Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harcerska Górka w Nowej Soli zostanie oficjalnie ochrzczona

Filip Pobihuszka 68 387 52 87 [email protected]
Na rycinie z 1902r przedstawiającej wejście do portu, Harcerskiej Górki brak. Nie mogła więc powstać w 1897 r,, jak kiedyś sądzono.
Na rycinie z 1902r przedstawiającej wejście do portu, Harcerskiej Górki brak. Nie mogła więc powstać w 1897 r,, jak kiedyś sądzono. fot. Archiwum Muzeum Miejskiego
Zwyczajowe określenie kopca nad Odrą, funkcjonujące wśród mieszkańców, zostanie oficjalną nazwą. A we wrześniu, tak jak przed laty, na górce znów pojawią się harcerze.

Jednym z punktów najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się 28 maja, jest "nadanie nazwy nieruchomości". Działka nr 598 w obrębie nr 3 niewiele mówi przeciętnemu nowosolaninowi, ale gdzie znajduje się Harcerska Górka - wie każdy. Nazwa ta od lat funkcjonuje w świadomości mieszkańców, jednak kopiec nigdy nie doczekał się oficjalnego imienia. - To ona tak naprawdę nie ma jeszcze nazwy? - dziwi się pan Józef, który odwiedził górkę, by obserwować z niej poziom wody w Odrze. - No to czas najwyższy - śmieje się.

Z wnioskiem o nadanie nazwy górce wystąpił w imieniu Hufca Nowa Sól, komendant Tadeusz Derbis. - W tym roku obchodzimy 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego i 65-lecie nowosolskiego hufca - mówi. - 18 września chcemy świętować te rocznice, właśnie na górce, stąd pomysł by w końcu zyskała ona oficjalną nazwę - dodaje. T. Derbis i podkreśla, że podczas wrześniowych obchodów, na Harcerskiej Górce umieszczona będzie tablica upamiętniająca wszystkich zasłużonych dla nowosolskiego skautingu.
Jednak dlaczego kopiec przy wejściu do portu nosi właśnie taką, a nie inną nazwę? Odpowiedzi należy szukać we wczesnych latach powojennych, kiedy to górka była często odwiedzana przez harcerzy, którzy tak polubili to miejsce, że z roku na rok odbywało się tam coraz więcej imprez organizowanych przez hufiec.

Jednak prawdziwie intrygująca historia sięga czasów, gdy Harcerska Górka powstawała, czyli najprawdopodobniej późnych lat 30. minionego wieku. - Kopiec nie pojawia się na żadnych przedwojennych materiałach ikonograficznych i pocztówkach - mówi dyrektor nowosolskiego muzeum, Tomasz Andrzejewski. - Gdyby miał przeznaczenie kulturalne, to na pewno Niemcy uwieczniliby go na jakiejś fotografii - mówi. - W 2007 roku podczas prac budowlanych w porcie, znaleziono tam pozostałości żelbetu i zbrojeń, takich, jakich używano do budowy schronów. To wyjaśniałoby brak jakichkolwiek informacji na temat powstania górki. Po prostu skrywała ona obiekt militarny - tłumaczy T. Andrzejewski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska