Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi uczniowie są najlepsi w województwie! (lista laureatów)

Leszek Kalinowski
- Jedynka jest na szóstkę – mówią tegoroczni laureaci konkursów z Gimnazjum nr 1, które obok ,,dziesiątki” i ,,szóstki” może pochwalić się największą liczbą zwycięzców wojewódzkich zmagań
- Jedynka jest na szóstkę – mówią tegoroczni laureaci konkursów z Gimnazjum nr 1, które obok ,,dziesiątki” i ,,szóstki” może pochwalić się największą liczbą zwycięzców wojewódzkich zmagań fot. Mariusz Kapała
Na wręczenie nagród wojewódzkich konkursów przedmiotowych uczniowie naszych szkół musiały jechać busami. Nic dziwnego, mamy najwięcej laureatów w kategorii podstawówek i gimnazjów w Lubuskiem. Tak jest już od kilku lat.

Nie tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych odnoszą sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Ba, reprezentują Polskę na mistrzostwach świata jak obecnie Kornel Ocytko z I LO. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów nie mają możliwości walczyć ze sobą w ogólnopolskich olimpiadach. Ale Lubuskie Kuratorium Oświaty w Gorzowie organizuje wojewódzkie konkursy przedmiotowe. I w nich Zielona Góra w tym roku po raz kolejny wypadła najlepiej w województwie. Nasze miasto może poszczycić się 19 laureatami konkursów dla szkół podstawowych, Gorzów ma ich 14, a trzecie Żary - zaledwie czterech. W przypadku gimnazjów zielonogórzanie aż 34 razy zdobyli tytuły laureatów, Gorzów ma ich - 24, a Żary - 13.

Najwięcej laureatów w województwie ma Gimnazjum nr 10, bo aż 10. Na drugim miejscu zaś znalazły się także zielonogórskie gimnazja nr 1 i 6 - po 9 laureatów. W przypadku podstawówek liderem jest SP-7, która w tym roku może poszczycić się aż sześcioma laureatami, po troje ma SP-1 i 14.
Lubuski kurator Roman Sondej podkreśla, że nie tylko ważna jest praca z uczniami, mającymi różnego rodzaju trudności w nauce, ale także z uczniem zdolnym.

- I właśnie tak pracujemy, prowadząc dodatkowe zajęcia - mówi dyrektor ,,jedynki" Roman Łuczkiewicz. Sukces jego szkoły, jak i 10 czy 6, nie jest przypadkowy. Wszystkie od lat prowadzą w mieście zarówno pod względem laureatów konkursów, jak i wyników uzyskiwanych na egzaminie gimnazjalnym.

Zdaniem dyrektora Zespołu Szkół Akademickich dra Stefana Bulandy, procentuje pomysł utworzenia przy liceum gimnazjum. Młodsi uczniowie biorą wzór ze starszych. Poza tym do pracy mobilizuje ich podział roku szkolnego na trzy semestry. Trzeba częściej wystawiać oceny, a więc i sprawdzać wiedzę uczniów. To pomaga nie tylko w przypadku konkursów, lecz także ogólnopolskich egzaminów. A 10 laureatów ma już na nich zagwarantowaną maksymalną liczbę punktów.

Dyrektor SP-7 Lilianna Kamieniarz-Witczuk podkreśla, że ważny jest wszechstronny rozwój uczniów. Stąd nie tylko rozwiązywanie testów egzaminacyjnych, dodatkowa praca z uczniem zdolnym, ale także chór, gra na fletach, zajęcia w studiu telewizyjnym.

Konkursy - dwa w podstawówkach i 11 w gimnazjach - najpierw odbywały się w szkołach. Do etapu rejonowego zakwalifikowanych zostało 4.425 uczniów, w tym 1.542 z podstawówek i 2.883 z gimnazjów. Do finału doszło odpowiednio: 179 i 416. Tytuł laureata zawodów wojewódzkich przyznano 202 uczniom, w tym 70 z podstawówek i 132 z gimnazjów.

- Przygotowanie do konkursu wymaga trochę poświęcenia. Im bliżej do finału, tym więcej zadań trzeba było rozwiązywać. Ale opłacało się - cieszą się dwie Ole z ,,jedynki" - Tylewicz i Gałwa, laureatki konkursu chemicznego.

Okazuje się, że Zieloną Górę można nazwać potęgą chemiczną. Bo na 13 laureatów z całego województwa, aż ośmiu uczy się właśnie w Winnym Grodzie.

Dwóch naszych uczniów - Marta Sołtysiak z SP-5 i Jakub Adamski z SP-7 zostało podwójnymi laureatami (konkurs humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy). Natomiast w przypadku gimnazjów Anna Martyna Sozańska z ,,dziesiątki" laureatką została trzy razy (fizyka, biologia i języka angielski). Podobny sukces odniósł Przemysław Aszkowski z ,,dziewiątki" (chemia, matematyka i fizyka.

- W zmaganiach uczniów bardzo ważny jest nauczyciel, który potrafi interesująco prowadzić zajęcia ze swego przedmiotu, zarazić pasją i nigdy nie spogląda na zegarek. Miałem to szczęście, że na swej drodze spotykałem takich właśnie pedagogów jak np. pani Barbara Jakubska z Gimnazjum nr 6 - podkreśla Kornel Ocytko, który i w gimnazjum, i liceum zostawał laureatem. W tym roku wspomniana nauczycielka wypuściła spod swych skrzydeł aż czterech laureatów chemicznego konkursu! Czterech zwycięzców w konkursie humanistycznym podstawówek ma też Beata Piechowiak z SP-7. Obie panie nie mają sobie równych w całym województwie.
LAUREACI - SZKOŁY PODSTAWOWE
(kolejność według zdobytych pubnktów)
* Konkurs humanistyczny: Radosław Reguła (SP-7), Marta Sołtysiak (SP-5), Dawid Ignyś (SP-10), Klaudia Latkowska (SP-22), Aleksandra Matkowska (SP-14), Kacper Puchacewicz (SP-1), Jakub Adamski (SP-7), Joanna Gołucka (SP-11), Maciej Kalinowski (SP-7), Borys Lyskow (SP-21), Bartosz Pyzalski (SP-1), Martyna Sojka (SP-7), Jakub Szabunia (SP-1).
* matematyczno-przyrodniczy: Daniel Gasperowicz (SP-7), Hubert Bereś (SP-11), Jakub Adamski (SP-7), Marta Sołtysiak (SP-5), Aleksandra Leszczyńska (SP-14), Mateusz Trubiłowicz (SP-14).

LUAREACI - GIMNAZJA
* Konkurs matematyczny: Zbigniew Gabrysiak, Karol Wdowiński, Jakub Sandecki (z Gimnazjum nr 1), Przemysław Aszkowski (G nr 9), Kacper Maślana (Katolickie Gimnazjum).
* polonistyczny: Dagmara Dragan, Natalia Krawczyk (obie z Gimnazjum nr 6), Joanna Kubrak (G nr 10).
* chemiczny: Przemysław Aszkowski (G nr 9), Paweł Krzesiński (G nr 6), Aleksandra Tylewicz (G nr 1), Stanisław Dunaj, Arkadiusz Odrzywolski, Michał Dąbrowski (wszyscy z G nr 6), Aleksandra Gałwa (G nr 1), Jacek Jakubski (G nr 6).
* geograficzny: Elżbieta Zawistowska (G nr 7), Marzena Kubisiak (G nr 6), Dorian Scheuring (G nr 10).
* biologiczny: Katarzyna Rabulińska i Anna Sozańska (obie z G nr 10).
* fizyczny: Bartłomiej Kaszak, Wojciech Adaszyński (obaj z G nr 1), Przemysław Aszkowski (G nr 9), Piotr Kozakowski, Grzegorz Jakubowski, Anna Sozańska (wszyscy z G nr 10).
* j. angielskiego: Jacob Janikowski (G nr 3), Paulina Mowna (G nr 10), Mateusz Michalak (G nr 1), Aleksandra Łopato, Anna Sozańska (obie z G nr 10).
* j. niemieckiego: Janusz Bartman (G nr 6), Laura Mrowiec (G nr 1).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska