Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowco, zwolnij! Szalona prędkość niesie śmierć na drodze

oprac. wak
Jazda z nadmierną prędkością jest częstą przyczyną wypadków, dodatkowo najgroźniejszych w skutkach.
Jazda z nadmierną prędkością jest częstą przyczyną wypadków, dodatkowo najgroźniejszych w skutkach. Fot. Paweł Janczaruk
Aż 71 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość. Blisko co trzeciej osobie zdarza się jeździć nawet o ponad 50 km/godz. szybciej niż pozwalają na to przepisy!

To wyniki najnowszej sondy przeprowadzonej m.in. przez Szkołę Jazdy Renault, w której oddano ponad 85 tysięcy głosów. Na jedno z pytań - "Czy przekraczasz dozwoloną prędkość?" - zaledwie 4 proc. osób odpowiedziało "nigdy", a odpowiedź "rzadko" wybrało 25 proc. uczestników. Pozostałe osoby przyznały, że jeżdżąc, przekraczają dozwoloną prędkość, w tym aż 17 proc. kierowców zadeklarowało, że robi to zawsze!

Wyniki te potwierdzają nasze obserwacje. Wystarczy z prędkością 90 km/godz. jechać np. między Zieloną Górą a Świebodzinem, a będziemy wyprzedzani na okrągło. Bardziej niepokoją jednak odpowiedzi na drugie pytanie: "O ile zdarza ci się przekraczać dozwoloną prędkość?". W tym przypadku aż 28 proc. kierujących przyznało, że jest to o ponad 50 km/godz. A przecież jazda z prędkością 140 km/godz., po naszych drogach jest wręcz szaleństwem i to właśnie takie prędkości są przyczyną wielu, dodajmy najbardziej tragicznych wypadków.

Zastępca szefa lubuskiej drogówki komisarz Przemysław Muszyński tak skomentował wyniki ankiety: - Jadący z prędkością o 50 km/godz. powyżej dozwolonej, zarówno w terenie zabudowanym jak też poza, jest potencjalnym zabójcą. Jeśli nie zabije siebie, to zabije innych. Takich kierujących powinno się natychmiast eliminować z ruchu, np. zabierając im prawo jazdy na 3 miesiące. W niektórych krajach przepisy na to pozwalają. Mam nadzieję, że z czasem w Polsce też do tego dojdzie. Zapowiedziano zresztą zaostrzenie kar.

Szef zielonogórskiej drogówki Krzysztof Wagner podkreśla, że najczęściej kierowcy przekraczają prędkość o 20-30 km/godz. Natomiast znacznie powyżej dozwolonej jeżdżą a nawet pędzą młodzi kierowcy oraz podróżujący luksusowymi autami. Takie zachowania też są naganne - dodaje Wagner.
Dodajmy, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla kierowcy i jego pasażerów, ale także dla innych uczestników ruchu. Pieszy, uderzony przez samochód jadący
z prędkością blisko 50 km/godz. ma ok. 55 proc. szans na przeżycie. Jednak przy uderzeniu z prędkością ponad 70 km/godz. prawdopodobieństwo przeżycia jest bliskie zeru!

Choć jazda z nadmierną prędkością w mieście jest szczególnie niebezpieczna, kierowcy muszą zachować ostrożność także poza obszarem zabudowanym. Dotyczy to zwłaszcza prostych odcinków dróg, które tylko pozornie wydają się bezpieczne. Nadmierna prędkość jest bardzo częstą przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych. Co trzeci wypadek z winy kierującego jest spowodowany właśnie nadmierną prędkością. Tylko z tego powodu w 2008 roku w Polsce doszło do blisko 12 tysięcy wypadków, w których zginęło prawie 1,7 tys. osób, a ponad 17 tysięcy zostało rannych.

Prędkości dozwolone w Polsce

Strefa zamieszkania: 20 km/godz.
Obszar zabudowany: 50 km/h w godzinach od 5.00 do 23.00
i 60 km/h w godzinach od 23.00 do 5.00
Droga ekspresowa jednojezdniowa: 100 km/godz.
Droga dwujezdniowa o dwóch pasach: 100 km/godz.
Droga ekspresowa dwujezdniowa: 110 km/godz.
Autostrada: 130 km/godz.
Pozostałe drogi: 90 km/godz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska