Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2010. Dziś matematyka (zobacz pytania i odpowiedzi)

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Egzamin z matematyki rozpoczął się dziś o 9.00. W I LO w Zielonej Górze do zadań na poziomie podstawowym przystąpiło 240 osób oraz 22 z okręgowej komisji egzaminacyjnej. O 14.00 zaplanowano egzamin na poziomie rozszerzonym. Do niego przystąpią 83 osoby oraz 3 z OKE.
Egzamin z matematyki rozpoczął się dziś o 9.00. W I LO w Zielonej Górze do zadań na poziomie podstawowym przystąpiło 240 osób oraz 22 z okręgowej komisji egzaminacyjnej. O 14.00 zaplanowano egzamin na poziomie rozszerzonym. Do niego przystąpią 83 osoby oraz 3 z OKE. fot. Mariusz Kapała
Maturzyści rozpoczęli egzamin dojrzałości. Dziś zmagać się będą z matematyką.

Świętoszek jest OK! Krall także - mówili we wtorek maturzyści po egzaminie z języka polskiego. Dziś - po 25 latach przerwy - obowiązkowo zmierzą się z matematyką. Boją się roli królika doświadczalnego.

Co o dzisiejszym egzaminie maturalnym myślą licealiści? - Mnie ta zmiana odpowiada. Skoro matura jest obowiązkowa z matematyki, więc to oznacza, że zadania muszą być łatwiejsze niż do tej pory - uważa Nowak, który wybiera się na filologię angielską. I matematyka nie przyda mu się podczas rekrutacji na studia. Sałacińska chce studiować budownictwo, więc dziś zmierzy się z matematyką dwa razy, o 9.00 pisać będzie egzamin podstawowy, a o 14.00 - na poziomie rozszerzonym.
- Jesteśmy dobrze przygotowani, więc damy radę. Ale nie sądzę, by obowiązkowa matematyka była dobrym pomysłem - podkreśla Agnieszka Kiedrowska, która planuje podjąć studia medyczne. - Egzamin jest na pewno problemem dla niektórych humanistów.

Czytaj też: Matura - testy i odpowiedzi oraz wyniki egzaminów maturalnych

Zdania są podzielone także wśród nauczycieli. Wicedyrektor I LO w Zielonej Górze Jolanta Żochowska, uczy języka francuskiego. I przyznaje, że łatwiej poznają obce słówka i zwroty uczniowie z klas matematycznych niż humaniści. - Bo matematyka uczy nie tylko logicznego myślenia - zauważa nauczycielka.
Ale spotkać się też można z opiniami, że obowiązkowy egzamin jest wynikiem nacisków rektorów wyższych szkół technicznych. A tymczasem zainteresowanie matematyką powinno być już od przedszkola...

Licealiści pamiętają spotkanie z wiceministrem Zbigniewiem Marciniakiem, który rozmawiał z lubuskimi uczniami podczas Salonu Maturzystów. Przekonywał, że matematyka jest konieczna, by młodzi zaczęli inaczej traktować ten przedmiot, który jest w życiu niezbędny. Odkąd przestał być obowiązkowy, poziom z roku na rok się obniżał. Pojawiła się luka na rynku pracy. Brakuje nam specjalistów, kadry technicznej. W konkurencji z państwami Unii Europejskiej nie wypadamy dobrze.
Potwierdza to rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, która wierzy, że obowiązkowy egzamin spowoduje, iż kandydaci na studentów będą reprezentować wyższy poziom wiedzy i umiejętności. Teraz było nawet tak, że uczelnia organizowała dla żaków pierwszego roku dodatkowe, bezpłatne zajęcia wyrównawcze z matematyki, aby douczyć przyszłych studentów.

- Liczymy też, że kierunki techniczne i ścisłe będą się cieszyć większą popularnością - dodaje Sapeńko. Do tej pory uczelnia starała się różnymi sposobami przyciągnąć studentów. M.in. wspólnymi z miastem stypendiami dla tych, którzy będą mieli najlepsze oceny na świadectwie maturalnym z matematyki. Odbywały się też darmowe zajęcia z matematyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem ,,Zdaj matmę ma maksa". Czy zdadzą? Okaże się dziś. Za 15 tysięcy lubuskich maturzystów trzymamy kciuki.
Harmonogram matur w 2010 roku: (źródło: edukacja.net)

4 wtorek - godz. 9:00 język polski (poziom podstawowy, pp) godz. 14:00 język polski (poziom rozszerzony, pr)

5 środa - godz. 9:00 matematyka (pp) godz. 14:00 matematyka (pr)

6 czwartek - godz. 9:00 język angielski (pp), język angielski w klasach dwujęzycznych godz. 14:00 język angielski (pr)

7 piątek - godz. 9:00 wiedza o społeczeństwie (pp), wiedza o społeczeństwie (pr); godz. 14:00 historia sztuki (pp), historia sztuki (pr)

10 poniedziałek - godz. 9:00 biologia (pp), biologia (pr); godz. 14:00 historia muzyki (pp), historia muzyki (pr)

11 wtorek - godz. 9:00 język niemiecki (pp), język niemiecki w klasach dwujęzycznych; godz. 14:00 język niemiecki (pr)

12 środa - godz. 9:00 język hiszpański (pp), język hiszpański w klasach dwujęzycznych; godz. 14:00 język hiszpański (pr)

13 czwartek - godz. 9:00 geografia (pp), geografia (pr); godz. 14:00 wiedza o tańcu (pp), wiedza o tańcu (pr)

14 piątek - godz. 9:00 język rosyjski (pp); godz. 14:00 język rosyjski (pr)

17 poniedziałek - godz. 9:00 historia (pp), historia (pr); godz. 14:00 chemia (pp), chemia (pr)

18 wtorek - godz. 9:00 informatyka (pp), informatyka (pr); godz. 14:00 język łaciński i kultura antyczna (pp), język łaciński i kultura antyczna (pr)

19 środa - godz. 9:00 język francuski (pp), język francuski w klasach dwujęzycznych; godz. 14:00 język francuski (pr)

20 czwartek - godz. 9:00 fizyka i astronomia (pp), fizyka i astronomia (pr); godz. 14:00 filozofia (pp), filozofia (pr)

21 piątek - godz. 9:00 języki mniejszości narodowych (pp), język kaszubski (pp), język włoski (pp); godz. 14:00 języki mniejszości narodowych (pr), język kaszubski (pr), język włoski (pr)

22 sobota godz. 9:00 Przedmioty zdawane w języku obcym*

* Dotyczy absolwentów klas dwujęzycznych. Czas rozpoczęcia poszczególnych egzaminów z przedmiotów zdawanych w języku obcym zostanie podany w lutym 2010 roku, po złożeniu przez zdających ostatecznych deklaracji.

Matura 2010 - matematyka, poziom podstawowy - arkusze - POBIERZ

Matura 2010 - matematyka, poziom podstawowy - odpowiedzi - POBIERZ

Matura 2010 - matematyka, poziom podstawowy - odpowiedzi, zadania otwarte - POBIERZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska