Duch pięknej Małgorzaty ożywił muzeum i zamek w Międzyrzeczu (zdjęcia)

Dodano: 16 maja 2010, 11:19 Autor:

Podczas sobotniej Nocy w Muzeum rycerze toczyli zażarte boje na miecze i topory, miejscowe wokalistki zbierały oklaski, zaś po zamkowych murach spacerowała zjawa szlachcianki, uwiedzionej w 1574 r. przez Henryka Walezego.
Duchem była Małgorzata Figura (z lewej strony w lustrze) natomiast w rolę ,,żywej'' Małgorzaty wcieliła się jej siostra Dorota.

Duchem była Małgorzata Figura (z lewej strony w lustrze) natomiast w rolę ,,żywej'' Małgorzaty wcieliła się jej siostra Dorota. (fot. fot. Dariusz Brożek)

W sobotni wieczór na dziedzińcu przed zamkiem wianuszek ciekawskich otaczał miejscowych rycerzy, którzy walczyli na miecze i topory. Jak zaznaczał Tomasz Bączkowski, drużyna wojów przygotowuje się do kolejnej bitwy o zamek, która odbędzie się 29 bm.

W ramach przygotowań do szturmu rycerze kilka razy testowali armatę i hakownice skonstruowane przez Czesława Mejzę. Było dużo huku, ognia i dobrej zabawy. – Fajna impreza – mówili Jakub Sternik, Konrad Nowak i Maciej Żelachowski.

Popisy wojów były jedną z atrakcji Nocy w Muzeum. Kolejna to wokalne popisy miejscowych piosenkarek i chóru kameralnego. Podczas występów Karoliny Szulgi, Oli Jelonek i Suzane Furede salę główną muzeum wypełnił tłum mieszkańców. W czasie przerw goście zwiedzali muzeum. Niektórzy byli tam pierwszy raz.

– Najbardziej spodobały mi się eksponaty w dziale etnograficznym. Jak byłam dzieckiem, moja i babcia używały podobnych w naszym gospodarstwie – mówiła Łucja Konieczna, która przyszła do muzeum z wnukami.

Gosia w roli ducha Małgorzaty

Imprezę zakończyła inscenizacja legendy o pięknej Małgorzacie, - siostrzenicy kasztelana międzyrzeckiego Andrzeja Górki. Na początku 1574 r. dziewczyna została uwiedziona przez króla Henryka Walezego, który zatrzymał się w Międzyrzeczu podczas podróży z Francji do Krakowa. W postać szlachcianki wcieliła się Dorota Figura, natomiast zjawą była jej siostra Małgorzata.

Scenę stanowiła średniowieczna warownia. Uwiedziona przez monarchę szlachcianka Małgorzata Górka rzuciła się z murów. Na dół poleciał jednak manekin, zaś po chwili na jednej z bastei pojawiła się trupioblada zjawa w białej sukni. Na koniec pomachała widzom i potem razem z siostrą pozowała do zdjęć.

Widowisko obejrzało ponad 200 osób. – Myślimy już o kolejnych imprezach. Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się u nas plener rzeźbiarski, a potem inscenizacja bitwy o zamek – zapowiada dyrektor muzeum Andrzej Kirmiel.

Czytaj więcej o:
  • duch
  • Henryk Walezy
  • legenda
  • Międzyrzecz
  • muzeum
  • piękna Małgorzata
  • zamek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.