Dzięki nowemu tomografowi lekarze z Międzychodu szybciej zdiagnozują każdą chorobę

Dodano: 18 marca 2010, 20:00 Autor:

Mamy dwie dobre wiadomości dla pacjentów szpitala. Uruchomiono już pracownię tomograficzną, a w dodatku trwają prace nad projektem nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego.
- To bardzo nowoczesny tomograf. Ułatwia nam pracę, ale przede wszystkim ratuje zdrowie i życie pacjentów - mówi lekarz Jacek Smoczyński.

- To bardzo nowoczesny tomograf. Ułatwia nam pracę, ale przede wszystkim ratuje zdrowie i życie pacjentów - mówi lekarz Jacek Smoczyński. (fot. fot. Dariusz Brożek)

Najnowszym nabytkiem szpitala powiatowego jest nowoczesny szesnastorzędowy tomograf firmy GI Medical System. - Ratuje życie naszym pacjentom. Teraz możemy szybciej zdiagnozować ich urazy czy choroby - zaznacza lekarz Jacek Smoczyński,

Lekarze wykonują około dziesięciu badań tomograficznych dziennie. Prześwietlani są pacjenci, a także ofiary wypadków i osoby skierowane przez specjalistów. Medycy zaznaczają, że tomograf jest znacznie bardziej skuteczny niż rentgen i ultrasonograf razem wzięte.

- Badamy nim między innymi urazy wewnętrzne. Na przykład jamy brzusznej, ale również złamania i choroby - dodaje dr J. Smoczyński.

Przy pomocy Brukseli

Wyniki są odczytywane na miejscu przez międzychodzkich specjalistów-radiologów. Dyrektor Bogdan Struk zamierza jednak podpisać umowę z którymś z renomowanych ośrodków radiologicznych. Fachowcy będą je otrzymywać internetem, a po godzinie miejscowi lekarze dostaną od nich z powrotem opisy. Wicedyrektor Maciej Bak wyjaśnia, że podobne rozwiązania są powszechnie praktykowane na całym świecie. - Telemedycyna to przyszłość - dodaje.

Na zakup urządzenia i adaptację pomieszczeń na pracownię placówka wydała 2,4 mln zł. Skąd pieniądze? M. Bak odpowiada, że ponad 1,2 mln zł to unijna dotacja, przyznana za pośrednictwem Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Resztę wyłożył szpital. Zdaniem lekarzy, było warto, bo to potrzebne urządzenie. Potwierdzają to pacjenci. - Przecież chodzi o nasze zdrowie. A na nim nie można oszczędzać - zaznacza Zofia Marecka.

Na Euro będą gotowi

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z lecznicą kontrakt na badania, dlatego jej dyrektor nie musi się martwić o pieniądze. Teraz kolejnym wyzwaniem jest dla niego i starosty Juliana Mazurka budowa nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego.

Projektanci z Warszawy i Wrocławia ślęczą już nad dokumentacją. Kiedy zakończą prace? Zastępca dyrektora zapewnia, że projekt ma być gotowy do lipca. Na razie na jego biurku leży skoroszyt z tzw. wizualizacjami. Przedstawiają nowoczesny, przeszklony budynek, który ma powstać na wewnętrznym parkingu. Jego powierzchnia to prawie 3 tys. m. kw. Powstanie tam blok operacyjny oraz oddział ginekologiczno-noworodkowy, który przeniesiony zostanie z sierakowskiego szpitala.

Latem szpital wystąpi o pozwolenie budowlane, a jesienią ogłosi przetarg. Zdaniem wicedyrektora, jest szansa, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich finał zaplanowano na połowę 2012 r. - Na mistrzostwa Euro będziemy gotowi - zapowiada.

Koszt tej inwestycji oszacowano wstępnie na 12 mln zł. Skąd placówka weźmie pieniądze? M. Bak liczy na kolejne unijne dotacje. A jeśli ich jednak nie dostanie? - Podjęliśmy już decyzję, że poręczymy kredyt i podzielimy się kosztami, Połowę inwestycji ma spłacić powiat, a drugą szpital - deklaruje Jędrzej Schubert, wicestarosta międzychodzki.

Szpital w pierwszej lidze

Nasi rozmówcy zgodnie zaznaczają, że międzychodzki szpital to przysłowiowa pierwsza liga. Wychwalają kwalifikacje personelu, co potwierdzają też eksperci. Wiele razy pisaliśmy o certyfikatach i wysokich lokatach placówki w rozmaitych rankingach. Wicestarosta zaznacza jednak, że funkcjonowania placówki nie można rozpatrywać w oderwaniu od nienajlepszej przecież sytuacji służby zdrowia.

- W czwartek po sesji rady powiatu będziemy debatować o perspektywach i problemach szpitala oraz tak zwanej podstawowej opieki zdrowotnej. Liczymy na obecność i wyjaśnienia przedstawicieli wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi.

Czytaj więcej o:
  • badania
  • Międzychód
  • szpital
  • tomograf
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.