Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Kraj Artykuł

Nie musisz płacić mandatu, gdy zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne

Dodano: 19 marca 2010, 9:15 Autor:

Gdy zdjęcie zrobione przez fotoradar jest niewyraźnie, kierowca nie może zostać ukarany - tak zapewnia "Dziennik Gazeta Prawna”.

Podstawą do takiego wniosku są wyroki sądów w kilku miastach w kraju: w Kościerzynie, Zamościu i Tczewie. W Kościerzynie zapłacenia mandatu za przekroczenie prędkości uchwycone przez fotoradar, odmówiła kobieta.

Odwołała się od decyzji straży miejskiej do sądu. Twierdziła, że nie może być ukarana za to, ze nie wiedziała kto prowadził jej samochodu. Z auta korzystał jej mąż i pracownik firmy. Po rozpoznaniu sprawy sąd w Kościerzynie uchylił mandat. Uznał, że nie można w takim przypadku mówić o odpowiedzialności właściciela pojazdu za wykroczenie drogowe. Prowadzi to, zdaniem sądu, do niedopuszczalnego samoobwinienia i naruszenia wszelkich uprawnień służących samoobronie.

Właściciele samochodów nie będą już odpowiadać za wykroczenia popełnione ich samochodem. Każdy, kto otrzymał mandat w takiej sytuacji, może złożyć odwołanie do sądu w ciągu 7 dni. Najprawdopodobniej sąd go uchyli, a policja lub straż miejska zwróci pieniądze.

Czytaj więcej o:
  • fotoradar
  • mandat
  • sąd
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.