Serwis jest częścią portalu portal regionalny

turystyka » Turystyka

dodano: 29 maja 2010, 17:00

tagi:cenynoclegwakacje

Dokąd na rodzinne wakacje? Najdrożej w Zakopanem, najtaniej w Górach Świętokrzyskich

(abi)

W ostatnich latach, w związku z poprawą stanu naszych finansów, coraz więcej pieniędzy wydawaliśmy na krótsze i dłuższe wyjazdy wakacyjne. Ile trzeba będzie zapłacić w tym roku za pobyt nad morzem lub w górach? Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej?

Wybierjąc się z rodziną na wakacje zazwyczaj szukamy noclegów na tydzień lub dwa. Wynajem krótkookresowy to odrębna i rządząca się swoimi prawami część rynku nieruchomości. Na podstawie ofert, zamieszczonych w internecie i w dedykowanym ofertom krótkookresowym serwisie www.szybkowakacje, podliczone zostały koszty zakwaterowania jednej osoby na jedną noc w różnych rejonach Polski. W zestawieniu tym nie znalazły się hotele, lecz przede wszystkim pensjonaty, kwatery agroturystyczne i prywatne a także mieszkania wynajmowane na okres krótszy niż miesiąc.

Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 43 złote. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina za samo zakwaterowanie na okres dwóch tygodni musi przeznaczyć średnio około 2.408 złotych. Oczywiście są miejsca zdecydowanie tańsze – najkorzystniej będzie zdecydować się na Roztocze, gdzie zapłacimy średnio 30 złotych za nocleg, czyli 1,680 za dwutygodniowy pobyt dla 4 osób.
Najdrożej jest w Małopolsce – dwa razy drożej niż na Roztoczy, czyli 60 złotych za noc i 3.360 za dwa tygodnie. Do grupy najdroższych lokalizacji należą również: Podhale, ze średnim kosztem noclegu rzędu 53 złotych oraz Mazowsze, gdzie trzeba się liczyć z kosztem 50 złotych za dobę. Wyższe koszty w tych trzech rejonach są efektem zlokalizowania tam najczęściej odwiedzanych polskich miast: Krakowa, Zakopanego i Warszawy.

Koszty noclegów są pochodną popularności danego regionu oraz wielkości i standardu istniejącej tam bazy. Najtaniej będzie, jeśli zaplanujemy wakacje bądź krótki weekendowy wyjazd na Roztocze, w regionie świętokrzyskim oraz na Warmii i Mazurach.
W przypadku Roztocza i Świętokrzyskiego wynika to ze stosunkowo niewielkiej popularności tych rejonów wśród polskich turystów. Natomiast na Warmii i Mazurach w ostatnich latach baza noclegowa zdecydowanie się rozrosła, na skutek powstawania gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów a także wakacyjnych domów prywatnych przeznaczanych przez właścicieli na wynajem. Dzięki bogatej ofercie ceny są konkurencyjne.

Zróżnicowanie poziomu cen wynikające z popularności widoczne jest również na przykładzie terenów nadmorskich: mniej popularne wśród Polaków Pomorze Zachodnie jest tańsze od obleganych rejonów Pomorza Wschodniego.
Najtańsze internetowe oferty noclegów pochodzą z Kujaw, gdzie można znaleźć kwaterę już za 18 złotych. Wśród najtańszych ofert dominują propozycje noclegów za 20 złotych, ale w Małopolsce cena minimalna to 30 złotych.

Zdecydowanie bardziej zróżnicowane są ceny maksymalne – zamykają się w widełkach od 50 do 150 złotych. 150 złotych za nocleg dla jednej osoby płaci się w Zakopanem czy Krakowie, to ceny bez uwzględniania oferty hoteli. Tak duże dysproporcje to, wspomniany już wcześniej, efekt zlokalizowania w tych rejonach atrakcyjnych i obleganych kurortów.

Ceny noclegów: Beskidy, Bieszczady od 25 do 120 zł, Górny Śląsk, Beskid Śląski od 20 do 80, Podhale od 25 do 150, Pomorze Wschodnie od 20 do 100 zł, Pomorze Zachodnie od 20 do 65 zł, Górny Śląsk, Beskid Śląski od 20 do 80 zł.
Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Zdjęcia

więcej » |

Sonda

Jak spędzasz urlop zimą?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 85.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015