Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za niegodziwe zachowanie można nie otrzymać spadku. Poradnik spadkowy

Ewa Brzozowska - Kowalka “Gazeta Pomorska"
Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Czy wiedzą Państwo, że można wydziedziczyć potomka lub małżonka? Czasami warto to zrobić, żeby spadkobiercy nie mieli kłopotu po naszej śmierci.

Wydziedziczenie jest niczym innym jak pozbawieniem prawa do zachowku. Musi jednak być ono podparte określonymi przesłankami i nie ma tu dużej dowolności. Samo pozbawienie udziału w spadku (poprzez nie powołanie w testamencie) nie jest wydziedziczeniem. Wydziedziczenie wymaga oddzielnego oświadczenia w testamencie.
Aby pozbawić bliskiego krewnego prawa do zachowku należy go wydziedziczyć. Przypomnijmy, że zachowek przysługuje, małżonkowi i dzieciom, lub małżonkowi i rodzicom - jeśli zmarły nie miał dzieci. Rodzeństwo spadkodawcy nie ma prawa do zachowku. Wydziedziczone mogą być osoby uprawnione do zachowku, o ile zajdą pewne okoliczności.

Gdy jest hazardzistą

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych (dzieci, wnuki), małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczyć) jeżeli: wbrew woli spadkodawcy postępują uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Dotyczy to sytuacji, w których pomimo ingerencji spadkodawcy, jego przyszły spadkobierca zachowuje się niezgodnie z przyjętymi w społeczeństwie zasadami. Przykładowo: jego źródłem utrzymania jest działalność przestępcza, jest rozrzutny, jest hazardzistą, jest uzależniony od alkoholu, narkotyków, uchyla się od pracy zarobkowej i żyje na cudzy koszt (np. wyłudza zasiłek).
Przy czym ważne jest to, aby pomimo nacisków spadkodawcy, działalność spadkobiercy była ciągła i stała.

Gdy dopuścił się przestępstwa

Można również wydziedziczyć spadkobiercę, który dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci. Przepisy przewidują tutaj dwie sytuacje, będące podstawą do wydziedziczenia :
- przestępstwo umyślne - może dotyczyć zarówno osoby spadkodawcy jak i osób mu bliskich (innych członków rodziny, jak i np. konkubenta). Przestępstwo powinno być potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu - choć nie zawsze, np. w sytuacjach stwierdzenia winy, lecz odstąpienia od ukarania np. w wyniku przedawnienia.
- obraza czci - nie musi być karana, bardziej chodzi tu o wystąpienia publiczne i pewne zachowania - obrazę słowną, lub czynem.
Ponadto, przyczyną wydziedziczenia jest uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych. Nie płacenie alimentów, czy też nie pomaganie najbliższym w chorobie.

Podstawa prawna
* Księga czwarta Kodeksu cywilnego - Spadki, art. 922 i kolejne Kodeksu cywilnego

Ważne
 Wydziedziczenie może zostać odwołane poprzez sporządzenie nowego testamentu albo poprzez stosowną jego zmianę.

Rys. Tomasz Wilczkiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska