Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź w Lubuskiem: Ludzie szykują się na najgorsze (zdjęcia Czytelników, wideo)

Redakcja
O ratunek błagają mieszkańcy podnowosolskiego Przyborowa. Zamiast czterech kilometrów do szkoły, pracy muszą jeździć 80. Wszystko za sprawą Odry, która zerwała drogę. Kiedy trasa będzie naprawiona? Może za kilka tygodni.
O ratunek błagają mieszkańcy podnowosolskiego Przyborowa. Zamiast czterech kilometrów do szkoły, pracy muszą jeździć 80. Wszystko za sprawą Odry, która zerwała drogę. Kiedy trasa będzie naprawiona? Może za kilka tygodni. fot. Mariusz Kapała
Podnosi się stan Warty w Skwierzynie. W Gorzowie od wczoraj woda podniosła się o 20 cm. Osiedle Szumiłowo, położone tuż przy korycie Odry, nadal zagrożone jest zalaniem. Poprawia się sytuacja wzdłuż Warty. Przysyłajcie nam zdjęcia, wideo i wiadomości o aktualnej sytuacji w Waszej okolicy.

[galeria_glowna]

14.00
Sytuacja wzdłuż Odry.

Starostwo powiatowe w Zielonej Górze informuje:

Stany wodowskazów w Cigacicach i w Nietkowie są niższe niż wczoraj. W Cigacicach odnotowano 554 cm (wczoraj o 11.00 - 574 cm), a w Nietkowie 554 cm (wczoraj o 11.00 - 574 cm).

W miejscowości Przewóz (gmina Bojadła) nadal pracuje agregat pompowy o dużej wydajności z Komendy Powiatowej PSP we Wschowie. Efekt pracy pomp jest jednak znikomy, gdyż napór wody jest nadal bardzo duży i to, co zostaje wypompowane, wraca.

Na polderze w okolicach Bródek (gmina Czerwieńsk) cały czas pracuje agregat pompowy o dużej wydajności, udostępniony przez KM PSP w Świebodzinie. W związku ze stabilizacją sytuacji burmistrz Czerwieńska podjął decyzję o wycofaniu 50 ze 100 żołnierzy, którzy pomagają w akcji przeciwpowodziowej. Pozostałych 50 żołnierzy pracuje na 2 zmiany na odcinku Wysoka - Laski.
W gminie Sulechów prowadzone są prace związane z zabezpieczeniem przesiąków na wałach. Trwa szacowanie strat w miejscowości Brody.

Mieszkańcy wsi Głęboka (gmina Trzebiechów) nadal korzystają z wody pitnej z cysterny. Pełne badanie wody trwa 3 doby, dlatego jego wyniki poznamy w piątek 4 czerwca. Wiadomo już, że w pobranej do badań wodzie nie stwierdzono najgroźniejszych bakterii E. coli czyli pałeczek okrężnicy.

Na polderze w okolicach Tarnawy (gmina Zabór) non-stop pracuje agregat pompowy o dużej wydajności z KM PSP w Zielonej Górze.

W gminie Zielona Góra uszczelniane są pojawiające się podsiąki. Jednostki OSP patrolują wały.

13.50
Dziś na wałach i w innych miejscach pracuje: 22 samochodów Państwowej Straży Pożarnej i 92 strażaków zawodowych oraz 46 samochodów Ochotniczych Straży Pożarnych 235 strażaków ochotników. Łącznie jest to 68 samochodów i 327 strażaków.
Na wale warciańskim trwa likwidacja przesiąku, który nastąpił w Łąkowie oraz cały czas usuwane są dziury po bobrach

9.50
W Gorzowie Warta zaczęła wlewać się od strony ul. Warszawskiej i do interwencji musieli wkroczyć strażacy. Właśnie układają wał z folii i worków z piachem. Potem wypompują wodę, która już się przelała. - Na pewno będzie bezpiecznie, stale sprawdzamy miejsca takie jak te - mówi Jan Figura, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego gorzowskiego magistratu.

Od wczoraj pewne to, że poziom w Odrze w Lubuskiem aż do Kostrzyna opada. W tym mieście sytuacja jest trudniejsza, bo tuż za miastem do Odry wpada Warta, której poziom wciąż rośnie. To dlatego, w miejscowościach leżących wzdłuż Warty umacniane są wały przeciwpowodziowe.

W akcję zaangażowani są strażacy i wojsko. Np. w okolicy Świerkocina, Dąbroszynie i w Kłopotowie pracuje ponad 50 żołnierzy z Wędrzyna. - Głównym problemem są jamy wykopane przez bobry. Z tego powodu dzisiejszej nocy musieliśmy interweniować aż cztery razy, bo woda przesiąkała przez umocnienia - powiedzieli nam żołnierze pracujący w Dąbroszynie.

W regionie do tej pory ewakuowano 423 osoby, woda zalała 6 417 ha gruntów, w tym rolniczych 4 594 ha. Zostało zalanych około 90 domów.

Na wielką wodę szykuje się Gorzów. O 20 centymetrów podniosła się od wczoraj Warta. Wodowskaz pokazuje obecnie 467 centymetrów. To 47 centymetrów powyżej stanu alarmowego.

Oczyszczono brzegi przepływającej przez miasto i wpadającej do Odry Kłodawki. Workami z piaskiem zabezpieczono Samorządowe Kolegium Odwoławcze i Pałac Biskupi. To na wypadek, gdyby wezbrane wody Warty wdarły się niewielką Kłodawką do miasta. Uszczelniono też przepusty na przebiegającej w okolicy miasta linii kolejowej. Zużyto na to sześć tysięcy worków z piaskiem. Trwa też umacnianie wałów w dzielnicy Wieprzyce.

W Gorzowie fala kulminacyjna spodziewana jest z 3 na 4 czerwca lub dzień później i ma wynieść około 520 - 530 cm. Przy takim poziomie rzeka nie powinna się wylać z wałów, ale mogą wystąpić podsiąki.

W niedzielę około 16.30 Odra w Szumiłowie (kiedyś była to wieś, dziś dzielnica miasta) przedarła się przez zapory z worków i zaczęła niebezpiecznie zbliżać się do domów.

Na razie sytuacja wydaje się opanowana. Jednak ludzie ze strachem czekają na falę kulminacyjną na Warcie, która ma tu dotrzeć w tym tygodniu. Niedaleko od Szumiłowa Odra łączy się z Wartą. Jeśli ta dojdzie do Kostrzyna wysoka, sytuacja na osiedlu będzie bardzo poważna.

O ratunek błagają mieszkańcy podnowosolskiego Przyborowa. Zamiast czterech kilometrów do szkoły, pracy muszą jeździć 80. Wszystko za sprawą Odry, która zerwała drogę. Kiedy trasa będzie naprawiona? Może za kilka tygodni.

Sytuacja w powiecie zielonogórskim

Stany wodowskazów w Cigacicach i w Nietkowie są niższe. O godz. 13.30 w Cigacicach odnotowano wczoraj 590 cm (przedwczoraj o 14.00 - 612 cm), a w Nietkowie 588 cm (przedwczoraj o 14.00 - 607 cm). Jak mówią eksperci, teraz najważniejsze jest, by nasiąknięte już wały przeciwpowodziowe wytrzymały ogromny napór wody. We wszystkich sześciu gminach powiatu zielonogórskiego prowadzony jest całodobowy monitoring wałów. Pojawiają się co prawda przesiąki, ale są one na bieżąco uszczelniane. Osoby, które uczestniczą w akcji przeciwpowodziowej i pomagają w usypywaniu wałów otrzymują ciepłe posiłki.

W gminie Bojadła trwa wypompowywanie wody z zalanych zabudowań w miejscowościach Przewóz i Karczemka. W Przewozie pracuje agregat pompowy o dużej wydajności z Komendy Powiatowej PSP we Wschowie. W walce z powodzią pomagało tam stu żołnierzy z JW. 2999 ze Świętoszowa O 14.00 odbyło się ich uroczyste pożegnanie i podziękowanie za pomoc.

W Będowie (gmina Czerwieńsk) podtopione są 53 domy mieszkalne (jedno pomieszczenie mieszkalne, pozostałe to piwnice) oraz 39 budynków gospodarczych. Burmistrz Czerwieńska powołał komisję do szacowania strat poniesionych przez rolników w wyniku zatopień i zalań upraw. W tej gminie nad Odrą zanotowano bardzo dużą aktywność bobrów, które wykopują dziury w wałach od strony nurtu rzeki. Na polderze w okolicach Bródek pracuje agregat pompowy o dużej wydajności, udostępniony przez KM PSP w Świebodzinie.

Mieszkańcy wsi Głęboka (gmina Trzebiechów) nadal otrzymują wodę do picia w butelkach, którą dostarcza Urząd Gminy w Trzebiechowie. W tej gminie monitorowanie wałów prowadzi 28 osób z 5 jednostek OSP oraz 14 żołnierzy i 16 mieszkańców wsi Głuchów i Swarzynice. W miejscowości Ledno przed zalaniem zostało zabezpieczone ujęcie wody.

Na polderze w okolicach Tarnawy (gmina Zabór) pracuje agregat pompowy o dużej wydajności z KM PSP w Zielonej Górze.

Do 5 gmin (poza gminą Sulechów) Powiatu Zielonogórskiego dotkniętych powodzią trafiła pomoc żywnościowa i rzeczowa przekazana przez wojsko. Było to: 70 peleryn, 70 par butów gumowych oraz 5 rodzajów konserw 200 g - łącznie 450 puszek.

W wyniku powodzi zamknięto też niektóre drogi. Część z nich jest stale patrolowana i jeśli zajdzie taka konieczność, kolejne odcinki mogą zostać zamknięte. Kliknij tutaj i zobacz listę dróg, które są nieprzejezdne

Wojewoda uruchomiła specjalny numer, pod którym można zasięgnąć wszelkich informacji na temat stanu wód i dróg, zagrożenia powodziowego i dostępnych form pomocy w regionie. tel. 95-711-53-93 oraz 95-711-54-72 (czynny całą dobę)

Przysyłajcie nam zdjęcia, wideo i wiadomości o aktualnej sytuacji w Waszej okolicy. Informujmy się nawzajem! Nasza skrzynka: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska