Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kostrzynie to dopiero leczą

Beata Bielecka
- Badanie jest całkowicie nieinwazyjne dzięki czemu można je stosować u pacjentów w każdym wieku, także u dzieci - mówi lekarka Danuta Wałęsa
- Badanie jest całkowicie nieinwazyjne dzięki czemu można je stosować u pacjentów w każdym wieku, także u dzieci - mówi lekarka Danuta Wałęsa fot. Beata Bielecka
Tutejszy szpital wzbogacił się o optyczny tomograf do diagnostyki chorób oczu. To pierwszy tego typu aparat w województwie. Spółka, która zarządza lecznicą postawiła ostro na jej rozwój.

Okulistka Danuta Wałęsa podkreśla, że dzięki tomografowi można bardzo precyzyjnie określić grubość rogówki, co jest bardzo pomocne w diagnostyce chorób przedniego odcinka oka. - OCT (optyczny koherentny tomograf) pomaga też zróżnicować jaskrę i ustalić wskazania do dalszego leczenia - dodaje. Aparat jest również nieoceniony przy diagnostyce nowotworów wewnątrzgałkowych, np. czernikaów naczyniówki, często niedostępnych w badaniu innymi metodami.

Bezpieczniej i dokładniej

Okuliści z Kostrzyna, którzy od kilku lat, jako jedyni w Lubuskiem stosują angiografię fluoresceinową, przełomową metodę leczenia zwyrodnienia plamki żółtej AMD, (jest to obecnie główna przyczyna ślepoty w krajach rozwiniętych u osób po 50 roku życia) cieszą się, bo dzięki tomografowi będą mogli jeszcze dokładniej ocenić degeneracyjne zmiany siatkówkowe. - Żadne inne badania nie umożliwiają obrazowania przekroju siatkówki z taką dokładnością jak OCT - podkreśla D. Wałęsa. - Przewagą OCT nad angiografią fluoresceinową jest też jej nieinwazyjność - dodaje.

Dostali certyfikat jakości

Dyrektor szpitala Małgorzata Kosiewicz przyznaje, że grupa Nowy Szpital, która trzeci rok zarządza kostrzyńską lecznicą (w Lubuskiem prowadzi 6 szpitali: w Skwierzynie, Świebodzinie, Szprotawie, Wschowie oraz Krośnie i Gubinie) nie ma wątpliwości, że trzeba inwestować w nowoczesny sprzęt do diagnostyki, chcąc podnieść poziom leczenia. - Na OCT wydaliśmy ok. 200 tys. zł - mówi. Tomograf stanął w poradni okulistycznej i jeśli wymaga tego sytuacja, badania wykonywane są od ręki, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ostatnio w kostrzyńskim szpitalu przybyło też trochę drobniejszego sprzętu, jak choćby wirówki do rehabilitacji kończyn, w styczniu oddano do użytku pracownię endoskopii. W tym roku na kupno nowych urządzeń pójdzie ok. 800 tys. zł. Plany były większe, ale NFZ obciął szpitalowi kontrakt o 7 proc.
Starania o podniesienie jakości usług zaowocowały uzyskaniem niedawno przez Nowy Szpital Certyfikatu ISO 9001.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska