Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa wody w Odrze. Czy grozi nam kolejna wielka powódź?

(pij)
fot. archiwum
W środę rano Odra przekroczyła stan ostrzegawczy w Miedoni o 101 cm. Wody stale przybywa.

Rano w Chałupkach Odra miała 35 cm wyżej stanu alarmowego. W Krzyżanowicach przekroczyła stan alarmowy o 20 cm. W Miedoni Odra miała 101 cm ponad stanem alarmowym. Wody w rzece stale przybywa.

Sytuację pogarszają zapowiadane deszcze. Czy grozi nam kolejna wielka powódź? Rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela uspokaja. - Jest duże nasycenie wodą, problemy występują ale tylko lokalnie. Dla województwa lubuskiego nie ma jednak zagrożenia kolejną falą powodziową - informuje rzecznik.

Deszcze, które będą padać dziś i jutro spowodują nieznaczne podniesienie wody. Opady są przewidziane w skali 20 milimetrów na metr kwadratowy. - Dla porównania deszcze które spowodowały powódź wyniosły ponad 200 milimetrów na metr kwadratowy - wyjaśnia W. Ciepiela.

Powódź w powiecie zielonogórskim

Stany wodowskazów w Cigacicach i w Nietkowie są niższe o metr w stosunku do najwyższego poziomu wody podczas tegorocznej powodzi. W środę o godz. 11.00 w Cigacicach odnotowano 540, a w Nietkowie 539 cm. Sytuacja na wałach jest stabilna, dlatego są patrolowane trzy razy w ciągu doby. Pojawiające się przesiąki są na bieżąco uszczelniane. W wielu miejscach ustabilizowała się ilość podsiąków.

W środę do gminy Bojadła trafiło 9, a do gminy Czerwieńsk kolejnych 10 ratowników z THW (Ratowniczej Służby Technicznej) z Berlina, którzy przy pomocy wysokowydajnych pomp wypompowują wodę z zalanych terenów.

Na polderze w okolicach Bródek (gmina Czerwieńsk) cały czas pracuje agregat pompowy o dużej wydajności, udostępniony przez KM PSP w Świebodzinie.

Mieszkańcy wsi Głęboka (gmina Trzebiechów) nadal korzystają z wody pitnej z cysterny. Jak już informowałam przedwczoraj to jest 31 maja inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zielonej Górze pobrali do badania próbki z wodą z wiejskiego wodociągu w Głębokiej. Pełne badanie wody trwa trzy doby, dlatego jego wyniki poznamy w piątek 4 czerwca. Wiadomo już, że w pobranej do badań wodzie nie stwierdzono najgroźniejszych bakterii E. coli czyli pałeczek okrężnicy.

Na polderze w okolicach Tarnawy (gmina Zabór) cały czas pracuje agregat pompowy o dużej wydajności ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

We wszystkich gminach oraz w powiecie działają komisje szacujące straty powstałe w wyniku powodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska