Matej Zagar wygrał Grand Prix w Gorzowie. Bartosz Zmarzlik zajął czwarte miejsce czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Kultura Artykuł

Znany aktor Maciej Kozłowski nie żyje

Dodano: 11 maja 2010, 11:57 Autor:

Znany aktor Maciej Kozłowski nie żyje

(fot. fot. Paweł Janczaruk)

Pochodzący z Kargowej aktor Maciej Kozłowski zmarł w warszawskim szpitalu. Miał 52 lata.
Maciej Kozłowski i jego "sobowtór" - artysta plastyk Tomasz Broda

Maciej Kozłowski i jego "sobowtór" - artysta plastyk Tomasz Broda (fot. fot. Tomasz Gawałkiewicz)

Maciej Kozłowski od kilku lat chorował na zapalenie wątroby typu C. Pracował jednak zawodowo. Ostatnio pojawił się w serialu "M jak miłość” jako... "zmartwychwstały” Jaroszy.

Maciej Kozłowski urodził się w Kargowej 8 września 1957 r. Tu mieszkał do 12. roku życia. Potem wyjechał do Łodzi, gdzie skończył wydział aktorski słynnej Filmówki. Zagrał w serialach "Przyłbice i kaptury”, "Pogranicze w ogniu”, "Oficerowie”, "Trzeci oficer”, "M jak miłość”.

Znaczące role stworzył w "Pożegnaniu z Marią”, "Mieście prywatnym”, "Krollu” i "Psach”. W "Wiedźminie” zagrał Falvicka, w "Ogniem i mieczem” - Krzywonosa. W "Liście Schindlera” Spielberga - esesmana. Często obsadzano go zresztą w rolach typów spod ciemnej gwiazdy, ale też twardzieli z ukrytą wrażliwością.

M. Kozłowski nie zapominał o rodzinnej Kargowej. Przypominał o swoim mieście w wywiadach, oprowadzał uczniów kargowskich szkół młodzież po Teatrze Narodowym w Warszawie. W 2004 r. został honorowym obywatelem Kargowej.

Maciej Kozłowski bywał na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie. Miał poczucie humoru i dystans do filmów, w których grał. W 2002 r. dobrze się bawił, gdy na jego oczach i licznych świadków wrocławski artysta Tomasz Broda "ulepił” na swojej głowie z pończochy i przedmiotów codziennego użytku typu druciak kuchenny... drugiego Macieja Kozłowskiego.

Przed nakręceniem "Wiedźmina” aktor wiązał z tym filmem duże nadzieje. Cieszył się, że zagra Falvicka. Kiedy film już wszedł na ekrany, M. Kozłowski podczas łagowskiej dyskusji nie bał się nazwać nieudanego "dzieła” po imieniu...

Lubił zaskakiwać reżyserów swoją inwencją. Postać Krzywonosa - łysego, z fajką - wymyślił sobie od A do Z. Jerzy Hoffman z radością taką wizję bohatera zaakceptował.

Jarosław Sokołowski (z lewej) właśnie dostał w swoje ręce Macieja Kozłowskiego

Jarosław Sokołowski (z lewej) właśnie dostał w swoje ręce Macieja Kozłowskiego (fot. fot. Monolith)

Chwile grozy przeżył na planie z Maciejem Kozłowskim Jarosław Sokołowski. Zielonogórzanin, znany z produkcji grupy Sky Piastowskie (m.in. tytułowa rola w "Terminatorze”), w filmie "Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego zagrał ubeckiego oprawcę, który torturuje tytułowego bohatera (Olgierd Łukaszewicz), ale też innego polskiego oficera - Tadeusza Grzmielewskiego. To właśnie jego grał Maciej Kozłowski. Tu na planie zrobiło się gorąco, bowiem w scenie zrywania paznokcia krew z palca Kozłowskiego trysnęła naprawdę... - Obcęgi znalazły się nie tam, gdzie miały być. Maciej Kozłowski krzyczał. Wszuscy myśleli, że gra... - opowiadał nam potem J. Sokołowski. - Wszystko wyszło bardzo autentycznie. Bugajski włączył scenę do filmu.

Za kreację Grzemielewskiego Maciej Kozłowski zebrał pochwały od krytyki. To była jego ostatnia wielka rola...

Wrzesień 2004 r. Kino Światowid w Kargowej. Maciej Kozłowski zostaje honorowym obywatelem miasta. Z lewej burmistrz Janusz Kłys.

Wrzesień 2004 r. Kino Światowid w Kargowej. Maciej Kozłowski zostaje honorowym obywatelem miasta. Z lewej burmistrz Janusz Kłys. (fot. fot. Paweł Janczaruk)

Czytaj więcej o:
  • aktor
  • kargowa
  • kozłowski
  • m jak miłość
  • serial
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.