Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni też byli stąd. I przeszli do historii

Redakcja
Emanuel Lasker
Emanuel Lasker
Przed wojną w obecnym Lubuskiem przyszli na świat znani artyści, naukowcy, generałowie i politycy. Dziesiątki, setki pasjonujących biografii znajdziecie na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Alfred Henschke...

...poeta i prozaik. Urodził się w 1890 w Crossen (Krosno Odrzańskie), zmarł w 1928 w Davos. Ukończył gimnazjum we Frankfurcie nad Odrą, studiował filozofię w Lozannie i Monachium. Pod pseudonimem Klabund opublikował zbiór wierszy "Morgenrot" (1913) oraz powieści "Bracke" (1918), "Mahomet" (1917) i "Borgia" (1928). Napisał sztukę teatralną "Der Kreidekreis".

Dziś na Zamku Piastowskim można oglądać poświęconą mu wystawę. Ekspozycja jest stała i będzie się rozwijać, wszak to najwybitniejsza postać związana z tym miastem.

- W Krośnie chodził do szkoły, potem do miejscowego Gimnazjum Hindenburga (obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, sąsiadujący z Zamkiem Piastowskim) - opowiada Jerzy Szymczak, społeczny opiekun zabytków. - W wieku 16 zachorował na gruźlicę. Wtedy rodzice przenieśli go do Słubic. Tam mieszkali dziadkowie Klabunda, którzy - tak jak jego ojciec - także prowadzili aptekę...

Najciekawsza dla wszystkich krośnian i najbardziej ujmująca za serce - oprócz zgromadzonych legend krośnieńskich (wydał je miejscowy drukarz o nazwisku Zajdler) - jest ,,Oda do Krosna". Klabund zakończył ją słowami: ,,Gdzie Bóbr do Odry, a czas do wieczności wpływa".

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Ludwig von Falkenhausen...

... był niemieckim generałem najbardziej znanym z dokonań poczas I wojny światowej. Urodził się w Guben. Falkenhausen urodził się w Guben (Gubin). Jego rodzicami byli pruski generał broni D. Alexander von Falkenhausen (1821-1889) i Katarzyna z domu Rouanet (1825-1907).
Najpierw uczęszczała do prywatnej szkoły w Berlinie, a następnie od maja 1856 roku, był kadetem w Poczdamie. W maju 1862 roku został przydzielony do 1 Pułku Gwardii. Podczas wojny francusko-pruskiej (1870-71) brał udział w walkach pod Gravelotte-St.Privat, Beaumont i Sedanem oraz podczas oblężenia Paryża.

Podczas I wojny światowej jako dowódca służb Falkenhausen dowodził wojskami niemieckimi w czasie walk pod Delmer 1914/15 i 1915/16 i w Lotaryngii. Odniósł sukcesy i został odznaczony. Nie błyszczał w bitwie pod Arras i został usunięty z pola polecenie gen. Erich Ludendorff. Następnie służył jako gubernator generalny Belgii w czasie okupacji niemieckiej (od maja 1917 do listopada 1918 roku). In early 1918, Na początku 1918 roku, "The Times" opublikował artykuł, w którym znalazła się relacja ze 170 wojskowych egzekucji belgijskich cywilów, które miały miejsce od czasu był gubernatorem. Zmarł w Görlitz.

Carl Haupt...

...urodził się 25 sierpnia 1810 r. w Koninie koło Żagania. Najpierw chodził do gimnazjum w Żarach, potem odbywał studia muzyczne w Berlinie. Pracował jako organista w berlińskich kościołach. Do końca swego życia związał się z parafią św. Mikołaja. Jak twierdzi Wolfgang J. Brylla, Haupt był lubiany przez studentów Instytutu Muzycznego i to przez nich został okrzyknięty jako król organów. Dzięki Hauptowi, jak podaje Brylla, "wprowadzono cieszący się sporym zainteresowaniem śpiew gregoriański. Haupt wedle Brylli "był nie tylko niezrównanym odtwórcą, improwizatorem, ale także wyjątkowym znawcą organów oraz budownictwa organowego". Zasłynął też jako propagator twórczości Bacha. Zmarł 4 lipca 1891 r. w Berlinie.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Klaus Hänsch...

...urodził się 15 grudnia 1938 r. w dolnośląskim mieście Sprottau (Szprotawie). Hänschowie zamieszkiwali w kamienicy naprzeciwko północnego wejścia do kościoła katolickiego (Rynek 40). Ojciec pracował jako murarz, a matka była sprzedawczynią w pobliskim sklepie. Rodzina Hänschów wyjechała ze Szprotawy w 1945 r. do Szlezwiku-Holsztynu w północnych Niemczech. Najstarszy syn Klaus liczył sobie wtedy 7 lat.

K.Hänsch od najmłodszych lat interesował się polityką. W 1959 r. zdał maturę we Flensburgu. Po odbyciu służby wojskowej (1959/60) studiował politologię, historię i socjologię w Kolonii, Paryżu i Berlinie. W 1965 uzyskał dyplom z politologii, a w 1969 doktorat z filozofii. Honorową profesurę nadał mu w 1994 r. Uniwersytet w Duisburgu.

W lipcu 1994 roku Hänsch został wybrany na Przewodniczącego PE...

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Emanuel Lasker...

...szachista, czwarte dziecko kantora z synagogi w Barlinku urodził się 24 grudnia 1868 r. w istniejącej do dziś kamienicy przy ul. Chmielnej 7. Zmarł 11 stycznia 1941 w Nowym Jorku.
Uczył się najpierw w Barlinku, a potem w gimnazjum w Gorzowie. Od początku zaskakiwał błyskotliwością, talentem matematycznym i absolutnym mistrzostwem w grze w szachy. To właśnie w gimnazjum w Gorzowie położył na łopatki jednego ze swoich profesorów, który jak chce legenda nie zdążył dokończyć zdania "Ja tu jestem naj…". Miało być dalej - najlepszym szachistą. Lasker maturę zdał w 1888 r. I ruszył na studia do Berlina. Zarabiał na nie grając w szachy. Skończył matematykę na Uniwersytecie w Heidelbergu i doktoryzował się z filozofii.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska