-Białej.
Sytuację pogarszają zapowiadane deszcze. Czy grozi nam kolejna wielka powódź?

Rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela uspokaja. - Jest duże nasycenie wodą, problemy występują ale tylko lokalnie. Dla województwa lubuskiego nie ma jednak zagrożenia kolejną falą powodziową - informuje rzecznik.

Deszcze, które będą padać dziś spowodują nieznaczne podniesienie wody. Opady są przewidziane w skali 20 milimetrów na metr kwadratowy. - Dla porównania deszcze które spowodowały powódź wyniosły ponad 200 milimetrów na metr kwadratowy - wyjaśnia W. Ciepiela. Sytuacja pogodowa ma się ustabilizować w piątek. Weekend ma już być pogodny.

W wyniku powodzi zamknięto niektóre drogi. Część z nich jest stale patrolowana i jeśli zajdzie taka konieczność, kolejne odcinki mogą zostać zamknięte. Kliknij tutaj i zobacz listę dróg, które są nieprzejezdne.

Wojewoda uruchomiła specjalny numer, pod którym można zasięgnąć wszelkich informacji na temat stanu wód i dróg, zagrożenia powodziowego i dostępnych form pomocy w regionie. tel. 95-711-53-93 oraz 95-711-54-72 (czynny całą dobę)

Przysyłajcie nam zdjęcia, wideo i wiadomości o aktualnej sytuacji w Waszej okolicy. Informujmy się nawzajem! Nasza skrzynka: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska